Wielki umysł i wizjoner – Leonardo da Vinci

Co mają ze sobą wspólnego czołg, auta i roboty obdarzone sztuczną inteligencją? Wszystkie te wynalazki 600 lat temu projektował Leonardo da Vinci!

Anna Dziewit

Wsporniki, dźwignie, śruby i zębatki. Maszyny latające, roboty, konstrukcje napędzane wodą, katapulty, maszyny oblężnicze – wszystkie wynalazki powstały w głowie autora słynnej ,,Mona Lisy”. Leonardo da Vinci, jeden z największych geniuszy wszechczasów, oprócz dzieł malarskich zostawił po sobie mnóstwo projektów technicznych.

 

 

leonardo
festiwal6.ckp.edu.pl

W 1965 w Bibliotece Narodowej w Madrycie odkryte zostały dwa zaginione manuskrypty. Zapisane ręką mistrza, siedemset stron, które były pełne nieznanych do tej pory projektów technicznych i notatek, dotyczyły architektury, geometrii, mechaniki i kartografii.

Rekonstrukcja tych projektów okazała się zajęciem bardo żmudnym – Leonardo nie zostawił zbyt wielu opisów, przydatnych przyszłym wykonawcom jego pomysłów. Zazwyczaj było to tylko kilka uwag, które pozwalały snuć dalsze domysły.

Naukowcy i projektanci studiowali pisma Leonarda, prace naukowe, liczne analizy poświęcone danej dziedzinie techniki. Badano materiały, z jakich mogły powstawać dane przedmioty – przede wszystkim drewno różnych gatunków i metale stosowane w czasach Leonarda.

 

leonardo
www.wikiart.org
Mechaniczny Lew.

Badacze z Leonardo3 mieli sporo problemów z rekonstrukcją modelu robota – poruszającego się lwa. Tutaj wielki mistrz nie zostawił wielu wskazówek. Na części rysunków zwierzę – maszyna stoi na dwóch łapach, trzymając w pysku lilie. Leonardo ponoć wysłał go królowi Franciszkowi I na zlecenie Pierro di Medici, księcia Umbrii i rządcy Florencji.

leonardo
hal-ka.flog.pl

Na wojnę tylko z robotami.

Jednym z niezwykłych projektów Leonarda był robot – wojownik. Zainspirowany antycznymi wpływami, jakie w renesansie zostały ponownie odkryte dla świata, da Vinci stworzył mechanicznego rycerza. Odnalezione rysunki przedstawiały rycerza w stroju niemiecko – włoskim. Mechaniczny rycerz potrafił siadać, poruszać ramionami, kręcić głową. Był zbudowany jak człowiek. Designerzy i graficy z Leonard skupili się nie tylko na odwzorowaniu jego mechanizmu, ale także zbroi, a nawet halabardy, bo i to zaprojektował dbający o szczegóły Leonardo. W jego rysunkach znalazły się projekty pojazdów – pierwotnych automobili poruszanych sprężyną i siłą mięśni ludzkich, a nawet prawdopodobnie pierwszy historii prototyp prymitywnego czołgu!

leonardo
pl.wikipedia.org

 

Wystawy wirtualnych i realnych projektów Leonardo3 zostały pokazane już w wielu miejscach na świecie – od Japonii po Stany Zjednoczone i Polskę. 😉

 

Źródła: czasopismo ,,Focus – Historia ekstra” artykuł autorstwa Anny Dziewit, www.radio_.kielce.pl, madameedith.blogspot.com, www.naszekielce.com, naukawpolsce.pap_.pl, festiwal6.ckp_.edu_.pl