Świąteczne perypetie – Dania.

Ostatnim z naszych krajów o jakich wam opowiem będzie Dania 🙂

Już na początku chciałabym wam na pożegnanie tej serii powiedzieć miłe “Wesołych świąt!” we wszystkich językach jakich używają nasi koledzy z krajów, które opisałam we wcześniejszych częściach.

“Wesołych Świąt!” po duńsku to “Glædelig Jul”.

Po estońsku powiemy “Rõõmsaid Jõulupühi”.

Po francusku to “Joyeux Noël”

Rosjanie mówią “Счастливого Рождества” [schastlivogo Rozhdestva]

Chorwaci natomiast “Sretan Božić”

W Austri “Frohe Weihnachten”

W Portugalii “Feliz Natal”

W Norwegii “god jul”

No to zaczynamy z Danią!

W każdym tradycyjnym duńskim domu przygotowuje się świecę, która służy jako nietypowy kalendarz. Na świeczce znajduje się podziałka składająca się z 24 kresek. Codziennie, najczęściej przy śniadaniu zapala się ją i gasi, zanim pod wpływem ciepła zacznie się topić kreska oznaczająca kolejny dzień oczekiwania. Od początku grudnia okna we wszystkich mieszkaniach przyozdabiane są czerwonymi kwiatami, wieńcami oraz innymi świątecznymi ozdobami. Znane w całej Europie browary Tuborg i Carlsberg przygotowują co roku świąteczne piwo. Nietypowym zwyczajem jest przygotowywanie świątecznych pieczęci, którymi pieczętuje się listy i kartki z życzeniami (mimo powszechnego dostępu do internetu w czasie Bożego Narodzenia Duńczycy pozostają wierni wysyłaniu ich przy użyciu tradycyjnej poczty). Projekty pieczęci przygotowywane są przez sławne osoby – na przykład przez członków rodziny królewskiej.

Przed ratuszem w Kopenhadze stawiana jest ogromna choinka ozdabiana z reguły tysiącami lampek. Drzewo tradycyjnie wycina się w lesie w okolicy Hillerod. W dzień przed Wigilią wręcza się drobne prezenty przyjaciołom. Tego dnia dzieci częstowane są niewielkimi ciasteczkami z dżemem lub syropem klonowym, które nazywa się aebleskiver. W Wigilię należy zadbać o trolla o imieniu Nisse, który lubi mieszkać na strychach duńskich domów i w dniu 24 grudnia uwielbia robić żarty. Podobno, aby jego psoty były miłe, należy mu podać miseczkę puddingu ryżowego z migdałami. W czasie wieczerzy wigilijnej w Danii jada się pieczoną kaczkę lub gęś nadziewaną suszonymi owocami, czerwoną kapustę oraz ziemniaki. Po uroczystej kolacji wszyscy zaproszeni goście tańczą wokół odświętnie przystrojonej choinki (często ozdabia się ją duńskimi flagami), śpiewając kolędy. Później następuje rozdanie świątecznych upominków.

Wesołych Świąt!!!