Boże Narodzenie – Anglia vs Polska

Kulturowe perypetie to krótka lecz ciekawa opowieść o obchodzeniu Wigilii i Bożego Narodzenia w różnych krajach na świecie.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia postanowiłam napisać o różnicach między tymi świętami w Anglii i w Polsce. Na początek kilka słówek związanych z Bożym Narodzeniem:

 • sleigh – sanie
 • reindeer – renifer
 • gifts – prezenty
 • crib – szopka
 • carol – kolęda
 • angel – anioł
 • Santa Claus – św. Mikołaj
 • bauble – bombka
 • Christmas tree – choinka
 • mistletoe – jemioła
 • snowman – bałwan
 • Christmas stocking – świąteczna skarpeta

W Anglii

c99e3db826c0f4cc2688a36ce3b60e1a_XL

W Anglii nie obchodzi się Wigilii, a najważniejszym dniem jest tam 25 grudnia. Gdy zbliża się Boże Narodzenie, wszyscy Anglicy dekorują swoje domy, by stworzyć świąteczny klimat. Następnie wieszają przy kominku „Christmas stockings”, czyli długie, kolorowe świąteczne skarpety, zaś na stole kładą talerzyk z ciasteczkami i szklankę mleka (jest to poczęstunek dla Mikołaja).

3ihtoFTwawoAr5v6aOGIrC

Różnica pojawia się również w potrawach, które znajdują się na świątecznym stole. Główne miejsce zajmuje indyk. Obok talerzy leżą „Christmas crakers”, czyli długie cukierki. Posiłek kończy tzw. „Christmas pudding” (czyli świąteczny pudding) z suszonymi owocami i złotą monetą w środku na szczęście. Deser powinien być przygotowany na początku adwentu żeby odpowiednio dojrzał. Najczęściej to ojciec rodziny wnosi płonący talerz na stół, a towarzyszą temu dźwięki papierowych trąbek i rzucanie konfetti.

Vegetarian-Christmas-Pudding-uk1

Tradycyjnie w pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia) musimy też pamiętać, że angielskie Christmas nie oznacza „Boże Narodzenie”, królowa wygłasza orędzie do swoich poddanych, można wtedy posłuchać, jak brzmi tzw. RP, czyli „Received Pronunciation”, standardowa wymowa typowa dla wykształconych ludzi .

swieta-w-uk-702x336

Drugi dzień świąt (26 grudnia) jest zwany tradycyjnie Boxing Day (podarki – boxes, day – dzień). Podarki wręczane są dziś najczęściej mleczarzom i gazeciarzom w postaci napiwków.

Po Bożym Narodzeniu czekamy na Nowy Rok . W Anglii czekamy dosłownie, bo sylwester – New Year’s Eve („Wigilia Nowego Roku”).

W Polsce

Natomiast w Polsce tradycyjnie dniem poprzedzającym Boże Narodzenie i kończącym okres adwentu jest Wigilia Bożego Narodzenia. Zwyczaj ubierania choinki pojawił się w Polsce dopiero w XVIII wieku i przywędrował z Niemiec. Do wigilijnej kolacji zasiada się po pojawieniu się na niebie „pierwszej gwiazdki”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli na niebie Trzej Królowie. Christmas wafer

Wieczerzę, jak każe obyczaj, postną, rozpoczyna się modlitwą. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem, ustawia się o jedno nakrycie więcej niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa lub nieobecnej, bliskiej osoby. W tym dniu bowiem nikt nie powinien być sam.

Homemade beetroot soup with dumplings made from fresh vegetables

W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Do najbardziej typowych należą m. in.: barszcz z uszkami, karp, ryba po grecku, kutia, kluski z makiem.

Ważnym elementem Wigilii, ale i całych Świąt Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. W polskiej tradycji jest ich bardzo wiele. Najpopularniejsze z nich m. in. „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże, Juzuniu” czy „Bóg się rodzi”. W niektórych rejonach Polski po domach chodzą także kolędnicy, którzy składają życzenia i śpiewają kolędy.

Wigilijny wieczór kończy uroczysta msza odprawiana o północy w kościołach – pasterka.

Następny dzień po wigilii (25 grudnia) jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Są to zwykle dni przeznaczone na odpoczynek, rodzinne spotkania oraz kolędowanie.

Jak widzicie Boże Narodzenie w Polsce i w Anglii obchodzi się inaczej.

 

Życzę Wam, zdrowych, spokojnych i wesołych świąt oraz aby były one spędzone w rodzinnym gronie.

Nastogadka Weronika

Źródła zdjęć: fashionvoyager.pl, pierwszagwiazdka.com.pl, www.polonia-peterborough.uk, fashionvoyager.pl, www.dla-rodziny.org.pl, kobietawielepiej.pl,