Jazda na łyżwach dla początkujących. Kilka porad.

Jest już zima, a ty nie potrafisz jeszcze jeździć na łyżwach?

Twoi znajomi świetnie sobie radzą, a ty chciałabyś do nich dołączyć? Żaden problem. Wystarczy odrobinę poćwiczyć. Jazda na łyżwach to doskonały sposób na to, by zimą zadbać o sylwetkę: pozwala bowiem szybko spalać kalorie, wzmacnia także mięśnie nóg, brzucha, ramion i pleców. Aby nauczyć się jeździć na nich trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Nie da się tak po prostu założyć łyżew, wejść na lód i jeździć.

Oto kilka porad dotyczących pierwszych doświadczeń z łyżwami. 😉
 1. Odwiedź lodowisko i wypożycz sobie łyżwy. Jeżeli planujesz częściej jeździć to rozważ ich zakup. Zanim wyjdziesz na lodowisko upewnij się, że Twoje łyżwy są dobrze dopasowane do rozmiaru stopy. Dokładne zawiązanie łyżew do stopy jest równie istotne. Noga nie powinna uciekać z łyżwy i w niej ‘latać’. Powinna dobrze opinać stopę i kostkę (zapobiegnie to skręceniu kostki).
 2.  Dobrze też dobrać odpowiedni dla siebie rodzaj łyżew. Mówi się, że dla początkujących najlepsze będą łyżwy do jazdy figurowej. Posiadają one z przodu płozy ząbki, które mogą być bardzo pomocne przy podnoszeniu się i zatrzymywaniu. Dodatkowo wysoki but chroni kostkę. Jednak wspomniane ząbki mają swoje minusy. Początkujący łyżwiarz może się na nich potykać, a co za tym idzie częściej przewracać.
  Możemy też zdecydować się na łyżwy hokejowe. Są one węższe i krótsze niż poprzednio wspomniane figurówki. W hokejówkach płozy nie mają czubków. Dlatego też wbrew powszechnej opinii bardzo dużo początkujących łyżwiarzy decyduje się właśnie na ten rodzaj łyżew. Można na nich też dużo szybciej jeździć – ale najpierw trzeba się nauczyć oczywiście, co na hokejówkach naprawdę powinno pójść najszybciej. Są też łyżwy do jazdy szybkiej, tzw. panczeny. Ale są one przeznaczone tylko dla wprawionych łyżwiarzy!
 3. Podejdź do bandy. Zdejmij ochraniacze z ostrzy łyżew i powoli trzymając się bandy wejdź na lodowisko. Cały czas trzymaj się bandy. Postaraj się przejść kawałek od wejścia na lodowisko, aby nie zawadzać przejścia wchodzącym i wychodzącym. Pierwsze kroki na lodzie dla niektórych mogą być fascynujące, a dla innych przerażające, ale nie poddawaj się.
 4. Teraz odważ się puścić bandę. Trochę się od niej odsuń. Ugnij lekko kolana. Nie wymachuj rękami. Jeśli jeździsz na łyżworolkach lub rolkach powinno Ci pójść łatwo.
 5. Spróbuj przejść się po lodzie. Spróbuj się odepchnąć i pojechać kawałek na dwóch nogach. Ćwicz utrzymywanie równowagi.
 6. Jak zahamować? Rozszerz lekko nogi. Skręć łyżwy tak, aby ich przednia część skierowana była do środka. W tym samym czasie odchyl lekko ciało do tyłu. Możesz też ugiąć jedną nogę w kolanie i jechać na jednej łyżwie. Drugą łyżwę ułóż prostopadle do pierwszej i hamuj nią. Możesz też użyć ząbków, ale wszystko wymaga oczywiście praktyki.
 7. Spróbuj odepchnąć się wewnętrzną stroną stopy wzdłuż łuku drugiej stopy, zegnij przy tym lekko kolana i dostaw nogę utrzymując obie łyżwy prosto. Jeśli udało ci się przejechać kawałek, powtórz odepchnięcie drugą nogą i tak na przemian.
 8. Nie przechylaj się ani do przodu ani do tyłu, patrz przed siebie. Podstawowym ruchem podczas jazdy na łyżwach jest odpychanie się najpierw jedną potem druga nogą.
 9.  Pamiętaj, że jazda na łyżwach jest zabawą, dlatego nie poddawaj się po pierwszych niepowodzeniach.
Wskazówki
 • Jeżeli upadasz to ochraniaj głowę.
 • Możesz popytać o kogoś kto udzieli ci kilku lekcji jazdy na łyżwach albo poprosić przyjaciół lub rodzinę o pomoc.
 • Uważaj, aby nie zderzać się z innymi uczestnikami lodowiska.
 • Podczas jazdy nogi powinny być zawsze lekko ugięte w kolanach.
 • Na początku noś kask i ochraniacze.
 • Rozciągnij się przed wejściem na lód.
 • Załóż nieprzemakalne spodnie i rękawiczki (podczas upadku nie zedrzesz sobie skóry z dłoni).
Powodzenia!

 

Źródła: www.bodyinfo.pl, tipy.pl

 

 

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułDzień Babci i Dzień Dziadka
Następny artykułZROBISZ CO ZECHCĘ! Sprawdzone techniki manipulacji i super perswazji.
Hej, Nazywam się Julia i mam 16 lat! Jestem założycielką i administratorką tego bloga. Mam wielu przyjaciół i lubię poznawać nowych ludzi. Moimi pasjami są: fotografia, makijaż, wnętrzarstwo, dziennikarstwo, podróże, gry, motoryzacja i ten właśnie blog, który powstał po to, by dzielić się z wami moimi pomysłami i przemyśleniami. Założenie Nastogadki od dawna było moim wielkim marzeniem, ponieważ chciałam zrobić coś dzięki czemu będę mogła wyrazić siebie. Mam nadzieję, że moja praca Wam się spodoba.