Jak ściąć włosy na sprzedaż lub dla fundacji?

0

W moim życiu zaszła pewna zmiana – ścięłam włosy! Wiem, to nic szczególnego, bo skoro włosy rosną praktycznie przez całe życie (średnia długość wzrostu włosa w ciągu miesiąca to 1 cm), to ich ścinanie wydaje się niczym szczególnym. Ja o tym piszę dlatego, że było to całe 40 cm (więc łatwo przeliczyć, że rosły 40 miesięcy – co daje z kolei około 1200 dni !) i przeznaczyłam je na cele charytatywne… żeby pomóc innym. Po tym, jak sama tego doświadczyłam mogę dokładnie opisać Wam, jak ściąć włosy na sprzedaż lub dla fundacji.

Jak to wyglądało:

W pierwszej kolejności trzeba było znaleźć salon, który podjąłby się ścięcia włosów przestrzegając przy tym kilku ważnych zasad. Ja miałam to szczęście, że akurat salon SZALIŃSKA Centrum Kosmetyki Profesjonalnej w Oławie, do którego zawsze chodzę, oferuje taką usługę.

Tuż po przekroczeniu progu salonu fryzjerskiego poprosiłam fryzjerkę aby zabrała się jak najszybciej do pracy, zanim zdążę się rozmyślić i ucieknę gdzie pieprz rośnie. Moi bliscy, którzy przyszli popatrzeć, jak ścinają mi włosy, wspierali mnie w tym ważnym dla mnie momencie.

Początkowo miałam wiele obaw, że się oszpecę, że znajomi mnie nie poznają, że nie będę potrafiła się przyzwyczaić do krótszych włosów itd. Jednak chęć zmiany, wysokie temperatury (nie dało się wytrzymać w rozpuszczonych włosach) a także możliwość pomocy drugiemu człowiekowi skłoniły mnie do podjęcia spontanicznej decyzji.

Na szczęście większość obaw była bezsensowna. Przyjaciele mówią, że wyglądam super i ta fryzura o wiele lepiej oddaje moją osobowość, niektórzy zwrócili uwagę, że szczuplej wyglądam, inni, że w końcu widać moją twarz.

Muszę przyznać, że fryzjerka spisała się na medal – ścięła włosy szybko, dokładnie, zgodnie z wytycznymi a na koniec pięknie je wyrównała.

Jakie są moje odczucia? Jest mi zdecydowanie wygodniej i wreszcie podczas mycia głowy nie mam wrażenia, że za chwilę pęknie mi kręgosłup, ponieważ włosy już nie są aż tak ciężkie jak nasiąkną wodą. Jest jeden problem – jak pochylam się nad talerzem z jedzeniem, włosy kierują się do przodu.

jak ściąć włosy na sprzedaż

Co mogę zrobić ze ściętymi włosami?

Zamiast zostawiać je na podłodze w salonie fryzjerskim (co za marnotrawstwo!) zróbcie z nich jakiś użytek. Możecie pomóc osobom chorym na nowotwór w ramach akcji ,,Daj włos!” organizowanej przez fundację Rak’n’roll  albo wziąć udział we wrocławskiej akcji ,,Daję głowę”.

Jeśli takie rozwiązanie nie do końca Was zadowala to jest inne wyjście – sprzedaż. Większość skupów przyjmuje włosy o minimalnej długości wynoszącej 35 cm.

Najczęściej popełniane błędy, przez które włosy wylądują w koszu:

  • Nałożenie odżywki

    Wiem, że większość z Was nie wyobraża sobie mycia włosów bez nałożenia odżywki, przecież to właśnie ona nadaje im zdrowy połysk, miękkość, zapobiega elektryzowaniu, jednak w tym przypadku jest to wykluczone. Fundacje a także skupy nie przyjmą takich włosów, ponieważ odżywka może spowodować zmianę struktury włosa, ich zbytnie przetłuszczenie lub wręcz przeciwnie przesuszenie.

  • Mokre włosy

Jeśli wyślemy je pocztą do fundacji lub w celu wyceny przez punkt skupu mogą w trakcie podróży spleśnieć a chyba nikt nie chciałby mieć peruki z takich włosów…

  • Luźne włosy, niespięte gumkami

Włosy MUSZĄ być spięte gumkami, żeby końcówki nie pomieszały się z nasadą.

jak ściąć włosy na sprzedaż

Co z ceną? Każda firma płaci trochę inaczej, jedne więcej, inne mniej. Poniżej jeden z cenników (z tych korzystniejszych dla klienta)

35 cm – 1600 zł/kg

40 cm – 2000 zł/kg

45 cm – 2300 zł/kg

50 cm – 3200 zł/kg

55 cm – 3750 zł/kg

60 cm – 4000 zł/kg

65 cm – 4500 zł/kg

70 cm i powyżej – 5000 zł/kg

Niestety ludzkie włosy nie są ciężkie i średnio 35 cm długości waży ok. 100 gramów!

Teraz kilka kryteriów, które albo sprawią, że szeroko się uśmiechniesz albo nieco ostudzą twój zapał:

  • włosy ombre, rozjaśniane, zniszczone, o rozdwojonych końcówkach nie nadają się do skupu

  • za włosy farbowane dostaniesz mniej pieniędzy – około 50% normalnej ceny a blondynki dostaną około 110% normalnej ceny

Jak ściąć włosy na sprzedaż lub dla fundacji?

1 – włosy umyj i wysusz (nie nakładamy żadnych odżywek !!!)
2 – po dokładnym wysuszeniu, dokładnie rozczesz
3 – zepnij włosy gumką w kilka pasm (od 6 do 10 – zależy od grubości i gęstości włosa)
4 – włosy spinamy jedną gumką jak najbliżej głowy, następnie spinamy drugą gumką w wyznaczonym miejscu
5 – dokładnie spięte włosy ścinamy 2-3 cm powyżej drugiej gumki
6 – po ścięciu nic nie wyrównujemy i nie poprawiamy gumek
7 – w takiej formie włosy zawijamy w papierowy ręcznik (bezzapachowy), wkładamy do koperty lub zawozimy do punktu.

Można to zrobić samemu w domu nożyczkami lub udać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego. Poniżej krótki film instruktażowy (tak, ta postać to ja!).

Mam nadzieję, że dzięki mojemu artykułowi trochę łatwiej będzie Wam zdecydować się na ścięcie długich włosów. Oczywiście nikogo z Was nie namawiam do ich oddania na cele charytatywne lub sprzedaży, bo to powinna być wyłącznie wasza decyzja co z nimi zrobić…

Czasem jednak warto oddać małą cześć siebie, aby ktoś chory, poczuł wielką radość z faktu, że znowu jest piękny i pewny siebie. Uroda jest bardzo ulotna, a empatia i współczucie, jak każde dobro do nas powraca, często w chwili, kiedy najbardziej tego potrzebujemy.

Jak ściąć włosy na sprzedaż… Nastogadka.eu

zobacz również:

Jak sprawić, by włosy szybciej rosły?