Ostatnio omówiłam dokładnie technikę ,,high key” (link do artykułu) tym razem przyjrzymy się analogicznej metodzie – ,, low key ”.

W jakich sytuacjach oświetleniowych używamy technikę ,,low key”?

Sekret udanych zdjęć polega na odpowiednim dobraniu tematu fotografii, czyli takiego, na którym dominują ciemne, nasycone tony i barwy. Krótko mówiąc technika ,,niskiej tonacji” jest stosowana przy fotografii ciemnych przedmiotów: np. czarnego kota, miejskich zaułków wieczorną porą, słabo oświetlonych pomieszczeń itd. lub służy uwydatnianiu mrocznego, tajemniczego klimatu ujęcia. Zazwyczaj światło oświetla fotografowaną scenę z kierunków bocznych, lub tylno-bocznych.

low key
Unsplash.com

Jaki tryb pomiaru wybrać?

Wszelkie tryby pomiaru (punktowy, centralnie ważony, czy matrycowy) zmieniają jedynie sposób interpretacji danych i dzielą pole pomiarowe na mniejsze części – które i tak aparat będzie się starał oddać jak najbardziej w szarości. Podczas wykonywania zdjęć w technice low key czy high key zdecydowanie postaw na punktowy pomiar światła i wybierz taką część kadru, którą chcesz oddać na zdjęciu jako miejsce o średniej szarości.

low key
Unsplash.com

Współczynnik odbicia światła 18%

Ustawienie odpowiednich parametrów ekspozycji w takich sytuacjach oświetleniowych nie należy do najprostszych, ponieważ światłomierz „myśli”, że świat jest malowany tzw. średnią szarością o gęstości optycznej ok. 18%. Z tego powodu wszelkie skrajnie ciemne i jasne obszary stanowią problem, co zmusza nas do skorzystania z funkcji kompensacji ekspozycji lub mądrego wykorzystania manualnego trybu ekspozycji. Cała sztuka polega na zachowaniu pełni szczegółów przy zachowaniu oczekiwanego klimatu ujęcia. Jednak w niektórych sytuacjach rozpiętość tonalna fotografowanej sceny jest po prostu zbyt duża, aby w pełni oddać ją na zdjęciu i należy pozwolić części kadru na zniknięcie w nieprzeniknionej czerni.

Jeśli masz problemy z ustawieniem właściwych parametrów ekspozycji to jest jeszcze koło ratunkowe – funkcja bracketingu. Stwarzająca możliwość wykonania kilku zdjęć w krótkim czasie o różnych wartościach ekspozycji (niestety nie posiada jej każdy aparat).

Niestety nie każdy aparat posiada funkcję autobracketingu lub tryb punktowego pomiaru światła. Jednak każda cyfrówka oferuje możliwość kompensacji ekspozycji, czyli świadome prześwietlenie lub niedoświetlenie zdjęcia. W przypadku zdjęć robionych w low key wprowadź korektę ujemną (wahającą się w granicach 1 – 1.5 EV).

Ze wszystkich możliwych technik ta jest moją ulubioną. A Ty, co o niej myślisz?

low key nastogadka
nastogadka.eu – zdjęcie mojego autorstwa