Skuter – fajny środek transportu… już ma trochę lat!

Włochy

To kraj, który jest ojczyzną wielu wspaniałych wynalazków i często nienagannego stylu. Koniec lat czterdziestych ubiegłego stulecia to złoty okres  małych, praktycznych, niedrogich maszyn do poruszania się.

SKUTERY VESPA

Przykładem są SKUTERY VESPA, które były uznawane przez lata jako dzieła inżynierii i projektowania.

skuter
www.showroominfo.in

Początek ich produkcji to rok 1946!

Rok po zakończeniu II wojny światowej,  gdy genialny inżynier lotnictwa Corradino D’Ascanio stworzył pierwszy prototyp skutera o nazwie ,,Paperino” (Kaczor Donald), w którym wprowadził wiele innowacji. W kwietniu 1946 r. prototyp MP6 był gotowy.  Kiedy  Enrico Piaggio – syn założyciela firmy Piaggio – zobaczył go pierwszy raz, skomentował: „Sembra una vespa!” („Wygląda jak osa!”). Dał konstruktorowi zielone światło. Vespę 98 ccm z luksusowym wyposażeniem dodatkowym, takim jak prędkościomierz, stopka boczna czy stylowe opony z białymi elementami wprowadzono do masowej produkcji.

skuter
www.reddit.com

Mały, tani w produkcji i eksploatacji oraz nieprzeciętnie praktyczny skuter okazał się wielkim hitem! To był okres, kiedy Włochy potrzebowały nowego indywidualnego środka transportu, sprawdzającego się w mieście oraz poza miastem. Szybko vespy zastąpiły rowery i stały się symbolem odrodzenia Włoch po wojnie – symbolem ,,recostruzione”. Oczywiście projektanci zadbali nie tylko o to, aby były praktyczne – opływowe i nowoczesne, ale ich design powodował, że te stały się ikoną włoskiego stylu życia.  Ich obecność w historii światowej motoryzacji i designu znalazła odzwierciedlenie również w historii filmu (film z udziałem takich sław jak Audrey Hepburn i Gregory Pecka pt. “Rzymskie wakacje to klasyka gatunku”!).

skuter
vespaownersclub.com

Dzisiaj Vespa zasługuje na miano marki o światowym zasięgu bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Fabryka w Pontaderze produkuje skutery vespa sprzedawane w Europie i na innych zachodnich rynkach, w tym amerykańskim. W ciągu dziesięciu lat, wraz z wprowadzaniem nowych modeli z serii LX/S oraz GTS/GTV, produkcja wzrosła ponad trzykrotnie. Przez ten czas na drogach całego świata pojawiło się ponad milion nowych skuterów vespa.

skuter, vespa
skutery.net

Vespa to nadal symbol w kampaniach reklamowych znanych marek – zapytacie dlaczego?

Odpowiedź jest oczywista – bo ten mały skuter stał się symbolem  La Dolce Vita – wesołego i beztroskiego życia młodych Włochów i  wielkiego sukcesu jego twórców, którzy odważnie i konsekwentnie zmaterializowali swoje pomysły.  Idea  wolności, równości i mobilności dla wszystkich Włochów była konsekwencją pewnego trendu  w całej powojennej Europie. W wydaniu włoskim vespa okazała się dziełem sztuki…, które udowadnia, że nawet pozornie małe i popularne przedmioty mogą kształtować gust i  poczucie estetyki przez całe pokolenia.

źródło: vespa-polska.pl, wypozycz.pl, www.v10.pl, www.reddit.com, roman-holiday-poster, bouboum.net, www.showroominfo.in, vespaownersclub.com.

Skuter – fajny środek transportu…Nastogadka.eu
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPielęgnacja paznokci
Następny artykułUwolnij książkę! Bookcrossing
Hej, Nazywam się Julia i mam 16 lat! Jestem założycielką i administratorką tego bloga. Mam wielu przyjaciół i lubię poznawać nowych ludzi. Moimi pasjami są: fotografia, makijaż, wnętrzarstwo, dziennikarstwo, podróże, gry, motoryzacja i ten właśnie blog, który powstał po to, by dzielić się z wami moimi pomysłami i przemyśleniami. Założenie Nastogadki od dawna było moim wielkim marzeniem, ponieważ chciałam zrobić coś dzięki czemu będę mogła wyrazić siebie. Mam nadzieję, że moja praca Wam się spodoba.