Rysunki poniżej przedstawiają kolejne generacje oraz modele marki Jaguar .

Pierwsza prezentacja limuzyn z serii XJ odbyła się w roku 1968. Po przejęciu kontroli nad firmą przez Forda, nowy właściciel zdecydował się na upodobnienie modelu XJ40 do legendarnej serii III.

Projektant Geoff Lawson przestylizował przednią i tylną część nadwozia, przywracając przednim reflektorom i tylnym lampom kształt kojarzony od dawna z Jaguarem. Model X300 przedstawiono w wersjach XJ6 typ AJ16 (z 6-cylindrowymi silnikami rzędowymi o pojemnościach 3,2 i 4,0) i XJ12 z ekskluzywnym sześciolitrowym silnikiem V12, który znany był z poprzedniego modelu XJ40. XJ12 z 12-cylindrowymi silnikami przedstawiono w 1994 jako model na rok produkcyjny 1995. Do produkcji wszedł także model Sport z zaadoptowanym zawieszeniem z modelu XJR w wersji 3,2l jak i 4,0l. Do modeli podstawowych dołączyła po raz pierwszy także wersja XJR z pierwszym doładowanym silnikiem sprężarką mechaniczną firmy Eaton. Nowe Jaguary XJ odznaczały się wyśmienitym komfortem jazdy dzięki specjalnie opracowanym oponom tłumiącym drgania firmy Pirelli, wyposażono go także w podwójne szyby jak w samochodach BMW E32 i Mercedesie W140 co umożliwiło znakomite wytłumienie hałasu z zewnątrz. Poprawiono także charakterystykę zawieszenia i układ jezdny reagujący na prędkość i styl jazdy. Zaprezentowano też wersję LWB (Long Wheel Base) z rozstawem osi większym o 125 mm.

Źródło: Wikipedia ; https://pl.wikipedia.org/

 XJ6

To wyjątkowe auto, które mimo ponad 20 lat od premiery nadal jest podziwiane. Jego elegancja oraz styl wnętrza (może trochę już nieaktualny) jest synonimem luksusu oraz wyjątkowego połączenia nadwozia limuzyny i samochodu sportowego. To auta jeszcze przez długie lata będą jeździć po drogach. Silnik oraz skrzynia biegów są wykonane tak, aby mogły bez większej awarii przejechać nawet 1 mln kilometrów! Sami przyznacie, że w nowych modelach samochodów nikt nawet nie marzy takich przebiegach.

O sportowym charakterze auta świadczą nie tylko osiągi oraz zużycie paliwa (średnio 12 l/100 km), również charakterystyczna niska pozycja kierowcy, a co za tym idzie dość niewygodne wsiadanie i wysiadanie kierowcy. Producent pomyślał również o tym, większość modeli  XJ ma automatycznie regulowane siedzenia i kierownicę, co ułatwia zajęcie pozycji za kierownicą. Skóra, jakością nie odbiega od tej stosowanej w RR lub Bentleyach, jest bardzo wygodna i trwała, a wykładziny ze szlachetnego drewna dodają całości elegancji i prestiżu.

Ciekawostka:

Na pierwszej stronie książki obsługi pojazdu umieszczono herby rodziny królewskiej Elżbiety II i księcia Walii.  Przez lata był samochodem, którym jeździła rodzina królewska, a to zobowiązuje…

prezentowany na zdjęciach egzemplarz pochodzi z 1995 r. To wersja XJ6 wyposażona w silnik o pojemności 3200 cm3. Pomimo upływu lat, prezentuje się naprawdę super!

Źródło : Technical Publications Jaguar Cars Limited

jaguar XJ 6 – super samochód