Poradnik początkującego fotografa

Każdy na początku popełnia błędy. Nie można być przecież w czymś od razu świetnym bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Takie same zasady obowiązują w przypadku fotografii. Jakie najczęstsze błędy popełnia początkujący fotograf?

Problemy z ogniskową.

Jeśli robisz zdjęcia telefonem, kompaktem to faktycznie nie wiele możesz zdziałać, jednak jeśli w grę wchodzą aparaty z wymienną optyką to nie masz usprawiedliwienia i musisz zastanowić się jaka ogniskowa będzie najbardziej odpowiednia do sfotografowania danego tematu.

Tutaj możesz zapoznać się z artykułem, który przybliży Ci zastosowania konkretnych ogniskowych, ich wady i zalety: http://blog.cyfrowe.pl/2016/05/12/jaka-ogniskowa-obiektywu-wybrac-poznaj-najpopularniejsze-ogniskowe-ich-zastosowanie-oraz-wady-i-zalety/

Większość ludzi dopiero zaczynających swoją przygodę z fotografią, tam gdzie stanie i zobaczy coś co chciałoby sfotografować, w tym samym miejscu zrobi zdjęcie, ustalając kadr za pomocą zoomu. Jeśli chcesz zacząć robić zdjęcia bardziej świadomie, kolejnym razem w ramach swoich możliwości oddal się od fotografowanego obiektu lub przybliż się do niego tak, aby uzyskać pożądaną ogniskową.

Zamiłowanie do czerni – bieli.

Ja sama uwielbiam robić monochromatyczne zdjęcia przez ich niesamowity klimat. Tylko nie można przesadzać i przerabiać zdjęcia na czarno – białe, kiedy to kolor odgrywa kluczową rolę. Wtedy lepiej wrzucić takie zdjęcie do edytora i zamiast rezygnować z barw dodatkowo je uwydatnić, zwiększyć ich intensywność.

Kompozycja – na co to komu?

Jakie zamiłowanie odnośnie kompozycji mają początkujący? Umieszczanie wszystkiego w centrum kadru. Oczywiście są takie zdjęcia, na których kompozycja centralna sprawdzi się doskonale, lecz zdecydowanie częściej lepiej jest sięgnąć po zasadę trójpodziału.

Co za dużo to nie zdrowo – obróbka zdjęć.

Osoby początkujące, które odkryją programy do obróbki i zobaczą ile możliwości Nam oferują, często wykorzystują je bez opamiętania. A tu ustawią jakiś niebotycznie wysoki kontrast, sprawią, że od intensywności kolorów aż oczy bolą, nieumiejętnie bawią się filtrami osiągając no cóż niezbyt przyjemne dla oka efekty. Dlatego podczas edycji, kiedy chcesz już któryś raz z rzędu podnieść wartość jakiegoś parametru, odejdź na jakiś czas od komputera i zrób sobie przerwę tak aby wrócić ze świeżym spojrzeniem albo spytaj się o opinie przyjaciół.

Nie przywiązywanie wagi do tła.

To jeden z podstawowych błędów. Przecież tło jest integralną częścią zdjęcia, dlatego musisz zadbać o to, żeby wraz z tematem zdjęcia tworzyło harmonijną całość.

Lampa błyskowa – wróg czy przyjaciel?

Głębokie cienie, prześwietlone obiekty, płaski profil. Takie mogą być konsekwencje nadmiernego i nie świadomego korzystania z lampy błyskowej. Te negatywne zjawiska można złagodzić lub całkowicie zniwelować poprzez zakup różnego rodzaju dyfuzorów lub wykonać je samodzielnie w domu. Uwierzcie mi na słowo, że światło naturalne, zastane jest waszym największym przyjacielem i powinniście z tego korzystać.

Jeśli postaracie się więcej już nie popełniać tych błędów to gwarantuje, że wasze zdjęcia będą o niebo lepsze!

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCaptain Fantastic – jak pogodzić rodzicielstwo ze swoim nonkonformizmem?
Następny artykułRecenzja ,,Wszechświat w twojej dłoni”, czyli jak zrozumieć świat | Christophe Galfard
Hej, Nazywam się Julia i mam 16 lat! Jestem założycielką i administratorką tego bloga. Mam wielu przyjaciół i lubię poznawać nowych ludzi. Moimi pasjami są: fotografia, makijaż, wnętrzarstwo, dziennikarstwo, podróże, gry, motoryzacja i ten właśnie blog, który powstał po to, by dzielić się z wami moimi pomysłami i przemyśleniami. Założenie Nastogadki od dawna było moim wielkim marzeniem, ponieważ chciałam zrobić coś dzięki czemu będę mogła wyrazić siebie. Mam nadzieję, że moja praca Wam się spodoba.