Krav maga – możesz bronić się sam!

Niedawno zaczęłam chodzić na zajęcia z Krav magi. Chociaż dostaję tam duży wycisk to i tak uważam, że warto się na nich pojawić. Podczas szkolenia nie tylko uczę się samoobrony, ale także tego, jak przewidywać zagrożenia, jak ich unikać, przytomności umysłu i działania w stresie. 😉

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest Krav maga?

Krav maga to izraelski system samoobrony i walki wręcz opracowany przez Imiego Lichtenfelda w latach 30 XX wieku. System bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Składa się z szeregu technik m.in. zapożyczonych z boksu, zapasów, judo, aikido, w skład których wchodzą pchnięcia, dźwignie i uderzenia na okolice gardła, oczu, kopnięcia w strefę krocza oraz w nogi.

Są 2 wersje krav magi: cywilna oraz militarna. Różni je przede wszystkim zakres technik ćwiczonych oraz niejako cel: w wersji cywilnej priorytetem jest obrona przed zagrożeniem, w wersji wojskowej celem jest także zabicie przeciwnika.

Odmiana militarna krav magi wykorzystuje broń jako element wyposażenia, podczas gdy cywilna zakłada wykorzystanie noża lub pałki jedynie po odebraniu ich przeciwnikowi. Odmiany militarnej naucza się wyłącznie wśród tzw. służb mundurowych (w szczególności w wojsku i policji). Przy jej opracowywaniu kierowano się spostrzeżeniem, że klasyczne sztuki walki były przeznaczone do walki przeciwko innej broni niż dzisiaj stosowana.

Krav maga nie jest sportem.

Ponieważ z założenia służy samoobronie, nie ma w niej współzawodnictwa, zaś trening służy wyłącznie zastosowaniom praktycznym w walce realnej.

Głównym celem walki jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki. Bronić się i atakować należy najkrótszą drogą i z pozycji, gdzie się jest, podejmując jak najmniejsze ryzyko. Krav maga jako tzw. system walki jest niemal całkowicie pozbawiony, znanej z innych sztuk walki, otoczki filozoficznej – jego główna myśl brzmi jednoznacznie:

“Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki”.

Podstawowym celem szkolenia jest nauczenie przewidywania sytuacji zagrożeń, ich unikania, przytomności umysłu i działania w stresie.

Krav maga opiera się na naturalnych odruchach człowieka.

Oryginalną koncepcją krav magi było przyswoić wszystko użyteczne, biorąc najbardziej skuteczne techniki, które sprawdzałyby się podczas realnej walki, a potrzebowałyby jak najkrótszego treningu. Wszystkie techniki są nastawione na maksymalną skuteczność przy minimum wykonanych ruchów.

System zawiera twarde uderzenia rękami i łokciami, uderzenia kolanami rodem z boksu tajskiego, niskie kopnięcia przechodzące przez cel, chwyty, obronę przed nożem i bronią palną. Ciosy zadaje się przy użyciu każdych dostępnych narzędzi, przez które rozumie się nie tylko części ciała, takie jak: głowa, łokcie, pięści, dłonie, kolana i stopy, ale także przedmioty codziennego użytku, począwszy od damskiej torebki, poprzez komplet kluczy, a na śmietniku czy kiju bejsbolowym skończywszy. Cele ataku stanowią wrażliwe punkty ciała ludzkiego: oczy, gardło, mostek, nerki, splot słoneczny, krocze, kolana, staw skokowy. Kładzie się nacisk na szybkość, wytrzymałość, siłę, adekwatność obrony do ataku, koordynację ruchów, lecz najważniejsza jest technika.

Treningi prowadzone są różnie, w zależności od instruktora i organizacji do której należy, ale można podzielić je na główne etapy:

 • Rozgrzewka, której intensywność zależy od ogólnej sprawności grupy.

 • Prezentacja technik.

 • Utrwalanie technik poprzez ćwiczenia w parach bądź grupach.

 • Ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Dodatkowo, w zależności od stopnia zaawansowania uczniów, wprowadzane są inne elementy, np. walki sparingowe. W IKMA (Israeli Krav Maga Association) kładzie się nacisk na obecność sparingów w programie treningowym już od pierwszych zajęć.

Cechą odróżniającą treningi krav magi od sztuk walki jest przede wszystkim obecność treningów zadaniowych lub sytuacyjnych. Kładą one nacisk na wykorzystanie poznanych technik w określonych sytuacjach, mających miejsce w rzeczywistości, przy zastosowaniu maksymalnego możliwego zbliżenia warunków treningu do rzeczywistości.

Stopnie instruktorskie i szkoleniowe w krav maga

Stopnie uczniowskie:

 • P1 – P5 – początkujący
 • G1 – G5 – zaawansowany

Stopnie mistrzowskie:

 • Expert 1 – Expert 3

Zasady

Krav maga stosuje gradację obrony w zależności od intensywności ataku i sytuacji broniącego się, czemu służą cztery zasady:

 • I zasada: Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.

 • II zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, to oddal się z tego miejsca jak najszybciej.

 • III zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możesz się z niej oddalić, to walcz używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą Ci pomóc.

 • IV zasada: Jeżeli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić i w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było w walce wykorzystać, to walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.

Źródła: wikipedia.org, www.pozytywni.co_.uk.

 

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułJak zrobić naszyjnik DIY z pistacji?
Następny artykułW poszukiwaniu DIY
Hej, Nazywam się Julia i mam 16 lat! Jestem założycielką i administratorką tego bloga. Mam wielu przyjaciół i lubię poznawać nowych ludzi. Moimi pasjami są: fotografia, makijaż, wnętrzarstwo, dziennikarstwo, podróże, gry, motoryzacja i ten właśnie blog, który powstał po to, by dzielić się z wami moimi pomysłami i przemyśleniami. Założenie Nastogadki od dawna było moim wielkim marzeniem, ponieważ chciałam zrobić coś dzięki czemu będę mogła wyrazić siebie. Mam nadzieję, że moja praca Wam się spodoba.