świat Guliwera w Kowarach?

Są takie książki, które mimo upływu czasu, wciąż nas fascynują, bawią, ciekawią i skłaniają do refleksji. Taką książką jest bez wątpienia klasyczna powieść Jonathana SwiftaPodróże Guliwera, która niezmiennie od stuleci czasu, rozpala wyobraźnię tak najmłodszych, jak i dorosłych czytelników. Kto z nas choć raz nie marzył o tym, aby zostać Guliwerem i popatrzeć na świat trochę z góry – z dystansem do samego siebie oraz problemów dnia codziennego.

świat guliwera
nastogadka

Taką niebywałą okazję dają parki miniatur. Na łamach Nastogadki pojawiła się już jedna fotorelacja z takiego miejsca – Minieurolandu to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska. Kilka dni temu miałem okazję odwiedzić kolejny park miniatur – tym razem w Kowarach. To kolejna atrakcja tego malowniczego regionu Polski. To wyjątkowe miejsce powstało dzięki pasji Mariana Piaseckiego, który w 2003 na terenie byłej fabryki dywanów zaczął prezentować najważniejsze i najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska. Stara fabryka w Kowarach stała się dzięki temu swoistym  centrum informacyjnym euroregionu oraz miejscem spotkań.

Co o tym miejscu piszą jego autorzy:

,,Odwiedzając nasz park zapoznają się Państwo z perfekcyjnie wykonanymi modelami zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy z naszego terenu, wszystkie zrobione są w skali 1:25, wraz z największą w Polsce Miniaturą gór, jakimi w naszym przypadku jest pasmo Karkonoszy, wraz ze Śnieżką (1602 m n.p.m.) oraz wiernie odtworzonymi szlakami i schroniskami. Miniatury zostały wykonane za pomocą najnowszych technik modelarskich, przy użyciu materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjniają i tak już piękne zabytki naszego regionu,,  źródło: oficjalna strona Parku Miniatur.

Kilka słów o parku…

To miejsce bardzo wyjątkowe i starannie przygotowane dla zwiedzających. Ceny biletów nie należą do niskich – więc chcąc odwiedzić Park wraz z 4 osobową rodziną – trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie ok. 90 zł. To dość wysoka cena – ale w mojej ocenie WARTO!

Po przejściu przez bramki wchodzimy do świata pełnego piękna, elegancji i harmonii. W tym momencie zmienia się  punkt widzenia na sztukę, architekturę oraz dzieła przyrody. W jednej chwili możemy podziwiać miniatury budynków, potoków a nawet pasm górskich. Kilka kroków i możemy obejrzeć kościoły, pałace, zamki to wszystko otoczone piękną roślinnością oraz niezliczoną ilością miniaturowych ludzików ubranych w epokowe stroje. To bardzo wyjątkowe miejsce dla ludzi, których fascynuje architektura i historia naszego regionu. W podróży po tych miejscach towarzyszą gościom młodzi i bardzo profesjonalnie przygotowani przewodnicy – którzy w ciekawy sposób opowiadają o eksponatach ich historii oraz modelach.

Z całą pewnością warto odwiedzić i zobaczyć to miejsce. Zapraszam do Kowar – zamkniętej fabryki dywanów, w której poczujecie się jak Guliwer.

świat Guliwera w Kowarach ; Marcin

Link do oficjalnej strony:Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska