Boże Narodzenie – Rosja

Kulturowe perypetie to krótka lecz ciekawa opowieść o obchodzeniu Wigilii i Bożego Narodzenia w różnych krajach na świecie. Będzie to niezwykła podróż poza nasze granice, gdzie poznamy kiedy, jak i co robią na święta ludzie z całego globu.

Jak już szukamy tradycji w Europie spójrzmy może na zimne klimaty z Rosji, hymm? Jednak nie myślcie, że ich tradycja nie jest dobra, oj nie nie nie Rosjanie mają wspaniałe tradycje, zobaczcie.

Prawosławne święto Bożego Narodzenia, w odróżnieniu od katolickiego, obchodzone jest 7 stycznia. Jest tak dlatego, iż w Europie, posługującej się wcześniej kalendarzem juliańskim, przyjęty został ten gregoriański i 25 grudnia przesunęło się o 14 dni wprzód. W Rosji później także został przyjęty kalendarz gregoriański, jednak Boże Narodzenie wciąż obchodzone jest zgodnie ze starym stylem, które w nowej rachubie czasu przypada właśnie na 7 stycznia.

Z tej przyczyny w Rosji tradycyjnie świętuje się dwukrotnie Nowy Rok: zasadniczo 1 stycznia (kalendarz gregoriański) oraz „stary Nowy Rok” – 14 stycznia (kalendarz juliański).
Katolickie i prawosławne Boże Narodzenie oraz Nowy Rok są w wielu kwestiach do siebie podobne. W obu obecny jest świąteczny stół, prezenty, zabawy, fajerwerki, a także oczywiście choinka. Jednakże istotne, ze świeckiego punktu widzenia, różnice istnieją.
Główny bohaterem katolickiego święta jest Święty Mikołaj, który obowiązkowo powinien w świąteczną noc przynieść prezenty.

Rosja także ma swojego Świętego Mikołaja – jest nim Dziadek Mróz (ros. Дед Мороз), ale przychodzi on w noc noworoczną i towarzyszą mu nie elfy, ale wnuczka Śnieżynka (ros. Снегурочка). Jednak on także ofiarowuje podarki, ciesząc tym dzieci i dorosłych.

W Rosji, na przykład, wielką popularnością cieszą się wróżby świąteczne.

Szczególnie korzystają z nich dziewczyny, oczywiście, w związku z dostatkiem oraz zamążpójściem. Przykładowo, we wsiach w dzień Bożego Narodzenia, kiedy karmi się kury ziarnem, obserwuje się, ile zjedzą – im więcej, tym bogatszy będzie nadchodzący rok.
Dziewczęta wiązały też często swoimi paskami owce i rankiem, zachodząc do owczarni, patrzyły: jeśli owca stała głową w kierunku drzwi, oznaczała to szybkie zamążpójście. Istniało również przekonanie, iż jeśli weźmie się dzbanek wody i włoży do niego obrączkę, to w migającym świetle świeczki będzie można zobaczyć oblicze przyszłego wybrańca.
Oprócz tego, w Rosji jest obyczaj, by nocą w Boże Narodzenie postawić na oknie płonącą świecę, aby Jezus Chrystus wiedział, że w tym domu się na Niego czeka.

Wesołych Świąt!!!

źródło: http://rosyjskie.blogspot.com/, warszawa.naszemiasto.pl, pl.wikipedia.org.