Jak pokonać nieśmiałość i stać się pewną siebie osobą?

Nieśmiałość, w mniejszym lub większym stopniu jest problemem chyba każdego z nas. Jedni radzą sobie z tym, innym przychodzi to trochę gorzej. Najważniejsze jest jednak to, żeby nieśmiałość stopniowo pokonywać, drobnymi kroczkami iść coraz dalej. Tobie też na myśl o publicznym występie pocą się ręce, a serce mało nie wyskoczy z piersi? Ty też widząc osobę, która ci się podoba, zalewasz się rumieńcem i nie umiesz wydusić z siebie słowa? Nienawidzisz być w centrum zainteresowania, a gdy już jesteś, to czujesz, jakby każda para oczu skierowana w twoją stronę, wypalała ci dziurę w ciele? Jeśli tak, mam dla ciebie kilka rad. Spróbuj się do nich zastosować, a kto wie, może choć w małym stopniu zwalczysz w sobie tą nieśmiałość?
Zrelaksuj się

Wdech i wydech, wdech i wydech – wystarczą niecałe 2 min oddychania przeponą i galopujące serce się uspokoi.

Zastanów się co sprawia ci największą trudność

Większość osób tylko w niektórych sytuacjach traci pewność siebie np. podczas wystąpień publicznych, stojąc przed kamerą, zabierając głos podczas dyskusji, poznając nowe osoby a w grupie najlepszych przyjaciół są duszą towarzystwa. Kiedy już dowiesz się co jest dla ciebie najbardziej stresujące, łatwiej będzie ci to pokonać. Pamiętaj, że nie możesz unikać takich sytuacji, tylko odważnie stawiać im czoła, przecież trening czyni mistrzem.

Zostań ,,aktorem”

Wyobraź sobie, że jesteś aktorem a twoją życiową szansą na karierę jest zagranie przebojowej, bardzo pewnej siebie osoby. Jeśli natchniesz się na sytuację, która normalnie jest dla ciebie stresująca, pomyśl, że jest ona częścią roli jaką możesz odegrać. Jeśli będziesz udawać przez dłuższy czas osobę jaką chciałbyś być, to po pewnym czasie wejdzie ci to w nawyk… i automatycznie się nią staniesz.

nieśmiałość
A photo by Alexander Shustov. unsplash.com
Podwyższ swoją samoocenę

Podczas wewnętrznego dialogu powtarzaj sobie, że jesteś wartościową osobą, zastanów się jakie masz zalety i co osiągnąłeś. Popytaj się rodziny i przyjaciół za co cię lubią/ kochają, to z pewnością pomoże.

Przyjmuj komplementy

Jeśli usłyszysz komplement to nie chcesz go przyjąć prawda, czujesz się się winny jakbyś na niego nie zasługiwał? To źle… zamiast tego podziękuj i nie umniejszaj swojej wartości ani zalet.

Nie porównuj się do innych

Nieśmiałe osoby mają tendencje do porównywania się do innych. Zawsze znajdą ‘ładniejszą’, ‘mądrzejszą’, ‘fajniejszą’, ‘bardziej utalentowaną’ od siebie osobę, nawet jeśli tylko w ich mniemaniu. Takie porównywanie się do swoich ‘ideałów’ nie wychodzi nikomu na dobre, dlatego przestań tak robić a jeśli musisz to nie poprzez myślenie: „Jaki jestem beznadziejny w porównaniu z nim”, lecz „Jest świetny w wielu rzeczach, ale akurat w tym nie ma takiego talentu jak ja”.

Stawiaj czoło osobom, które cię onieśmielają

Jak to zrobić? Wyobraź sobie, że wszyscy są w strojach kąpielowych na ważnej konferencji – to z pewnością pomoże. Jest też druga opcja; wyobraź sobie, że obok ciebie stoi osoba, przy której zawsze czujesz się bezpiecznie i pewnie.

nieśmiałość
Naucz się mówić nie

Masz poczucie winy, kiedy czegoś komuś odmawiasz? Boisz się, że go skrzywdzisz, zawiedziesz. Chociaż ma tak dużo osób, nie powinno tak być – przecież każdy ma prawo mieć własne zdanie na określony temat. Jeśli chcesz zdobyć szacunek nie możesz cały czas bezmyślnie zgadzać się z otoczeniem ale musisz też potrafić wypowiedzieć się na dany temat.

Nie bój się przegranej

Pomyliłeś się, podjąłeś błędną decyzję, źle się zachowałeś – spokojnie, to nie koniec świata! Każdy czasem popełnia błędy, najważniejsze jest to, aby umieć się do nich przyznać i wyciągnąć z nich wnioski.

Zastosuj ,,metodeę Emila Coue”

Polega ona na autosugestii. Powtarzaj sobie coś wiele razy, dopóki w to uwierzysz! Przykładowo: ,,Uda mi się”, ,,Dam sobie radę”.

Nie wmawiaj sobie, że wszyscy cię obgadują

Idąc masz wrażenie, że wszyscy obserwują każdy twój ruch. Komentują twój ubiór, zachowanie, mimikę. Przestań nadinterpretować rzeczywistość i podejdź racjonalnie do sytuacji. Jeśli ktoś krzywo na ciebie spojrzał nie oznacza to od razu, że cię obgaduje, źle o tobie myśli czy krytykuje. Może po prostu ma zły dzień, coś mu nie wyszło czy ma jakieś wielkie zmartwienia – spójrz na wszystko w bardziej korzystnym świetle.

Nie idź na żywioł

Zawsze starannie przygotuj się do czekającego cię zadania, które zawsze jest dla ciebie stresujące. Przykładowo jeśli czeka cię publiczne wystąpienie to wcześniej przygotuj sobie notatki, a następnie ćwicz głośne czytanie przed lustrem albo poproś bliskich, aby zostali twoją publicznością.

 

Mam nadzieję, że Wam pomogłam.