Rodzaje kompozycji obrazu i podstawowe zasady fotografii

Rodzaje kompozycji obrazu są bardzo ważne, ponieważ to one decyduję o tym, jak ludzie będą odbierać nasze zdjęcie, czy im się spodoba i czy ich uwaga zostanie skupiona na głównym temacie fotografii. Z czasem rodzaje kompozycji wejdą Ci w nawyk i będziesz stosować je nieświadomie, a efekty z pewnością pozytywnie cię zaskoczą.

Zasada trójpodziału obrazu

Zasada trójpodziału obrazu – to kompozycyjna zasada w sztukach wizualnych, takich jak malarstwo, fotografia i design. Polega ona na wyobrażeniu sobie, że nasze zdjęcie jest podzielone 4 linami, na 9 równych części.

Ilustracja zasady trójpodziału z ujęciem tzw. mocnego punktu - zasada kompozycji
Ilustracja zasady trójpodziału z ujęciem tzw. mocnego punktu

Aby twoja fotografia była dynamiczna, fotografowany obiekt umieść w jednym z tzw. mocnych punktów, które znajdują się w miejscu przecięcia ze sobą linii. Znajdzie się wtedy miejsce na tło a całe zdjęcie nabierze harmonii.

trójpodzial-rodzaje kompozycji

Punkt widzenia – perspektywa

z lotu ptaka rodzaje kompozycjiPunkt widzenia – na Instagramie wciąż króluje perspektywa ,,z lotu ptaka”, natomiast ,,żabia” została trochę zapomniana. Zamiast ciągle robić zdjęcia vis a vis przedmiotu to klęknij, połóż się na ziemi, wejdź na krzesło, niską drabinę itd. Zdjęcie dzięki zmianie perspektywy nabierze całkowicie innego charakteru.

z lotu ptaka 2 rodzaje kompozycji

Trzeci wymiar

Trzeci wymiar – niestety aktualnie żyjemy w świecie fotografii dwuwymiarowej, jednak warto bardziej się postarać i nadać swoim zdjęciom trzeci wymiar…

kompozycja glębinowa rodzaje kompozycjiKompozycja głębinowa – polega na umieszczeniu danych obiektów w różnych odległościach od obiektywu, aby odbiorca miał wrażenie przestrzeni i wielowymiarowości. To czy rozmyjesz niektóre fotografowane obiekty czy wszystkie zostawisz w polu ostrości zależy od ciebie.

Obramowanie

Obramowanie – powinno być dopełnieniem obiektu i nie powinno być aż tak wielkie, zaskakujące czy jaskrawe, by odwracało uwagę widza od zasadniczego motywu. Może nim być okno, gałęzie, ramka, drzewa… ogranicza cię jedynie twoja wyobraźnia. Aby obramowanie było rozmyte i miękkie ustaw przesłonę na minimalną, jeśli chcesz by było tak samo ostre jak główny temat zdjęcia to maksymalnie ją przymknij.

obramowanie rodzaje kompozycji

Kadr centralny

Kadr centralny – umieszczanie wszystkiego w centralnym punkcie kadru jest częstym błędem osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią. W większości przypadków lepiej kierować się zasadą trójpodziału – kadr centralny sprawdzi się przy fotografowaniu symetrycznych obiektów, przy portrecie, zdjęciach w gazetkach reklamowych czy sklepach internetowych.

Poniżej przygotowałam dla Was kilka zdjęć ilustrujących tę zasadę:

rodzaje kompozycji

rodzaje kompozycji
A photo by Sebastian Molina M. unsplash.com

Linia horyzontu

Linia horyzontu – wykorzystaj trochę zasadę trójpodziału, jeśli na niebo chcesz zwrócić uwagę to pozwól mu zająć jakieś 2/3 kadru, jeśli najważniejszym elementem jest to, co znajduje się na ziemi, niech proporcje będą odwrotne (nie macie wrażenia, że jeśli linia horyzontu znajduje się w połowie kadru to jakby dzieli zdjęcie na pół – co za tym idzie zdjęcie jest pozbawione harmonii i wygląda to co najmniej dziwnie?).

rodzaje kompozycji

Poziom, a może pion?

Kiedy robić zdjęcia w pionie a kiedy w poziomie? Odpowiedź jest prosta: jeśli fotografujesz obiekt ustawiony poprzecznie do linii horyzontu – kadr pionowy a jeśli na fotografii ma się znaleźć podłużny obiekt, biegnący równolegle do linii horyzontu – wybierz kadr poziomy, dzięki tym metodom unikniesz dużej, pustej przestrzeni, która odwraca uwagę od tematu zdjęcia.

Rodzaje kompozycji obrazu. Podstawy fotografii: Nastogadka

zobacz również: http://nastogadka.eu/fotografia-w-plenerze/