Rośliny doniczkowe powinny się znaleźć w każdym domu nie tylko dlatego, że są piękne i nadają wnętrzu życia.

Poza stosowaniem różnych urządzeń i częstym wietrzeniem domu, dużą pomocą w oczyszczaniu powietrza może być uprawa roślin. Udowodniono, że zieleń działa jak naturalne filtry dezaktywując wiele niewidocznych gołym okiem toksyn (np. z dymu tytoniowego) i fal (tych z urządzeń elektronicznych). Dodatkowo rośliny niwelują w pewnym stopniu niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów. Siła oddziaływania rośliny oczywiście zależy od jej gatunku.

Co najbardziej szkodzi w mieszkaniu?

  • Benzen – jeden z najbardziej szkodliwych związków znajdujących się w klejach i lakierach.
  • Formaldehyd – często znajduje się w kosmetykach (lakierach do włosów, paznokci i dezodorantach). Przy długotrwałym kontakcie może prowadzić m.in. do chorób układu oddechowego.
  • Ksylen – często występuje w lakierach, impregnatach i innych substancjach konserwujących drewno. Może być przyczyną wielu chorób, w tym raka.
  • Smog elektromagnetyczny – to promieniowanie urządzeń elektrycznych. Osłabia koncentrację, ogólną odporność organizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów.
  • Odchody roztoczy – zawierają aktywne enzymy powodujące silne alergie.
  • Nikotyna i substancje smoliste – to przyczyny wielu chorób, m. in. raka płuc. Mogą powodować alergie.
rośliny doniczkowe
rosliny.urzadzamy.pl-

 

Zielistka

potrafi przeprowadzać fotosyntezę pomimo małej ilości światła. Wyeliminuje takie toksyny jak formaldehyd i styren ze swojego otoczenia. Wygląda niepozornie, ale jedna taka roślina może oczyścić przestrzeń o powierzchni około 200 m².

rośliny doniczkowe
Sansewieria_gwinejska_fot__Green-Profi

 

Sansewieria (wężownica)

nie ma dużych wymagań, ale przynosi wiele korzyści. Sansewieria rozpoczyna proces fotosyntezy nawet przy małej ilości światła. Do tego oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu.

rośliny doniczkowe
tytuurzadzisz.pl

 

Fikus (figowiec)

tę roślinę najczęściej spotkasz na okiennych parapetach, gdyż nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Oczyszcza on powietrze głównie z formaldehydu, który powoduje uczulenia podrażnienia dróg oddechowych i oczu, gdyż jest substancją silnie alergenną oraz wykazuje ostre działanie toksyczne. Pamiętaj, aby trzymać ją w miejscu niedostępnym dla zwierząt i dzieci, ponieważ jej liście są trujące!

rośliny doniczkowe
www.zielonyogrodek.pl

 

Bluszcz

to roślina, która powinna zagrzać miejsce w każdym mieszkaniu. Pięknie się prezentuje, a do tego jest w stanie usunąć z powietrza aż 60% zanieczyszczeń, m. in. toksyczny formaldehyd, który znajduje się m.in. w dymie papierosowym i klejach.

rośliny doniczkowe
www.wymarzonyogrod.pl

 

Skrzydłokwiat

pochłania aceton, benzen oraz formaldehyd z otoczenia, przez co idelanie sprawdzi się w sypialni. Dodatkowo doskonale nawilża powietrze.

rośliny doniczkowe
dzidziusiowo.pl

 

Aloes

roślina ceniona jest ze względu na liczne zalety lecznicze np. ochrona organizmu przez zanieczyszczeniami. Filtruje powietrze z zanieczyszczeń, nawilża powietrze, wytwarza tlen, pochłaniając dwutlenek węgla i formaldehyd. Pomimo niepozornego wyglądu jedna roślina może oczyścić przestrzeń o powierzchni ok. 200 m².

 

Paprotki

są to najbardziej pospolite rośliny doniczkowe, ale oczyszczają one powietrze ze szkodliwych toksyn wydzielanych z mebli, tapet, farb czy wykładziny. Pochłaniają formaldehyd, nawilżają powietrze i neutralizują szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor.

Źródło: zielonyogródek.pl, tipy.pl, kobieta.onet_.pl, www.wymarzonyogrod.pl, rosliny.urzadzamy.pl, tytuurzadzisz.pl, dzidziusiowo.pl, tipy.interia.pl.

Rośliny doniczkowe, które oczyszczą powietrze w twoim domu ze szkodliwych substancji; Nastogadka.eu

zobacz również: http://nastogadka.eu/wiszacy-ogrod/

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułDruk 3D – jak działa drukarka
Następny artykułJak prawidłowo myć włosy?
Hej, Nazywam się Julia i mam 16 lat! Jestem założycielką i administratorką tego bloga. Mam wielu przyjaciół i lubię poznawać nowych ludzi. Moimi pasjami są: fotografia, makijaż, wnętrzarstwo, dziennikarstwo, podróże, gry, motoryzacja i ten właśnie blog, który powstał po to, by dzielić się z wami moimi pomysłami i przemyśleniami. Założenie Nastogadki od dawna było moim wielkim marzeniem, ponieważ chciałam zrobić coś dzięki czemu będę mogła wyrazić siebie. Mam nadzieję, że moja praca Wam się spodoba.

2 KOMENTARZE