ABC opalania.

Większość z Nas nie wyobraża sobie wakacji bez słońca, przecież nadaje ono naszej skórze atrakcyjny i ciemniejszy odcień. Jednak musimy pamiętać o tym jaki ma ono wpływ na naszą urodę i zdrowie. Niestety opalanie powoduje szybsze starzenie się skóry (nierzadko opalone osoby po prostu wyglądają starzej) pojawienie się zmarszczek, przebarwień i zmniejszenia się sprężystości skóry.

Poniżej dowiesz się jak chronić swoją skórę przed negatywnymi skutkami plażowania.

  • Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, pamiętaj, aby zapytać swojego lekarza lub farmaceutę, czy możesz je stosować podczas opalania (nawet jeśli są ziołowe i dostępne bez recepty).
  • Nie używaj perfum przed wyjściem na słońce i kosmetyków zawierających alkohol czy kwasy, aby uniknąć uczuleń i przebarwień.
  • Nigdy nie wychodź z domu bez kremu z filtrem, kiedy zdajesz sobie sprawę z tego że będziesz długo przebywać na słońcu. Tego typu preparaty działają po ok. 30 minutach od aplikacji, dlatego posmaruj nimi ciało odpowiednio wcześniej. Ważne jest, aby co jakiś czas powtórnie go aplikować, ponieważ zmywa się wraz z potem i wodą a także ściera się ze skóry. Nie jest prawdą to, że używając wysokich filtrów nie opalisz się wcale – opalisz się o wiele wolniej ale bezpieczniej, gdyż kremy ograniczają przenikanie promieni UV, ale nie zatrzymują ich całkowicie.
  • Wszystko z umiarem!!! Jeśli w twoich wakacyjnych planach zagości wylegiwanie się na plaży i opalanie to 2-3 tygodnie wcześniej zacznij na początku przez 10 minut wystawiać skórę na słońce a później przedłużaj czas spędzony na opalaniu. Nie zapomnij o kremie z filtrem.
  • W swojej diecie znajdź miejsce dla czerwonych, fioletowych i żółtych warzyw i owoców, ponieważ zawierają beta karoten, dzięki któremu skóra szybciej nabierze ładny odcień.

 

Pamiętaj, że promieniowanie słoneczne wpływa nie tylko na skórę ale także na włosy!

Matowe, szorstkie, łatwo plączące się i wypłowiałe włosy – wszystko to jest konsekwencją przesadzania ze słońcem, ponieważ promienie UV trwale uszkadzają ich strukturę jak np. farbowanie. Dlatego warto chronić włosy przed szkodliwymi promieniami UV.

  • Nie zapomnij o ochronie oczu! One też są bardzo ważne i narażone na promienie UV nie dość, że łzawią to są wysuszone i przekrwione. Choroby oczu, zmarszczki mimiczne – a w ekstremalnych przypadkach – utrata wzroku, wszystko to może być konsekwencją korzystania z nieodpowiednich szkieł, dlatego okulary z filtrem UV najlepiej kupować u dobrego optyka. Pamiętaj, że okulary kupowane na targach czy w sieciówkach są niestety barwione, więc nie chronią przez przenikaniem promieni UV.
  • Nie wychodź z domu bez kapelusza czy czapki.
  • Staraj się nie moczyć włosów i nie wystawiać ich na słońce. Bardzo częste kąpiele a szczególnie w słonej wodzie, w połączeniu z suszeniem wiatrem to dla włosów prawdziwa katorga.
  • Kiedy będziesz się opalać zrób z włosów kok lub warkocz, ponieważ zmniejszysz powierzchnię narażoną na promienie UV.
  • Używaj kosmetyków z filtrem UV. Pamiętaj, że tylko sam szampon nie wystarczy, ponieważ większość kosmetyku zmywasz z włosów. Jeśli zależy ci na używaniu tylko jednego preparatu możesz stosować emulsje lub spray, których nie spłukuje się z włosów.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, gazeta.pl.