NieLudzie.

“NieLudzie” autorstwa Kat Falls to książka science fiction, lecz nie znajdziecie w niej kosmicznych podróży i walk na pociski nuklearne. Autorka przedstawia dystopijną wizję świata, którą ostatnimi czasy, odnoszę wrażenie, zapchany jest rynek. Ta historia nie opowiada jednak o walce z systemem, jaki jest np. w przypadku “Igrzysk śmierci”, tylko zadaje pytania dotyczące człowieczeństwa.

“- Więc co tu robisz Lane, ryzykując swoje człowieczeństwo?”

Treść książki:

Ameryką wstrząsnęła katastrofa, której korzenie sięgają parku rozrywki Tytan. Naukowcy eksperymentowali na zwierzętach, by stworzyć hybrydy będące w przyszłości atrakcją turystyczną. Katastrofa biologiczna sprawiła, że Stany Zjednoczone na wschód od Missisypi zostają porzucone, a teren nazwany Dziką Strefą jest zamieszkały przez zmutowanych zwierzoludzi, zarażonych groźnym wirusem. Każdemu, kto odważy się przekroczyć granice kwarantanny grozi niechybna śmierć. Lane dorasta w cieniu wielkiego muru i mimo, że jest ciekawa tego co znajduje się po drugiej stronie, nigdy nie chciałaby tam trafić. Jednak, gdy zderza się z szokującą rzeczywistością i odkrywa, że jej ojciec jest szmuglerem, za co grozi mu śmierć i aby go uratować musi dostać się do skażonej strefy. Wyrusza na niebezpieczną podróż, zupełnie nieprzygotowana na to, co znajduje się w ruinach dawnej cywilizacji. Szybko przekonuje się, że bajki, które opowiadał jej tata na dobranoc są prawdą, tylko w rzeczywistości bardziej przypominają koszmar. Dopiero po drugiej stronie muru uświadamia sobie, czym jest prawdziwe człowieczeństwo.

Mimo, iż pani Falls skąpi szczegółów dotyczących Zachodu, to Dziką Strefę poznajemy bardzo dobrze, równomiernie z bohaterką, co powoduje jeszcze większe zżycie z postacią. Pomysł epidemii jest odgrzewany po raz tysięczny, lecz pomimo to książkę czyta się z zapartym tchem. Wartka akcja i intrygujące postacie sprawiają, że nie można się od niej oderwać. Największą furorę robią tu zdecydowanie dialogi, błyszczą humorem, sarkazmem i dwuznacznością. Jest to lekka powieść idealnie sprawdzająca się w długie, nudne wieczory.

Ala