Jak oszczędzać-Dekalog Oszczędzania.

Oszczędzania nie należy mylić ze skąpstwem.

Oczywiście istnieją przykłady ludzi, którzy przesadnie szukają oszczędności kosztem zdrowia, bezpieczeństwa czy przyjaciół. Dla mnie oszczędzanie to oznaka silnej woli i mądrego gospodarowania pieniędzmi i czasem, ponieważ czas ma również swoją wartość. Poniżej znajdziecie kilka prostych wskazówek, które ułatwią wam oszczędzanie.

Kiedy chcesz spotkać się gdzieś z przyjaciółmi to nie wybieraj się na wspólne zakupy, szczególnie z dużą ilością gotówki, ponieważ nawet jeśli nie masz zamiaru niczego kupować to i tak zawsze coś wpadnie ci w oko i z twojego postanowienia nici.

Staraj się nie kupować porannej kawy w bistro lub w automatach – najczęściej lepiej przygotować ją samemu w domu i zabrać do pracy w termosie lub termo – kubku, zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Jeżeli regularnie jeździsz np. autobusem, metrem to zamiast kupować jednorazowe bilety zakup bilety miesięczne lub w sezonie wakacyjnym przesiądź się na rower.

Prezenty kupuj z wyprzedzeniem – będziesz miał dużo czasu na podjęcie decyzji i wybranie najlepszej oferty, albo spróbuj zrobić coś własnoręcznie, pomogą ci w tym blogi i kanały o tematyce DIY.

Kiedy wybierasz się np. do kina czy na wycieczkę zabierz prowiant ze sobą! Z pewnością oszczędzisz dużo pieniędzy.

Za przykład może posłużyć wspólne wyjście rodziny do kina – nie dość, że za bilety zapłacisz ponad 60 zł to do tego dochodzą przekąski np. popcorn i cola dla każdego, co za tym idzie kolejny wydatek.

Gdy uważasz, że ,,nie masz co na siebie włożyć” nie wyrzucaj starych ubrań od razu, tylko zrób ich selekcję, przecież co jakiś czas wraca moda na tzw. używany look.

Planując zakupy o dużej wartości wykorzystuj porównywarki cenowe, sprawdzaj oferty cenowe sklepów internetowych i outletów.

Planując wyjście z przyjaciółmi wybieraj te miejsca, o których wiesz, że mają umiarkowane ceny i wysoką jakość.

Przed każdym zakupem zadaj sobie kilka pytań:
  • Czy dysponuję wolnymi środkami, by to kupić?
  • Czy znajdę czas, by faktycznie go używać, utrzymywać w porządku, czy dobrym stanie?
  • Czy ten przedmiot jest wart swojej ceny?
  • Czy za miesiąc ten zakup również będzie dla mnie taki niezbędny?
  • Czy nie mam ważniejszych wydatków?

Mam nadzieję, że osiągniecie swój cel.

Jak oszczędzać-Dekalog Oszczędzania; Nastogadka.eu

2 KOMENTARZE