Netia Off Camera w Krakowie – relacja Nastogadka.eu

Kiedy dowiedziałam się, że mojej ekipie Nastogadki przyznano akredytację prasową na jedno z największych wydarzeń filmowych w  Europie Środkowej nie posiadałam się z radości. To duże wyróżnienie. Niestety na festiwalu mogłam być tylko jeden dzień (dokładnie 3 – go maja), ale i tak czekało na mnie mnóstwo pracy i pozytywnych wrażeń. Towarzyszył mi Stanisław, który nie tylko przeprowadzał razem ze mną wywiady, ale również dźwigał skrzynię ze sprzętem. Krakowska starówka to część miasta, do której nie wolno wjeżdżać samochodem chyba, że posiada się stosowne pozwolenie. Wszystkie wydarzenia i imprezy festiwalowe były rozlokowane w kilku miejscach Krakowa, na początku nasza ekipa skierowała się do Pałacu Pod Baranami, gdzie znajdowało się Centrum Festiwalowe –  otrzymaliśmy tam nasze akredytacje prasowe. Tu składam serdeczne podziękowania panu Pawłowi Madetko – Manager Media Relations Festiwalu, dzięki któremu  mogliśmy swobodnie przemieszczać się między wszystkimi miejscami festiwalowymi oraz rozmawiać z gośćmi i gwiazdami Festiwalu Netia Off Camera.

festiwal off camera
Nastogadka.eu

W miasteczku filmowym znajdującym się na Placu Szczepańskim spotkaliśmy polskiego dziennikarza i prezentera telewizyjnego Oliwiera Janiaka, ekipę nowego serialu Diagnoza i gwiazdę, aktora Macieja Zakościelnego. Duże wrażenie wywarło na minie obserwowanie ich pracy, ale nie z pozycji widza, tylko jako redaktora akredytowanej ekipy prasowej. Obaj panowie okazali się bardzo profesjonalnymi, a jednocześnie wspaniałymi rozmówcami. Serdecznie ich z tego miejsca pozdrawiam i jeszcze raz pragnę podziękować za udzielone wywiady, które wraz z obszerną relacją filmową wkrótce ukażą się na platformie Nastogadka.eu oraz na naszym kanale na YT.

Serdecznie was wszystkich zachęcam do ich oglądania – naprawdę warto!

Kilka słów o Festiwalu Netia Off Camera…

Organizatorzy  przygotowali mnóstwo atrakcji z okazji 10 już jubileuszu. Kina plenerowe, warsztaty, koncerty, pokazy, konkursy, spotkania z gwiazdami kina. Było w czym wybierać, dlatego poniżej przyjrzymy się tylko niektórym z nich. Jednak nie można pominąć roli, jaką odgrywa lokalizacja, znana z Kościoła Mariackiego, Barbakanu, Kopalni Soli Wieliczki, Sukiennic, Zamku Królewskiego na Wawelu. Mowa tutaj oczywiście o Krakowie. Postanowiłam to wykorzystać i oprócz festiwalowych atrakcji zwiedziłam kilka niezwykłych miejsc, które były niczym wisienka na torcie. Szkoda, że nie udało mi się porozmawiać ze wszystkimi gwiazdami festiwalu Netia Off Camera.

Off scena

Tym artystom daleko od komercyjnych list przebojów i popowych składanek, chociaż są prawdziwymi perełkami spośród muzyków. Organizatorzy dokonują spośród tysięcy samodzielnych duetów, zespołów i twórców dokładnej selekcji wybierając tych najbardziej zaskakujących, przed którymi zapowiada się świetlana przyszłość. Repertuar jest skierowany do osób, które nie boją się nowych, młodych głosów nie ustępujących w niczym swoim poprzednikom, które chcą zostać usłyszane i docenione. Każda osoba, która pojawiła się chociaż na jednym z festiwalowych koncertów z pewnością ma nowego idola. Takie eventy to szansa na wybicie się dotąd nieznanych muzyków, dzięki którym możemy zwolnić, przenieś się w piękniejsze miejsce lub po prostu dobrze się bawić. Mowa tutaj nie tylko o polskich artystach, ale i zagranicznych. Kortez, Sonia Stein, Michelle Gurevich, Gypsy, Prides, Goan Dogs – między innymi to właśnie oni dostarczają niesamowitych wrażeń słuchaczom przez kilka dni (od 29 kwietnia do 5 maja).

Pływające Kino?

Kino pod gwiazdami, widok na stare miasto, panorama na piękny rynek krakowski – jednym słowem niepowtarzalna atmosfera. Brzmi jak bajka? Organizatorzy wzorując się na nowojorskim festiwalu Rooftop postanowili wcielić ją w życie. Organizując na dachach trzech budynków projekcie takich filmów jak: City of Gold (2015), Wieża (2016), Młodzi i przebojowi (2016) itd.

Dzięki ogromnemu zainteresowaniu jakim cieszy się kino plenerowe wygospodarowano kolejną przestrzeń, jaką są Bulwary nad Wisłą czy Barka Nimfa pływająca po Wiśle.

Oprócz flagowych sekcji imprezy, takich jak:

,,nadrabianie zaległości” (prezentującej uznane na świecie filmy, które z różnych powodów nie trafiły do dystrybucji w polskich kinach),

  ,,Odkrycia” ,

,,Amerykańscy niezależni” (zwracającej uwagę na wyjątkowe, artystyczne filmy, powstające poza mainstreamem),

warto było przyjrzeć się uważniej czterem nowym sekcjom:

  • ,,Ludzie to fikcja”
  • ,,Aż po grób”
  • ,,Silna płeć”
  • ,,Przyszłość nadejdzie dziś”
Z kamerą wśród ludzi: O post – ludziach, nad – ludziach i formach pomiędzy

Jak posthumanizm i problemy, jakie za sobą niesie wpływają na kino? Czy nadal znajdujemy się na szczycie symbolicznej drabiny ewolucyjnej? Czy do teorii posthumanizmu powinniśmy podchodzić z dystansem czy raczej głębiej się nad nimi zastanowić? Czy podziały na ludzi, zwierzęta i maszyny powoli się zacierają? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć: Susan Styker, Małgorzata Radkiewicz czy Grzegorz Stępniak podczas panelu dyskusyjnego w ramach sekcji ,,Ludzie to fikcja”.

Hold zmarłemu mistrzowi

Każdy polak powinien znać epopeję narodową, ponieważ jest ona elementem naszej tożsamości narodowej. Z tego powodu w kinie Kijów.Centrum-Kraków odbył się specjalny pokaz filmu Pan Tadeusz w reżyserii wybitnego Andrzeja Wajdy. Przed pokazem Grażyna Szapołowska, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski oraz Piotr Gąsowski wraz z Grażyną Torbicką wspominali pracę ze zmarłym Andrzejem Wajdą, którego twórczość nie odejdzie w zapomnienie.

Na Placu Szczepańskim, gdzie mieściło się miasteczko filmowe można było nie tylko poczuć się jak gwiazda przechadzając się po czerwonym dywanie czy robiąc sobie zdjęcia na ściance festiwalu. Można było posłuchać rozmów Olivera Janiaka z gwiazdami: Weronika Rosati, Marta Nieradkiewicz, Dawid Ogrodnik, Małgorzata Kożuchowska, ekipa filmu ,,Sztuka kochania”, czy seriali ,,Diagnoza”, ,,Belle Epoque” czy ,,Belfer”. Aktorzy nie szczędzili swoich autografów i z chęcią pozowali do zdjęć z fanami.

Jeśli majówka to tylko z Canal+ SerialCon

Właśnie wręcz zakochałeś się w jakimś serialu, nie umiesz się oderwać od ekranu laptopa czy telewizora, spędzasz kilka godzin dziennie na oglądaniu kolejnych odcinków? Masz tyle różnych opinii i chciałbyś się nimi z kimś podzielić, lecz nikt z twoich znajomych nie zna fabuły tego serialu. Brzmi znajomo? Wcale nie musi tak być. Podczas każdej edycji Canal + SerialCon w Centrum Kinowym Ars odbywały się nocne maratony oglądania seriali. W tym roku w programie: ,,Belfer” sezon 1 oraz przedpremierowo drugi sezon ,,Wersal: prawo krwi”. To tylko część atrakcji. Krytycy, dziennikarze branżowi, blogerzy, aktorzy, scenarzyści, producenci i youtuberzy przygotowali dla serialomaniaków prelekcje, wykłady i panele dyskusyjne. Nie można zapomnieć o warsztatach charakteryzacji – ,,Z horrorem do twarzy”, lekcji ,,Jak mówić i pisać o serialach” oraz kursie pisania scenariuszy poprowadzonego przez Jamesa Morana.

Konkurs główny festiwalu ,,Wytyczanie drogi”.

Kontrowersyjni, młodzi, poważni, niezależni, wywołujący skrajne emocje i zachwyt rywalizują nie tylko o prestiż i Krakowską Nagrodę Filmową, ale i o 100 tys. dolarów – jedną z najwyższych nagród finansowych dla filmowców przyznawaną przez międzynarodowe jury z Agnieszką Holland na czele. Zwycięzca ma również szansę na otrzymanie grantu od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości jednego miliona złotych pod warunkiem, że kolejny film nakręci w Polsce.

Filmy biorące udział w konkursie: BRUD, BUTTERFLY KISSES,  COLUMBUS, A DATE FOR MAD MARY, DAYVEON, JEAN OF THE JONESES, OSTATNIA RODZINA, RANA, POP AYE, WORLDLY GIRL.

Inne Konkursy
  • Konkurs najlepszych polskich filmów fabularnych – Nagroda Kulczyk Fundation o wysokości 300 000 złotych. Filmy biorące udział w konkursie: AMOK, GWIAZDY, JESTEM MORDERCĄ, KAMPER, PLAC ZABAW, SZATAN KAZAŁ TAŃCZYĆ, SZTUKA KOCHANIA, WOŁYŃ, WSPOMNIENIE LATA, ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI.
  • Konkurs na Najlepszą Aktorkę i Najlepszego Aktora – Nagroda o wysokości 10 000 złotych ufundowana przez Apart i Gino Rossi.
  • Najlepszy aktorski debiut – Nagroda 10 000 złotych ufundowana przez Mastercard.
Podsumowanie

Nasza jednodniowa wizyta na festiwalu była dniem pełnym wrażeń i wytężonej pracy całej ekipy. Majowa pogoda w tym roku nie rozpieszczała, ale tego dnia nie padało. Nie sposób w kilku słowach opisać całej wspaniałej atmosfery tego ważnego wydarzenia kulturalnego oraz uroku miasta Krakowa. Zachęcam wszystkich do udziału w tej imprezie, ponieważ oprócz  atmosfery, wspaniałych gwiazd można oczywiście obejrzeć bardzo ciekawe filmy i produkcje, które nie zawsze trafiają do kin.

Więcej informacji znajdziecie na głównej stronie festiwalu: http://www.offcamera.pl/

Netia Off Camera w Krakowie – relacja Nastogadka.eu

źródło: oficjalna strona festiwalu Netia Off Camera Kraków 2017; Nastogadka.eu