Skutki stresu.

Stres od pewnego czasu jest nieodłącznym towarzyszem większości ludzi. Szkoła, praca, projekty, które trzeba ukończyć we wskazanym terminie, zadania niedopasowane do predyspozycji, umiejętności i wiedzy pracowników, presja wywierana przez szefa, przyjaciół, rodzinę… Stresory te wywołują reakcję alarmową organizmu, której celem jest przystosowanie się do trudnej sytuacji i jej rozwiązanie. Czasem stres jest motywujący a innym razem bardzo szkodliwy dla naszego organizmu.

Skutki stresu:

Bóle głowy

Długotrwałe napięcie prowadzi do pobudzenia układu nerwowego i wydzielania adrenaliny powodującej skurcze mięśni. W konsekwencji pojawia się pulsujący, nieznośny ból w skroniach, obejmujący kolejno całą głowę.

Choroby serca i układu krążenia

Adrenalina i kortyzol zwiększają napięcie włókien współczulnych (pobudzone mogą przyśpieszyć prace serca nawet 3 – krotnie) i przywspółczulnych (zwalniających pracę serca) i obwodowych naczyń krwionośnych. Wszystko to może doprowadzić do arytmii, palpitacji a nawet zatrzymania akcji serca. Podwyższenie poziomu białka C-reaktywnego (CRP) przez hormony stresu zwiększa ryzyko pojawienia się zawału, blaszek miażdżycowych i chorób układu krążenia.

Zbyt wysoki poziom adrenaliny, kortyzolu, i aldosteronu jest czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się nadciśnienia a w konsekwencji zwiększa ryzyko wylewu i zawału serca. Kortyzol po przez obniżenie poziomu dobrego cholesterolu powoduje odkładanie jego i innych tłuszczów w ściankach naczyń krwionośnych w postaci blaszki miażdżycowej. Po pewnym czasie przekrój naczynia może się tak gwałtownie skurczyć, że uniemożliwi doarbcie krwi do serca.

Problemy z trawieniem

Długotrwałe napięcie emocjonalne może skutkować zaburzeniami w pracy autonomicznego układu nerwowego. Wtedy układ ten wysyła polecania, które rozregulowują czynności układu pokarmowego pomimo właściwej budowy i tego, że właściwie pełni swoje funkcje.

Wrzody

Adrenalina powoduje napięcie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, czym utrudnia dopływ krwi i zapobiega regeneracji komórek nabłonka, co za tym idzie zwiększa podatność tych narządów na szkodliwe działanie kwasu solnego. W konsekwencji spada odporność nabłonka, rośnie możliwość pojawienia się zapalenia nadżerki, śluzówki i rozwoju choroby wrzodowej.

Problemy z cerą

Stres zwiększa ryzyko pojawienia się i zaognienia objawów trądzika różowatego.

Bóle kręgosłupa

Przewlekły stres często powoduje bóle w odcinku lędźwiowym lub szyjnym kręgosłupa. Są wynikiem napięcia i przeciążenia mięśni, które pod wpływem adrenaliny stają się strasznie twarde.

Utrata włosów

Zbyt wysoki poziom hormonów o działaniu androgennym często jest przyczyną wypadania włosów, w skrajnych przypadkach silny stres może skutkować utratą włosów z dnia na dzień.

Problemy z gardłem

Problemy z przełykaniem, wrażenie guli w gardle czy uczucie dławienia – wszystko to jest skutkiem napięcia mięśni krtani i gardła. Dolegliwości te mogą pojawić się nie tylko w sytuacjach stresujących ale też kiedy emocje całkowicie opadły.

Osteoporoza

Nadmiar kortyzolu zwiększa wydalanie minerałów przez nerki, osłabia metabolizm wapnia i powoduje magazynowanie go w kościach. Wszystkie te czynniki mogą spowodować zapoczątkowanie osteoporozy lub jej nasilenie.

Skutki stresu:Nastogadka

2 KOMENTARZE