Muzeum Broni i Militariów Witoszów Dolny – Nastogadka

0

Muzeum broni powstało w 2001 roku z inicjatywy Stanisława Gabrysia – kolekcjonera i miłośnika broni palnej i białej, artyleryjskiej, mundurów i odznaczeń wojskowych. To pierwsze w polsce prywatne Muzeum Broni i Militariów.

Pasja pan Stanisława…

W Muzeum zgromadzono ponad 1000 sztuk militariów, w tym około 150 sztuk broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej od pierwszych karabinów iglicowych XIX wieku do broni lat pięćdziesiątych XX wieku. Najwięcej eksponatów pochodzi z okresu II wojny światowej. Na wystawie prezentowane są pierwsze karabiny maszynowe I i II wojny światowej, RKM-y i UKM-y okresu międzywojennego i okresu II wojny światowej.  Różnego typu karabinki, pistolety, rewolwery, pistolety maszynowe ( niektóre z egzemplarzy są unikalnymi w skali krajowej ), moździerze, moździerze okopowe ( 10 sztuk ). Jeden z ostatnich nabytków muzeum – Stacja radarowa RW – 31. Stacja wykrywa obiekty z odległości 240 km i 80 km wysokości. Stacja składa się z trzech pojazdów – Tatra 148.

W Muzeum znajdują się eksponaty które zagrały w filmach, miedzy innymi samolot mig w filmie obsypanym nagrodami pt. „Mała Moskwa”. Wyjątkowym eksponatem jest prototypowy samolot Iryda, który polscy projektanci stworzyli głównie do celów zaawansowanego szkolenia i treningu pilotów wojskowych oraz realizacji bojowych misji lekkiego wsparcia i rozpoznania. Mimo zaawansowanej technologii, dobrych osiągów i gigantycznych nakładów finansowych, samolot nigdy nie został wdrożony do produkcji.

Zapraszam na krótki filmik o tym wyjątkowym miejscu i pasji pana Stanisława, która uratowała od zapomnienia wiele eksponatów militarnych.

Źródło: Strona internetowa muzeum broni, www.museo.pl;  Facebooka

zobacz również:

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śl.