Jak schudnąć bez efektu JOJO?

Wszystko zaczyna się w naszej głowie…

Odchudzanie należy rozpocząć od realnej i często samokrytycznej samooceny własnego stanu ciała i umysłu. Podstawowymi cechami, jakie decydują o sukcesie naszej kuracji są determinacja i upór oraz systematyczność. Dlatego ważne jest określenie celu naszej kuracji, i tego czy efekt, jaki chcemy uzyskać jest możliwy do osiągnięcia. Trzeba wnikliwie przyjrzeć się wpływowi kuracji na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Niektóre osoby ciężko znoszą pierwszy etap kuracji odchudzającej, stają się osłabione lub wręcz na odwrót – pobudzone i bardziej drażliwe.

Początki są zawsze najtrudniejsze …

Na początku odchudzania nasz organizm nie chce poświęcić zgromadzonych przez lata zapasów, tkanki tłuszczowej. Dlatego ,,kiedy dostarczamy mu mniej niż zwykle pożywienia – broni się i spowalnia przemianę materii! (sprytny jest nie ma co). Możemy wówczas odczuwać osłabienie i zmęczenie.

Musisz wtedy bezwzględnie powtarzam B-E-Z-W-Z-G-L-Ę-D-N-I-E zrezygnować z dojadania między posiłkami.

Dopiero po około 2-3 tygodniach kuracji zaczyna się spalać tłuszcz zgromadzony w organizmie. To najtrudniejszy okres w całej kuracji, kiedy nasz organizm domaga się pożywienia w ilościach, do których był przez lata przyzwyczajony, a widocznych efektów jak nie było tak nadal nie ma!

Kiedy pojawia się efekt JOJO?

Najczęściej pojawia się, kiedy podczas kuracji odchudzającej nasza masa spadała zbyt szybko w krótkim czasie. Oczywiście spektakularne chudnięcie zawsze cieszy, ale jest niezdrowe dla kuracjusza i najczęściej gwarantuje równie szybki przyrost masy po zakończeniu kuracji odchudzającej. Optymalny spadek masy ciała to 0,5 – 1 kg masy ciała w przeciągu jednego tygodnia. Zmiana nawyków żywieniowych polegająca na rezygnacji z wysokokalorycznych posiłków, bogatych w tłuszcze i cukry.

Kilka przydatnych wskazówek jak schudnąć bez efektu jojo:
 • spożywaj około pięć posiłków na 24 godziny; ściśle zaplanuj swoje zajęcia tak, by jadać regularnie co 2-3 godziny, wtedy organizm nie będzie odkładał tkanki tłuszczowej.
 • posiłki muszą być niewielkie – nie możesz więc najadać się do syta
 • zawsze pamiętaj też o śniadaniu oraz kolejnych posiłkach spożywanych możliwie o stałych porach
 • spożywaj posiłki wolniej niż zwykle, dokładnie przeżuwając produkty (przecież nikt Cię nie goni)
 • zmieniaj skład posiłków, bo monotonna dieta wpływa źle na metabolizm
 • spożywaj zróżnicowane pokarmy co gwarantuje uzupełnianie brakujących w organizmie składników odżywczych i witamin
 • spożywaj określoną ilość wody i nawadniaj organizm, normą jest minimum 2 litry napojów dziennie – taka ilość płynów gwarantuje właściwą przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn. W okresie letnim należy odpowiednio zwiększyć ilość płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu

  Jak schudnąć bez efektu JOJO?
  pixabay.com
Kiedy już chudniesz … nie wpadaj w euforię!  Pamiętaj, aby:
 • zrezygnować z kawy, słodkich soków smakowych i napojów gazowanych – dwutlenek węgla pobudza pragnienie, zastąp je zieloną herbatą i naturalnymi sokami z warzyw i owoców (moim skromnym zdaniem są o wiele smaczniejsze, ale każdy ma inny gust)
 • pozbyć się z domu pokarmów, które są przez nas lubiane, ale kuracja wyklucza ich spożywanie
 • poinformować bliskich o celach i metodach prowadzonej kuracji, żeby przypadkiem nie proponowali Wam ulubionych niezdrowych produktów (chyba wiecie co mam na myśli)
 • spożywać produkty najmniej przetworzone, których skład znasz oraz nie zawierają tzw. wypełniaczy i dodatków smakowych – ich główne zadanie polega na pobudzaniu łaknienia
 • spożywać świeże owoce i warzywa w postaci wyciskanych na zimno soków i przecierów
 • ostatni posiłek spożywać 2-3 godziny przed snem (pamiętaj, światełko w lodówce wcale nie służy po podjadania w nocy)
 • dieta nie powinna być bardzo restrykcyjna, czyli zabraniająca spożywania prawie wszystkiego… (nawet nie myślcie mi wyłącznie o chlebie i wodzie)
 • kontrolować ilość spożywanych kalorii, tak aby nie była zbyt niska, czyli mniejsza niż nasze zapotrzebowanie organizmu w energię
 • zwiększyć aktywność fizyczną i jej systematyczność (30-45 minut dziennie)
 • częściej wychodzić z domu, bo ruch przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i zwiększa przyrost mięśni, które zastępują wcześniej gromadzony tłuszcz. (bo jak to się mówi, najpierw masa, potem rzeźba), a lodówki nie zabierzesz ze sobą…
 • systematycznie notować wyniki kuracji (ilość utraconych kilogramów) – to daje zastrzyk pozytywnej energii i motywacji, ale również pomaga dostrzec zagrożenia związane ze zbyt szybką utratą masy ciała
  Rodzina twoim sojusznikiem w walce…?

  Każdy, kto kiedykolwiek był na diecie, na pewno zauważył, że rodzina i znajomi właśnie wtedy natarczywie zachęcają do jedzenia. Nie daj się złamać! Powiedz nie pizzy! Czekoladzie! Kotletom schabowym! Po pewnym czasie dadzą Ci spokój a może nawet się do Ciebie przyłączą?

  ,,Owoc zakazany”, czyli:

  słonina, smalec w kostkach, golonka, boczek, parówki, sery, pasztet, sosy, sałatki z oliwkami i awokado, zupy kremy lub zabielane śmietaną, a także kruche ciasto oraz kremy i lody, majonez, śmietana, mielone i wysoko przetworzone mięso i wędliny, torty…

  W TAKIM RAZIE ŻYCZĘ WAM UTRATY ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW I PIĘKNEJ FIGURY! Jeśli zastosujesz się do tych porad sezon strojów kąpielowych przywitasz z uśmiechem… Te porady również mogą przydać się panom. Przecież każdy ma prawo do tego, żeby dobrze się czuć we własnym ciele… czego Wam życzę!

  Jak schudnąć bez efektu JOJO?
  pixabay.com
 • polecam ten filmik:  Trener Mariusz Mróz
  Jak schudnąć bez efektu JOJO? Nastogadka.

zobacz również:

Jak schudnąć bez diety? Jaki wpływ na nasze nawyki żywieniowe ma nasze otoczenie?