Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śl.

0

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej to świetne miejsce na rodzinną lub szkolną wycieczkę.

To miejsce gwarantuje wiele atrakcji:
  • Przejazd zabytkowym taborem – we wszystkie weekendy sezonu wiosenno – letniego Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku organizuje przejazdy po Trasie Parowozowej  w wagonie letnim prowadzonym przez wybraną lokomotywę z kolekcji.

  • Wagony Sypialne – muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku dysponuje bazą noclegową (55 miejsc) w stylowych, odrestaurowanych wagonach sypialnych PKP z lat 70-tych XX wieku. Nocleg możliwy jest w przedziałach 1, 2 i 3 osobowych.

  • Sesje zdjęciowe – muzeum serdecznie zaprasza do organizacji na terenie muzeum sesji zdjęciowych, w tym również plenerowych ślubnych. „Sesje na torach” stały się już od kilku lat jednym z ulubionych motywów przez fotografów.

  • Wypożyczalnia eksponatów – muzeum udostępnia kolekcję odrestaurowanych i zachowanych eksponatów na potrzeby produkcji filmowych, reklam, rekonstrukcji historycznych oraz innych wystaw.

  • SCHOOL BUS – Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do organizacji przejazdów turystycznych swoim amerykańskim autobusem szkolnym.

  • Możecie obejrzeć tam ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – m.in. żurawia wodnego, dźwig węglowy, budynek olejarni i piaskowni czy zapadnię kolejową
  • W muzeum znajduje się również wystawa poświęcona historii motocykli na terenie Śląska – można na niej obejrzeć m.in. przedwojenne polskie motocykle Sokoła 600 i 1000.

Po 10 latach działalności Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku udostępnia ekspozycję obejmującą zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy z okresu od roku 1890 do lat 70-tych XX wieku. Zbiór składa się z 40 lokomotyw parowych (produkcji polskiej, niemieckiej, angielskiej oraz amerykańskiej), lokomotyw elektrycznych i spalinowych. Muzeum prezentuje przeszło 50 wagonów i innych kolejowych pojazdów specjalistycznych, ustawionych na torach o łącznej długości ok. 2 km.

Muzeum posiada jedyny sprawny na Dolnym Śląsku normalnotorowy parowóz

– polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r. Ponadto Muzeum posiada zbiory urządzeń, narzędzi i dokumentów kolejowych oraz tematyczne zbiory ikonograficzne związane z terenem Śląska. Do zwiedzania udostępnione są również wystawy maszyn i urządzeń przemysłowych, w tym m.in. polski komputer ODRA z 1974 roku. Znaczącą część kolekcji stanowią zbiory ikonograficzne, biblioteczne, archiwalne oraz związane z kolejnictwem i jego otoczeniem z zakresu łączności i zabezpieczenia ruchu. 😉

Źródło: muzeumtechniki.pl