Jak schudnąć … bez diety?

Chcesz schudnąć, poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, ale żadna dieta nie jest skuteczna? Może problem nie do końca leży w tym co jesz, tylko w twoim otoczeniu. Często do zmiany szkodliwych przyzwyczajeń wystarczy kilka małych trików… Brian Wansink, psycholog z uniwersytetu Cornella sporządził listę porad, które pomogą przejąć nam kontrolę nad sytuacją, zapobiec manipulowaniu nami przez otoczenie, przechytrzyć psychikę i chudnąć zamiast tyć.

jak schudnąć
free

Oto one:

 1. Zacznij samodzielnie przyrządzać posiłki a z pewnością spożyjesz mniej tłuszczów i węglowodanów.
 2. Posiłki spożywaj na talerzach o średnicy 25 cm lub mniejszych.
 3. Kiedy jesz, wyelimiuj wszystkie zbędne rozpraszacze, czyli w czasie jedzenia nie oglądaj telewizji, nie graj w gry komputerowe, nie przeglądaj portali społecznościowych i nie pisz ze znajomymi na Facebooku.
 4. Słodycze, płatki i słone przekąski trzymaj wysoko, w jak najtrudniej dostępnych miejsach, najlepiej w umieszczonych wysoko szafkach.
 5. Wcześniej przygotuj sobie zapasy przekąsek z owoców i warzyw i pozostaw je w widocznym miejscu np. na środkowej półce lodówki.
 6. Nigdy nie zostawiaj półmiska z jedzeniem na stole, tylko w kuchni, ponieważ łatwiej oprzeć się pokusie wzięcia dokładki, jeśli trzeba wstać od stołu i po nią pójść.
 7. Przed daniem głównym zadbaj o zjedzenie przsytawki np. sałatki.
 8. Spożywaj posiłki w ciszy. Hałas dochodzący z placu budowy czy ruchwilej ulicy, muzyka z radia czy głośny telewzior według szwedzkiego Instytutu Karolinska powoduje, że jesteśmy grubsi. Winny temu jest kortyzol – hormon stresu, którego wydzielanie wzrasta w hałaśliwym środowisku.
 9. Ziemniaki, ryż lub kuskus spożywaj na kolorowych (najlepiej czarnych) talerzach, ponieważ wtedy kontrast między posiłkiem a zastawą jest duży, przez co zdasz sobie sprawę jak jest go dużo, więc z pewnością spożyjesz mniejszą porcję jedzenia.
 10. Paluszki, krakersy – wszystko to podawaj w czernowych miskach, ponieważ kolor czerwony podświadomie kojarzy nam się z niebezpieczeństwem, zagrożeniem czy ostrzeżeniem i dwa razy zastanowisz się zanim do niej sięgniesz.
 11. W reustauracjach wybieraj stoliki stojące przy oknie, ponieważ jest tam jaśniej niż w głębi lokalu, a ciemność daje nam poczucie niewidoczności, że nikt nie będzie wiedział co i w jakich ilościach zjemy, dlatego statystycznie ludzie zamawiają wtedy mniej zdrowe posiłki np. desery.
 12. Jeśli w reustauracji znajduje się szwedzki bufet, to usiądź tyłem do niego, żeby cię nie kusił.

  jak schudnąć
  free

Jak schudnąć … Ciekawostki

 • Według badań naukowców z Uniwersytetu w Arkansas, muzyka ma wpływ na ilość spożywanego przez nas jedzenia. Kiedy w reustaurcji słyszymy jazz, posiłek bardziej nam smakuje, z kolei hip – hop sprawia, że potrawy są mniej apetyczne. Klasyczna i rockowa muzyka są neutralne – nie zmienieją tego czy potrawa nam smakuje.

 • Po co w sklepach na wejściu, znajdują się barierki lub urządzenia obrotowe? Oczywicie żeby utrudnić kradzież ale i spowolnić każdego klienta sklepu, ponieważ im wolniej się przemieszczamy, tym więcej kupujemy. Wystawy owoców i warzyw sprawiają wrażenie jakbyśmy byli na małym targowisku, więc pełnią tą samą funkcję.

 • Co sprawia, że na zakupach tracimy rozum i pieniądze? Między innymi powodem są duże wózki sklepowe, a produkty zsuwają się w nich w stronę klienta, ponieważ dno jest nachylone pod odpowiednim kątem. Wtedy znikają z pola widzenia konsumenta i ten dopiero orientje się, jak duże zrobil zakupy przy kasie.

  jak schudnąć
  free

  Jak schudnąć…: Nastogadka.