Sporty ekstremalne

gwarantują nie tylko dobrą kondycję i poprawę samopoczucia, ale również zastrzyk pozytywnej energii. 😉

Sportowiec ekstremalny jest zupełnie innym człowiekiem. Uzależnionym od adrenaliny, potrzebującym aby jego świat się trząsł, telepał i wibrował. Więc wystawia swoje ciało na ciężką próbę wysokości, głębokości, prędkości i innych warunków, zmuszając swoje ciało do przeciwstawiania się prawom fizyki. Przeciwnikiem nie jest tylko fizyka, ale ludzki instynkt przeżycia i strach.

Sportów ekstremalnych w ostatnich latach jest coraz więcej. Często ludzie zastanawiają się, które z nich są najbardziej ekstremalne, niebezpieczne lub widowiskowe. Nie ma na to żadnej klasyfikacji, ani gotowej odpowiedzi, bo zależy to od naszych lęków (jeśli ktoś boi się wody, ciemności to freediving może być okropnym przeżyciem, podczas gdy inni będą się wtedy świetnie bawić).

Rodzaje sportów ekstremalnych:

ekstremalne
www.balancetrainingforum.com
 • Slackline – to sztuka chodzenia i wykonywania trików na rozciągliwej taśmie, zazwyczaj o szerokości (2,5 m – 3,0m), która jest rozwieszona (i napięta) między dwoma punktami (np. drzewami, skałami) na wysokości od kilkunastu centymetrów po kilkaset metrów. Chociaż zaczyna się od prostych i bezpiecznych ćwiczeń (jak wiązanie dwóch końców taśmy do drzew na podwórku). Prawdziwą ekstremą jest chodzenie po taśmie rozwieszonej nad wąwozem we wietrznym terenie (często bez lin bezpieczeństwa).
ekstremalne
www.geekweek.pl
 • Nurkowanie jaskiniowe – jest bardzo różnie rozumiane, zaczynając od penetracji kawern poprzez niezbyt głębokie jaskinie, aż do wielokilometrowych systemów jaskiń.

  Nurkowanie w podziemnych zbiornikach wodnych ma charakter sportowy lub eksploracyjny, polegający na pokonywaniu zalanych wodą jaskiń lub ich fragmentów. Kolebką nurkowania jaskiniowego jest Francja. Niezależnie, jak głęboko chcemy wpłynąć należy pamiętać, że jaskinie mogą być zawsze niebezpieczne, nawet te dobrze poznane. W szczególności, że większość wód nie jest jeszcze zbadana i nie zostały odkryte wszystkie gatunki zwierząt żyjących w ich głębinach.

ekstremalne
pinoria.com
 • Bungee – to skakanie z dużej wysokości (często w niebezpiecznych terenach) na długiej elastycznej linie wykonanej zwykle z około tysiąca gumowych włókien.

 • Skoki między różnymi obiektami – czyli skoki między wieżowcami, budynkami, urwiskami, mostami, przełęczami.
ekstremalne
www.extreme.banzaj.pl
 • Skoki z wieżowców (dream jumping) – wykonuje się je podobnie jak skoki na bungee, jednak najczęściej miejsca do takiego skoku ludzie szukają nielegalnie.
 • Skoki spadochronowe – można je wykonywać w większych grupach. Lubiący adrenalinę wykonują w powietrzu różne trudne akrobacje.
ekstremalne
www.playbuzz.com
 • Poruszanie się na desce po falach (surfing) – to sport ekstremalny, który ma wiele odmian, np. można ślizgać się po wzburzonych falach za pomocą deski i przyczepionego do niej żagla, który wykorzystuje siłę napędową wiatru.
 • Narty wodne – ten sport ekstremalny polega na płynięciu na nartach po falach, prędkość nadaje motorówka, trzeba mocno trzymać linę przymocowaną do pojazdu.
 • Żeglarstwo – oczywiście adrenalinę podnosi zła pogoda (powodująca wiele wypadków).
 • Kajakarstwo – także może być sportem ekstremalnym, jeśli jest to kajakarstwo górskie, gdzie pełno niebezpiecznych nurtów rzek, strumieni, gdzie mogą przeszkodzić ostre skały.
 • Canoyoning – to niebezpieczne pływanie w dzikich rzekach, pełnych wodospadów, mielizn.
ekstremalne
www.outdoorjapan.com
 • Rafting – to sport ekstremalny, który także powinien być uprawiany w górach, to szalony spływ pontonowy.

Ludzie mają czasami dziwne i szalone pomysły. Przekraczają przez to bariery strachu i zdrowego rozsądku, robiąc coś, czego nikt wcześniej nie zrobił. Aby mówić o sporcie ekstremalnym wystarczy, że zbierze się grupa ludzi (mających swoją grupę kibiców), którym spodoba się określona forma aktywności fizycznej z dużą dawką adrenaliny. 😉

Źródło: abcZdrowie.pl, www.balancetrainingforum.com, pinoria.com, www.playbuzz.com, www.extreme.banzaj.pl, www.outdoorjapan.com.

Sporty ekstremalne; Nastogadka.eu
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykuł11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
Następny artykułJak zrobić PIZZĘ FIT?
Hej, Nazywam się Julia i mam 16 lat! Jestem założycielką i administratorką tego bloga. Mam wielu przyjaciół i lubię poznawać nowych ludzi. Moimi pasjami są: fotografia, makijaż, wnętrzarstwo, dziennikarstwo, podróże, gry, motoryzacja i ten właśnie blog, który powstał po to, by dzielić się z wami moimi pomysłami i przemyśleniami. Założenie Nastogadki od dawna było moim wielkim marzeniem, ponieważ chciałam zrobić coś dzięki czemu będę mogła wyrazić siebie. Mam nadzieję, że moja praca Wam się spodoba.