Dlaczego Chorwacja we wrześniu?

Łagodny klimat, bogata historia, doskonałe warunki do wypoczywania sprawiają, że kraj ten jest ważnym punktem na mapie wakacyjnych wyjazdów Polaków, tym bardziej, że (w miarę wygodnie) można tam dojechać własnym samochodem, a i tani przewoźnicy uruchomili niedawno kilka połączeń, m.in. z Dubrownikiem (czas przejazdu samochodem to od 11 do 15 godzin).

Jadąc do Chorwacji zapomnijcie o szerokich, piaszczystych plażach, nieliczne takie miejsca są plażami usypanymi sztucznie. W zamian turysta dostaje gwarancję pogody i czystego Morza Adratyckiego! Woda jest tak zasolona, że osoba nie potrafiąca pływać sama unosi się na jej powierzchni!

Będąc na plaży (z kamieni) można kąpać się w czystym, przeźroczystym morzu, opalać, podziwiać widoki lub zbierać muszelki. 😉 Uważajcie na jeżowce bo spotkanie z nimi kończy się wizytą u lekarza, dlatego warto zabrać do wody specjalne obuwie, które kupimy na pobliskim straganie za ok. 4 euro. Przy plażach można spotkać atrakcje wodne – przejażdżki na bananach, kołach, wypożyczalnie łódek, rowerów wodnych itd.

Ozdobę ulic stanowią liczne palmy. Niezapomnianą przygodą będzie rejs statkiem po otwartym morzu. Zabytki, bogata historia, architektura i kultura nadają niepowtarzalny charakter temu miejscu. Będąc w Chorwacji musisz spróbować różnych owoców morza. Jedną z atrakcji jest nurkowanie, podczas którego można zbierać piękne muszle, oglądać egzotyczne ryby i liczne jeżowce.

Dlaczego wrzesień?

Do Chorwacji nie powinna w sezonie wakacyjnym, jechać osoba, która ciężko znosi upały.

Wrzesień jest idealnym miesiącem na wyjazd do Chorwacji, dla osób ceniących sobie ciszę i o wiele spokojniejsze tępo niż „zwariowane” wakacyjne dni. Pomimo, iż nadal jest ciepło i słonecznie, a temperatury wahają się w granicach zbliżonych do naszego klimatu latem, to jednak nie odczuwa się typowych upałów, jakie można spotkać w wakacje.

We wrześniu można się opalać, ale na plaży nie ma tłoku (nie wejdziesz nikomu na głowę), sklepy i restaurację obniżają ceny, panuje spokój, łatwiej znaleźć miejsce parkingowe oraz tanie miejsce noclegowe.

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich.

Malowniczo usytuowana dolina z turkusowymi jeziorami, krystalicznie czystą wodą i pływającymi w niej rybami posiada liczne wodospady. Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Widoki są tak piękne.

Jeziora Plitwickie są licznie odwiedzaną atrakcją turystyczną. W miesiącach letnich przyjeżdża tu kilka tysięcy osób dziennie. Na teren parku można wejść jednym z czterech przygotowanych wejść.

Dobrze, że są jeszcze takie wyjątkowe miejsca, gdzie przyroda jest chroniona przed cywilizacją…

Polecam!!!

Nastogadka Oliwia i Julia