Nie zaprzeczę, że światłomierz to przydatne urządzenie…

Jednak w niektórych przypadkach (silnego tylnego oświetlenia czy kontrastu) nie można na nim polegać w 100 %, ponieważ prawdopodobnie wpuści nas w maliny. W tym momencie pewnie zrzedła Ci mina i myślisz sobie: no to wracamy do losowej formuły ekspozycji. Uszy do góry. Nie musisz nic zostawiać przypadkowi, ponieważ na pomoc ruszają: Siostry Niebo. To dzięki nim będziesz wiedział, gdzie skierować aparat, aby dokonać pomiaru oświetlenia.

Teraz przybliżę Ci sylwetkę każdej z osobna:

Siostra niebieskie niebo – to z nią zawieraj układy głównie w słoneczne dni. Pole pełne kukurydzy, słoneczników, chatka otulona kożuchem śniegu, czarny kot grzejący się w słońcu – to tylko niektóre z przykładów, kiedy powinniśmy wziąć pomiar światła z niebieskiego nieba i wykorzystać tę ekspozycję do zrobienia zdjęcia.

Siostra krwistoczerwone niebo – to ona gra pierwsze skrzypce przy ustawianiu ekspozycji dla krajobrazów podświetlonych tylnym światłem wschodzącego lub zachodzącego słońca.

Siostra wieczorne niebo – sceny miejskie lub wiejskie o zmroku – to jej działka. Przedstawiając np. za pomocą długiego czasu naświetlania ruch uliczny, jako smugi, pomiar światła bierzemy ze zmierzchowego nieba.

Siostra lustrzane niebo – robiąc zdjęcia morza, jeziora, stawu podczas wschodu lub zachodu słońca nachodzi Cię pytanie: skąd wziąć pomiar światła? Odpowiedź brzmi: z powierzchni wody odbijającej niebo.

Panna Zielonego Królestwa (kuzynka sióstr Niebo)

Jej królestwem są zdjęcia na których dominuje zielona barwa. Lasy, łąki, zielone ubrania… długo by wymieniać. Wtedy dokonujemy, a jakby inaczej pomiaru z zielonego obszaru ujęcia. Jednak musimy pamiętać o jednej rzeczy. Panna jest wybredna i jeśli nie naświetlimy jej z korekcją – 2/3 to nie mamy co liczyć na śpiewające rezultaty. Dobierając przysłonę i czas naświetlania dopiero uznajemy odczyt ekspozycji jako ‘prawidłowy’ kiedy uda nam się nastawić ekspozycję z korektą – 2/3 stopnia w stosunku do tego co pokazuje światłomierz.

Jeśli skorzystasz z pomocy Sióstr Niebo i Panny Zielonego Królestwa to z pewnością więcej nie będziesz miał problemów z niedoświetlonymi zdjęciami. Nawet jeśli twój światłomierz będzie się buntował i mówił, że jesteś w błędzie to nie przejmuj się tylko rób swoje!

Źródło zdjęć: Unsplash; 

Nie zaprzeczę, że światłomierz to przydatne urządzenie…Nastogadka.eu; Artykuł zainspirowany książką Bryana Petersona ,,Ekspozycja bez tajemnic,,

zobacz również:

Fotografia krajobrazowa – porady dla początkujących.