Miękkie rude futerko, urzekające czarne małe oczka – mówiąc krótko prawdziwa słodycz. W dodatku można ją nazywać założycielką nowych lasów, bo na wiosnę ze zmagazynowanych składów żołędzi, o których nasz rudzielec zapomni, strzelają w górę nowe drzewka. Przez to wszystko w większości z Nas wiewiórka wzbudza szczerą sympatię. Kiedy zimą zobaczymy gdzieś zrozpaczoną wiewiórkę wytrwale szukającą spiżarki momentalnie ogarnia Nas współczucie. Jednak jest druga strona medalu. Wiadomo każdy z Nas ma swoje za uszami i nie inaczej jest z rudzielcem. Przez urok, jaki roztacza, często zwyczajnie bagatelizujemy to, że lubi zajadać się… pisklętami. Kiedy wiewiórkę ogarnia chęć zapolowania na ulubiony przysmak wspina się po pniu wywołując panikę pośród niewielkiej kolonii kwiczołów, które rozpaczliwie chcą ochronić puchate pisklaki. Ptaki kłapią dziobami, skrzeczą i krążą lotem wiosłującym wokół drzewa. Jednak smukłe łapki wiewiórek wyposażone w długaśne pazury sprostają nawet takiemu wyzwaniu, jakim są dziuple w spróchniałych drzewach.

W takim razie spytacie, czy rudzielce mają więcej wspólnego ze złem niż dobrem? Odpowiedź brzmi nie. Są tylko doskonałym przykładem na to, jak niesprawiedliwie kategoryzujemy zwierzęta.
Kaprysem natury jest to, że akurat te a nie inne zwierzęta dobitnie przemawiają do naszego instynktu opiekuńczego.

Kiedy przeczytaliście o tym, że wiewiórki od czasu do czasu zjedzą pisklaka pewnie wzburzyliście się i pomyśleliście jak tak można, ale gdyby zamienić pisklaka na inne mniej urodziwe i w naszym osądzie mniej pożyteczne zwierzę? Na przykład gąsienice bielinka kapustnika, wtedy nasze odczucia były by jak najbardziej pozytywne, przecież te ‘szkodniki’ niszczą nasze uprawy! Jednak natura nie uznaje naszej hierarchii i dla niej zabijanie motylich dzieci nie jest czymś z czego należy się cieszyć.

NADZWIERZĘTA, czyli szowinizm gatunkowy

Dlaczego każdemu zwierzęciu odgórnie przypinamy łatkę, coś w rodzaju instrukcji obsługi? ,,Kochaj”, ,,Podziwiaj”, ,,Zjedz”, ,,Zabij”, ,,Ignoruj”. Szowinizm gatunkowy jest bardzo krzywdzący i niesprawiedliwy. Wiem, że z pewnością za chwilę znajdą się jakieś mądrale i rzucą tekstem: ,,Świat nie jest i nigdy nie będzie sprawiedliwy!”. Jednak czy każdy z Nas nie powinien starać się uczynić go chociaż w ułamku lepszym?

Szowinizm gatunkowy jest dość obszernym pojęciem, które w pewnym stopniu może Wam przybliżyć lektura tego artykułu.

Książka która zmieni twoje postrzeganie świata

Jeśli te klimaty to twoja bajka i chciałbyś poznać niezwykłe historie zwierząt, w których dostrzeżesz ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń koniecznie sięgnij po książkę ,,Duchowe życie zwierząt” autorstwa Petera Wohlllebena. Ta książka całkowicie zmieniła mój światopogląd i uświadomiła mi, jak bardzo zwierzęta prowadzą bogate w uczucia życie.

link do strony wydawnictwa książki ,,Duchowe życie zwierząt”

W najbliższym czasie postaram się napisać bardziej obszerną recenzję na temat tej książki a może nawet całej serii?

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułLow key i high key – klucz do udanej fotografii cz.2
Następny artykułPrawo cytatu – jak działa? Cytuj innych świadomie i zgodnie z prawem.
Hej, Nazywam się Julia i mam 16 lat! Jestem założycielką i administratorką tego bloga. Mam wielu przyjaciół i lubię poznawać nowych ludzi. Moimi pasjami są: fotografia, makijaż, wnętrzarstwo, dziennikarstwo, podróże, gry, motoryzacja i ten właśnie blog, który powstał po to, by dzielić się z wami moimi pomysłami i przemyśleniami. Założenie Nastogadki od dawna było moim wielkim marzeniem, ponieważ chciałam zrobić coś dzięki czemu będę mogła wyrazić siebie. Mam nadzieję, że moja praca Wam się spodoba.