Muzeum motoryzacji Topacz

Samochody znajdujące się w Muzeum Motoryzacji Topacz (koło Wrocławia) łączy nie tylko miejsce, ale również to, że prawie wszystkie pojazdy są na tzw. chodzie – czyli jeżdżą! Dlatego to wyjątkowa kolekcja! Cała kolekcja zaczęła się od kilku motorów oraz pojazdów z okresu PRL, takich jak Warszawa, Syrena, Skoda czy Wartburg.

Potem, w ciągu kolejnych miesięcy pojawiały się kolejne pojazdy min. FIAT 508 i 125 i pojazdy z kolekcji prywatnych, a po roku okazało się, że brakuje miejsca! Obecnie ekspozycja jest ukierunkowana na zabytkowe perełki motoryzacji, takich marek, jak Rolls-Royce, Bentley czy Jaguar oraz auta wyjątkowe Ferrari o numerze fabrycznym 4! Znajdziecie tu również samochód Stalina oraz auta amerykańskie.

Muzeum pozyskuje pojazdy na ekspozycję w ciekawy sposób:

kupuje od właścicieli, szuka na aukcjach, odnajduje w nietypowych miejscach, otrzymuje na określony czas, jako eksponat od właścicieli lub droga zamiany. Auta są gruntownie odrestaurowywane i remontowane – po to, aby nie tylko były elementem stałej ekspozycji, ale na nowo były sprawne i gotowe do podróży.

W Topaczu goszczę już drugi raz i odkryłam to miejsce na nowo.

Motoryzacja, w tym miejscu jest czymś, co przenosi nas w czasie i przestrzeni. Możemy podziwiać, a nawet dotykać aut, które mają wyjątkową historię a często miały nietuzinkowych właścicieli np. Józefa Stalina.

Po obiekcie oprowadzał mnie pan Tomasz, który zna to miejsce szczególnie dobrze. Opowiadał mi o pojazdach z ekspozycji muzealnej, później spacerowałam po terenie parku (ogólnie dostępnego), gdzie na każdym kroku poznawałam historię motoryzacji .  Kilka unikatowych modeli oczekuje w kolejce na remont, to szansa na to, aby odzyskały dawną świetność. Z tego muzeum można wypożyczyć wyjątkowe samochody na różne uroczystości: wesela, urodziny, imprezy firmowe itd. 😉

Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zostanę po raz kolejny zaproszona do Topacza, aby odkryć nowe eksponaty i napisać Wam o nich. 🙂