Igrzyska śmierci – dobra książka

Prawdę mówiąc, po książkę sięgnąłem dopiero miesiąc po premierze filmowej. Adaptacja bardzo mi się spodobała, to czemu miałbym nie przeczytać książki. Jak to zawsze bywa początek się dłuży, jest nudno i to ciągnie się i ciągnie, ale im dalej byłem, tym bardziej mnie to ciekawiło. W pewnym momencie tak uzależniłem od książki, że nie mogłem jej odstawić, czytałem i czytałem. W końcu nastał koniec pierwszej części, lecz nie mogłem skończyć teraz, nie w takiej chwili. Następnego dnia poleciałem do biblioteki i wypożyczyłem “W pierścieniu ognia” i “Kosogłos”. To było coś, czego się nie spodziewałem, miało być już dobrze, a jednak jest odwrotnie, wszystko się wali. W ostatniej części, po wielu smutnych, tragicznych momentach, był wyczekiwany przeze mnie “happy end”. Dziś, mogę się nazwać fanem “Igrzysk Śmierci” i ta oto książka, na długo zajmie pierwsze miejsce wśród moich ulubionych powieści.

Opis książki:

“Igrzyska śmierci”, pierwszy tom bestsellerowej trylogii Suzanne Collins. To opowieść o świecie Panem rządzonym przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków, z każdego z dwunastu dystryktów wyrusza na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie. Główną bohaterką filmu jest Katniss Everdeen, mieszkanka jednego z najbiedniejszego dystrtktu nowego państwa Panem. (“Dwunasty dystrykt – tutaj spokojnie możesz umrzeć z głodu” ~ Katniss.) Dziewczyna opiekuje się młodszą siostrą Prim i matką, która zaniedbała dom i dzieci, po śmierci męża. W dniu dożynek Prim zostaje wylosowana do bratobójczej walki na śmierć i życie. Katniss chcąc ratować siostrę zgłasza się na ochotniczkę. Wraz z nią na Igrzyska Głodowe trafia Peeta Malarkiem. Kapitol – stolica Panem – miejsce, w którym Trybuci traktowani są jak celebryci, którzy mają dostarczyć rozrywki. Pierwsze dni w stolicy to pokazy, treningi, ocenianie. Trzeba zrobić wszystko, żeby spodobać się ludziom, sponsorom. Arena, 24 osoby pragnące przeżyć, lecz zwycięzca może być jeden.

Trylogia Suzanne Collins to prawdziwy bestseller: wszystkie trzy tomy utrzymywały się w czołówce listy bestsellerów magazynu „The New York Times” przez wiele tygodni!

Film:

Igrzyska Śmierci to adapatacja książki Suzanne Colins pod tym samym tytułem. Jest to amerykański film z 2012 roku z gatunku akcji połączony ze scenami Sci-Fi. Wszyscy aktorzy bardzo dobrze odegrali swoje role. Film był naprawdę ciekawy, oglądając go można było zobaczyć wiele scen związanych z wątkiem miłosnym między Katniss i Peetą. Z przyjemnością obejrzę ten film jeszcze nie raz. Polecam również przeczytanie książki, ponieważ to ona jest podstawą tego filmu.

 

źródła: www.empik.com, skrawekczasu.bloog.pl, http://www.granice.pl/ksiazka,igrzyska-smierci,252808 wikipedia.pl anek73.blogspot.com