Mity o jedzeniu.

Na temat żadnej innej strefy naszego życia nie krąży tyle błędnych twierdzeń, co na temat odżywiania. Wiele mitów o jedzeniu funkcjonuje od pokoleń i wryło się głęboko w nasze umysły. Poniżej obalimy 10 szeroko rozpowszechnianych mitów…

Nie należy jeść przeterminowanej żywności.

Data minimalnej trwałości i termin przydatności do spożycia to nie to samo. – Tajemnica tkwi w napisach drobnym drukiem – wyjaśnia ekspert żywnościowy prof. Guido Ritter. – data przydatności do spożycia jest umieszczana tylko na bardzo wrażliwych produktach, takich jak mielone mięso czy surowy drób . Po jej upływie nie wolno ich jeść! Natomiast niektóre produkty z napisem ,, najlepiej spożyć przed” można jeść nawet do ośmiu tygodni po tej dacie!

Ludzie z nadwagą umierają młodziej.

Niekoniecznie! Badacze z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie dokonali metaanalizy 97 badań przeprowadzonych na 2,8 mln osób z Ameryki, Europy i Azji. Wynik: ludzie z nadwagą i lekką otyłością żyją dłużej od tych o normalnej wadze – w przypadku osób otyłych o 5%. Powód? Ludzie nieco grubsi mają większe rezerwy energetyczne, które wykorzystują w przypadku wielu chorób. Poza tym częściej poddają się badaniom. – Najwyższa przewidywalna długość życia występuje przy BMI 27 – mówi badacz Ingrid Muhlhauser. Profesor Achim Peters wraz z grupą badaczy klinicznych ustalił nawet, że kilka nadprogramowych kilogramów chroni przed chorobami stresozależnymi, takimi jak miażdżyca, udary, depresje, zanik mięśni i osteoporoza. Ważne jest przy tym to, w jakiej części ciała te dodatkowe kilogramy się odkładają: podczas gdy pół kilo tłuszczu na nogach jest zwykle nieszkodliwe, otłuszczony brzuch może być niebezpieczny. Hamuje on bowiem produkcję adiponektyny, hormonu regulującego działanie insuliny – grozi to cukrzycą. Co istotne: mocno otyli ludzie o wskaźniku masy ciała BMI powyżej 35 umierają wcześniej niż ludzie o normalnej wadze (BMI 20 – 25). Ryzyko zgonu jest u nich wyższe aż o 29%.

mity o jedzeniu, czosnek, cebula, warzywa

Ziemniaki tuczą.

Błąd! Ziemniaczane bulwy zawierają stosunkowo niewiele kalorii (ugotowane: 69 kcal na 100g). Dla porównania: ugotowany ryż ma 107 kcal na 100 g, a suchary – nawet 370 kcal na 100 g.

 

Więcej niż dwa jajka tygodniowo podwyższają poziom cholesterolu.

Nie, jedzenie nawet jednego jajka dziennie jest jak najbardziej zdrowe. Wprawdzie zawiera ono dużo cholesterolu, jednak zawarta w jajka lecytyna chroni wątrobę i błonę śluzową jelita grubego, wspomaga koncentrację i poprawia pamięć. Poza tym zapobiega wchłanianiu cholesterolu z żółtka przez ściany jelita.

Napis ,,bez cukru” oznacza brak cukru.

Często mamy tu do czynienia z klasycznym przypadkiem łudzenia konsumentów. Cukier ma wiele imion, może występować na liście składników także jako dekstroza, laktoza, fruktoza lub glukoza.

 

mity o jedzeniu, chleb, koszyk

Ciemny chleb jest zdrowszy od białego.

Co jest takiego zdrowego w chlebie pełnoziarnistym? Po pierwsze błonnik. Dzięki niemu organizm nie trawi jedzenia zbyt szybko, co pozwala utrzymać poziom cukru we krwi na stałym poziomie przez dłuższy czas. Jednak uwaga: kolor chleba nie mówi nic o zawartości pełnego ziarna! Ciemny nie zawsze jest lepszy od jasnego, ponieważ często kolor wynika z zastosowania dodatkowego barwnika: karmelu, słodu, a nawet kakao. Nazwy takie jak ,,pełnoziarnisty”, ,,pełen ziaren”, ,,dary zbóż”, nie są uregulowane prawnie – i mogą być nadawane produktom z białej mąki. Dlatego zawsze należy sprawdzać listę składników.

Lepiej zjeść kilka małych posiłków niż trzy duże.

To nie do końca prawda. U podstaw tego twierdzenia leży założenie, ze liczne małe posiłki wzmagają przemianę materii, dzięki czemu lepiej trawimy jedzenie. Prawda jest jednak taka, że bilans energetyczny organizmu, nie zależy od liczby posiłków, tylko od całkowitej ilości spożytych pokarmów. Potwierdziły to m.in. badania Uniwersytetu w Ottawie – osoby badane czuły się nawet dużo bardziej syte po trzech posiłkach dziennie niż po sześciu. Poza tym ludzkie ciało nie jest stworzone do ciągłego jedzenia.

 

mity o jedzeniu, owoce leśne

Owoce można jeść bez umiaru

Nieprawda

Piramida zdrowego żywienia mówi o dwóch porcjach owoców dziennie. I tego należy się trzymać. Najlepiej, gdy zjemy je do południa. Owoce zawierają fruktozę, czyli cukier prosty, który w dużych ilościach sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej, a ponadto powoduje gwałtowne wahania poziomu cukru we krwi, a od tego już niedaleki krok do powstania insulinoodporności. Naukowcy dowiedli, że owoce jedzone w nadmiarze często stają się przyczyną cukrzycy.

Nie wolno jeść po 18

Nieprawda

To jeden z najbardziej bezsensownych mitów. Ostatni posiłek powinno się zjeść na 2-3 godziny przed snem, a nie o konkretnej godzinie. Jeśli ktoś kładzie się o pierwszej w nocy, trudno by kolację zjadał siedem godzin wcześniej. Metabolizm podczas snu spowalnia, organizm trudniej trawi, a wszystko, czego nie zdążył “przerobić”, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego lepiej nie obciążać żołądka bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Organizm zamiast odpoczywać, będzie musiał pracować, co zaowocuje też gorszą jakością snu, a niewłaściwy sen zaliczany jest do jednej z przyczyn nadwagi.

Jaja z wolnego wybiegu są bardziej wartościowe.

Nie. Badania wykazały, że rodzaj hodowli (klatkowa, ściółkowa, wolno wybiegowa) nie ma wpływu na jakość i smak jaj. Także składniki są zasadniczo takie same. Sposób hodowli należy więc uwzględniać tylko ze względu na dobro zwierząt.

 

mity o jedzeniu, jaja sadzone

Nie jedząc śniadań, schudnę

Nieprawda

To największy błąd, który często popełniają osoby odchudzające się. Naukowcy udowodnili, że osoby spożywające regularnie pełnowartościowe śniadania, nie mają tendencji do tycia i dłużej pozostają szczupłe. Metabolizm po nocy jest spowolniony. Do tego, aby przyspieszył, niezbędna jest porcja energii. Śniadanie powinniśmy zjeść w ciągu godziny po przebudzeniu, w przeciwnym razie metabolizm będzie pracował przez cały dzień na zwolnionych obrotach, a tym samym spali mniej kalorii.

Źródła: czasopismo ,,Świat wiedzy” Mity o jedzeniu.