Moodboard – na pierwszy rzut oka – zwykłe wycinanki, dobre zajęcie dla przedszkolaków. Skoro tak to czemu korzystają z niego profesjonalni architekci, graficy, rzeźbiarze, artyści, projektanci mody, osoby zajmujące się tworzeniem stron internetowych, reklam… i amatorzy?

Czym właściwie jest moodboard?

Moodboard to forma tablicy inspiracji i świetna metoda na uporządkowanie chaotycznych myśli (szczególnie jeśli ktoś ma milion pomysłów na sekundę). Pomaga w wizualizowaniu koncepcji projektowej. Jest idealnym wstępem do projektu. Można go stworzyć tylko i wyłącznie na własne potrzeby, albo w celu pokazania klientowi lub rodzinie naszej wizji – tego co ‘siedzi’ nam w głowie.

Moodboard znajdzie zastosowanie przy każdego typu projekcie: od projektowania budynku, wnętrza, nowej kolekcji ubrań do planowania ślubu lub szukania pomysłu na wieczorną stylizację.

Jak stworzyć tablice inspiracji dotyczącą projektowania wnętrz?

Twoim zadaniem jest stworzenie kolażu, który ma pokazywać ogólną atmosferę, kolory, faktury i styl przedmiotów, które planujesz potem wykorzystać we wnętrzu. W tym celu zestaw elementy, które Ci się podobają i są dla Ciebie inspirujące. Mogą to być: wzorniki płytek, próbki farb, drewna, kamienia, dekoracje ścienne, zdjęcia (wycięte z czasopism lub ściągnięte z internetu) mebli, lamp, kosmetyków, poduszek, pościeli, fototapet, gotowych aranżacji, wieszaków itd. na dużym arkuszu papieru, tablicy korkowej lub na ekranie komputera! Moodboard może być ostatnią deską ratunku dla osoby nieposiadającej żadnej wizji na zagospodarowanie wnętrza. Powinna ona czym prędzej chwycić za czasopismo wnętrzarskie lub wejść na Printrest i wybrać stamtąd rzeczy, które najbardziej jej się spodobają, nie zastanawiając się zbytnio nad całokształtem. Po upływie 10 – 20 min wypełnionych poszukiwaniami, powinna przyjrzeć się wybranym zdjęciom i znaleźć dla większości z nich wspólny motyw – może być to kolor, styl architektoniczny itd. Następnie pozbyć się wszystkich elementów, które ‘gryzą’ się z resztą.

tumblr_inline_nhrmx3iyyh1rhg4g8Ten artykuł bardzo mi się spodobał i był dla mnie niesamowicie inspirujący. Dinnerware Mood Board Inspiration from Bernice K. via Anthropologiehege-mood-board-784x1024Źródło: http://blog.atmine.com/styling-challenge/well-structured-mood-board/

Arkusz papieru czy ekran komputera?

,,Fizyczna” wersja tablicy inspiracji, rekompensuje ilość pracy, jaką musimy w nią włożyć swoim urokiem i desingerskim wyglądem. Po oprawieniu jej w antyramę, może stanowić świetną dekorację pomieszczenia urządzonego na jej podstawie.

‘Elektroniczna’ z pewnością zajmie mniej czasu. Masz więcej możliwości jeśli idzie o dobór materiałów bo zamiast czasopism i kilku próbek masz cały internet! Programy, które mogą się przydać w tym celu:

Dropmark

InVision

Pinterest

PicMonkey

Canva

PhotoScape

GoMoodboard

Czy zachęciłam Was do stworzenia własnego moodboradu, a jeśli tak to w papierowej czy komputerowej wersji? 🙂 Co myślicie o moim moodboradzie? Ja zdecydowałam się na ‘fizyczną’ wersję.

15657828_1759533227706020_51829303_o