Kremy do twarzy – fakty i mity

Pielęgnacja skóry twarzy bez odpowiedniego do rodzaju naszej cery kremu wydaje nam się nie możliwa prawda? Na temat kremów do twarzy krąży wiele różnych opinii i nie wszystkie są prawdziwe, dlatego chciałbym pokazać Wam, które z nich to mity a które to fakty.

Muszę często zmieniać swoje kremy do twarzy.

Prawda.
Najlepszy odstęp czasu to od 4 do 5 tygodni. Po takim czasie jeśli używamy danego kremu regularnie to powinien on spełnić swoje zadanie np. nawilżyć skórę twarzy. Niestety musimy pamiętać, że nie istnieje krem, który dostarczy skórze wszystkiego czego ona potrzebuje to dlatego preparaty należy raz na jakiś czas zmieniać, oczywiście jeśli były dobre można do nich powrócić.

Nie mogę używać kremy do twarzy do pielęgnacji delikatnych okolic oczu.

Fałsz.

Pomimo, że skóra tam jest delikatna i cienka to nie powinny one wywołać podrażnień, a po krem specjalnie przeznaczony do pielęgnacji okolic oczu można sięgnąć wtedy, kiedy krem do twarzy nie spełnia naszych oczekiwań np. podrażni skórę czy będzie zbyt ciężki.

Na noc powinnam używać kremy do twarzy inne niż na dzień.

Prawda.

Głównymi zadaniami kremu na dzień są: ochrona skóry przed szkodliwi promieniami UV (filtry UV), suchym powietrzem (substancje nawilżające) i wolnymi rodnikami. W kremach nie może zabraknąć też przeciwutleniaczy. Kremy na noc – powinny w przeciwieństwie do kremów na dzień zawierać substancje odżywcze, ponieważ podczas snu odnowa komórek zachodzi najszybciej.

Tłuste i gęste kremy do twarzy przyczynią się do powstania pryszczy.

Prawda.

Jednak tak jest w przypadku jedynie cery łojotokowej i tłustej, ponieważ przez swój stan skupienia zatyka pory a w konsekwencji przyczynia się do powstawania ropnych krost i stanów zapalnych. Ale za to będzie wprost cudowny do cery suchej, gdyż tworzy on warstewkę ochronną, która zatrzymuje w skórze wilgoć.

Czy jeśli ukończę 30 lat to muszę używać kremy do twarzy przeciwzmarszczkowe?

Fałsz.

Każda z nas jest inna, dlatego nie ma określonego wieku, w którym powinniśmy zakupić kremy przeciwzmarszczkowe. Jednak często w tym wieku trzeba sięgnąć po kosmetyki o bogatszym składzie a użycie ich zawczasu nie zaszkodzi jeśli na młodej skórze pojawią się bardzo delikatne, pierwsze zmarszczki, jest ona poszarzała i zbyt sucha.

Zimą powinnam zmienić kremy, które stosowałam latem.

Prawda.

Kremy, które używamy zimą, powinny być bardziej gęste i tłuste, aby ochronić skórę twarzy przed utratą wilgoci, chłodnym wiatrem i mrozem.

Kremy z filtrami UV bardzo przysłużą się mojej skórze podczas słonecznego dnia.

Prawda.

To za sprawą intensywnego słońca grubieje naskórek, robi się szorstki, czasem schodzi skóra, powstają przebarwienia, plamy i i zmarszczki, dlatego skórę twarzy trzeba przed nim chronić takimi właśnie kremami, które zawierają filtr UV.

Jeśli jestem nastolatką to nie muszę używać kremów.

Fałsz.

Każdy powinien używać kremów, nawet niemowlęta – tych ochronnych a dla nastolatek idealny będzie lekki i nawilżający krem do twarzy.

Jeśli posiadam cerę wrażliwą to nie mogę używać kremów z kwasami owocowymi.

Prawda.

Wrażliwa skóra nawet na nie wielką ilość kwasów owocowych zawartych w kremach, może zareagować negatywnie: zaczerwieniami i pieczeniem, ponieważ jej lipidowa warstewka jest uszkodzona a w konsekwencji skóra jest mało chroniona.

Mam nadzieję, że moje rady się Wam przydały. 😉