Termin ‘fotografia’ wywodzi się z języka greckiego i oznacza ‘rysowanie, malowanie światłem’. A może by tak potraktować etymologię fotografii dosłownie? Długie, zimowe wieczory idealnie będą się do tego nadawać…

Niezbędnik fotografa
 • statyw
 • ciemne pomieszczenie
 • aparat z możliwością zmiany czasu naświetlania (na kilkanaście – kilkadziesiąt sekund)
 • punktowe źródło światła, nada się laser, świeca, dioda, zapałka lub latarka
 • dodatkowa latarka, lampka (opcjonalnie)
 • wężyk spustowy, pilot (jeśli takowy posiadasz)

Malowanie światłem

Malowanie światłem – krok po kroku

 1. Obowiązkowo musisz mieć statyw. Przy długim czasie naświetlania próba uchwycenia np. napisu na ciemnym tle bez stabilizacji musi zakończyć się fiaskiem.
 2. Teraz czas na ustawienie parametrów ekspozycji. Obowiązkowo ustaw manualny tryb ekspozycji i długi czas naświetlania (im większy stopień skomplikowania wzoru, tym będziesz potrzebować więcej czasu na jego namalowanie, zacznij od 10 s, eksperymentuj) oraz ustaw manualnie ostrość, żeby uniknąć problemu z błądzącym autofocusem, który nie będzie miał na co wyostrzyć.                                              Przysłonę dobierz tak, żeby nie zabrakło Ci głębi ostrości.                                              ISO musi mieć jak najniższą wartość, aby na zdjęciu nie powstały szumy.
 3. Jeśli na zdjęciu ma znaleźć się człowiek, poproś go o zachowanie nieruchomej pozycji, zero telepania, poprawiania włosów, mówienia itd.
 4. Oświetl modela dodatkowym źródłem światła (pomiń ten krok, jeśli chcesz, żeby na zdjęciu był widoczny tylko świetlny zarys a nie cała postać).                                        Możesz go oświetlić smugą światła wpadającą z sąsiedniego pomieszczenia albo światłem emitowanym przez małą lampkę biurkową/ nocną umiejscowioną daleko od modela. Jeśli masz dodatkową parę rąk do pracy to świetnie! Poproś swojego pomocnika o naświetlanie bohatera ujęcia poprzez kierowanie strumienia światła na jego ciało, od góry do dołu i z powrotem przez cały czas trwania ekspozycji.
 5. Kiedy parametry i oświetlenie odhaczone czas na punkt kulminacyjny, najtrudniejszy etap (nie zniechęcaj się po kilku nieudanych próbach) – malowanie! ‘Malarz’ wchodzi w kadr, szybko maluje wzór np. laserem skierowanym w stronę obiektywu starając się cały czas zmieniać miejsce, a po skończeniu usuwa się poza kadr. Wybierając źródło światła powinniśmy mieć świadomość, że aparat zarejestruje nie tylko wielkość światła, jego barwę, ale również charakter – to czy jest ciągłe czy przerywane.
Malowanie światłem w fotografii
Wskazówka

Jeśli nie do końca wierzysz w swoje plastyczne zdolności, zacznij od obrysowywania fotografowanych obiektów to o niebo łatwiejsze niż samodzielne tworzenie grafiki w powietrzu bez żadnego wzoru.

Nie masz pomysłu? Znajdź inspirację!

Malowanie światłem, czyli jak okiełznać ciemność; Nastogadka

Zobacz również:

Czas naświetlania. Panning. O co w tym wszystkim chodzi?