Jak oświetlić plan ?

Zbyt niski budżet bardzo często uniemożliwia posiadanie profesjonalnego sprzętu oświetleniowego, który jest niezwykle przydatny kręcenia materiałów wideo. Wtedy musisz ruszyć głową i wykazać się kreatywnością, żeby efektownie wykorzystać swoje fundusze. Możesz rozejrzeć się po różnych portalach za używanym sprzętem (niektóre z nich są w bardzo atrakcyjnych cenach!) lub zastosować tańsze odpowiedniki…

lampa

Lampy robocze

Ich niewątpliwą zaletą jest łatwa dostępność – znajdziesz je w każdym dobrym sklepie z narzędziami. Te lampy spotkasz w warsztatach samochodowych lub na budowach, ale równie dobrze mogą przydać ci się na planie filmowym (oczywiście po stosownych przeróbkach)! Niestety nie są zbyt lekkie i mocno się nagrzewają (uwaga na poparzenia).

Metalowe uchwyty i stojaki: często są w zestawie z lampami roboczymi. Umożliwią ci zawieszenie lub ustawienie lamp w korzystnym dla ciebie miejscu.

Bezpieczeństwo: Jeśli planujesz prace z lampami roboczymi musisz pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednie akcesoria np. rękawiczki, ponieważ lampy te nagrzewają się do wysokiej temperatury (i zużywają dużo energii) przez co możesz się poparzyć. Pamiętaj o zabezpieczeniu lamp przed przewróceniem się, obkładając je workami z piaskiem.

Rozstawienie: Jeśli chcesz uzyskać bardziej miękkie oświetlenie to zastosuj znany i często stosowany zarówno przez fotografów i filmowców trik – spróbuj odbić światło od sufitu lub ściany. Z pomocą przyjdzie ekran odbijający światło lub dyfuzor. Inną metodą jest umieszczenie ich na zewnątrz i oświetlenie nimi pomieszczenia przez okna. Pozbądź się siatki ochronnej – większość lamp roboczych jest zaopatrzona w metalową kratkę nakładaną na obudowę, uniemożliwi ona ładne doświetlenie planu, ponieważ będzie rzucać nieregularne cienie. Jeśli się da to pozbądź się jej lub użyj dyfuzora.

ysxxhr2t0_8-corey-o-brien2Chińskie lampiony

Chińskie lampiony nie wątpliwie mają wiele zalet – dają naturalne, rozproszone we wszystkich kierunkach miękkie oświetlenie (bardzo przydatne podczas portretów) i niewiele kosztują – chiński lampion o średnicy 75 cm możesz nabyć za około 30 zł. Pamiętaj, aby nie zostawiać ich bez opieki bo mogą się zapalić. Z czego składa się lampion? Jego ‘kręgosłupem’ jest składana konstrukcja z drutu tworząca po rozłożeniu np. kulę, na którą nawinięty jest wytrzymały jedwab, papier lub poliester. Cena solidniejszych, trwalszych i mniej łatwopalnych profesjonalnych latarnii waha się w granicach 115 zł. Jeśli zechcesz zainwestować trochę więcej pieniędzy, zastanów się nad profesjonalnymi konstrukcjami, przypominającymi kształtem chińskie latarnie. Utrzymają one żarówkę z dala od lampionu a co za tym idzie, zmniejszą ryzyko pożaru. Możesz dokonać ich zakupu pod tym linkiem: www.lanternlock.com za cenę około 170 zł.

lampa na plan
steve-halama – free

Lampy reflektorowe z zaciskiem

Kupisz je w prawie każdym sklepie budowlanym za około 30 zł, są jednym z najbardziej dostępnych źródeł światła.

Z czego się składają?

Z oprawki, metalowego odbłyśnika skupiającego światło i uchwytu mocującego. Stosuje się w nich normalne żarówki o standardowym gwincie ale możesz też zamocować halogen zbalansowany na światło dzienne. Do stworzenia za ich pomocą różnych efektów kolorystycznych potrzebujesz kilka filtrów konwersyjnych lub kolorowych folii i klamerek do bielizny (przymocujesz nimi filtry do metalowego odbłyśnika).

Wykorzystaj swój sprzęt fotograficzny (jeśli takowy posiadasz)

Większość statywów oświetleniowych służących do mocowania studyjnych lamp błyskowych możesz z powodzeniem użyć przy źródłach światła ciągłego. Jednak musisz pamiętać o tym, że w większości wypadków są one znacznie cięższe od studyjnych lamp błyskowych i mogą przeciążyć statyw, dlatego aby temu zapobiec spróbuj obciążyć nogi statywu workami z piaskiem.

softbox - jak oświetlić plan
Nastogadka.eu
Co z lekkimi statywami?

One też znajdą zastosowanie, więc nie spisuj ich na straty. Możesz zamocować na nich zastawki, arkusze z tworzywa piankowego. Za pomocą zacisków i klamer zamocuj na nich blendę, dyfuzor a nawet prześcieradło w celu rozproszenia światła. Jeśli posiadasz statywy mające końcówki z gwintem 5/8 cala, dobrze sprawdzą się jako lżejszego typu stojaki do lamp filmowych. Możesz założyć na te końcówki przejściówki z gwintem 2,5” co zwiększy twój zakres kontroli nad światłem i umożliwi Ci zamocowanie na nich siatek, ramion i zasłonek.

ekran - jak oświetlić plan
Nastogadka.eu
Blendy:

Za ich pomocą możesz kontrolować kontrast oświetlenia i stopień, w jakim wypełnia ono cienie. Biała, srebrna lub złota blenda powinna się znaleźć w wyposażeniu każdej ekipy filmowej. Dzięki niej możesz stworzyć oświetlenie wypełniające.

Blenda odbijająca najwięcej światła nie zmieniając przy tym jego kolorystyki ma srebrny kolor. Blenda o złotym kolorze przez to, że wzmacnia naturalny kolor światła słonecznego i jest dopasowana do jego temperatury barwowej, najlepiej sprawdza się podczas zdjęć robionych na zewnątrz. Blenda o białej barwie odbija mniej światła niż powyższe – sprawdzi się podczas nagrywania we wnętrzach jak i na zewnątrz.

Jak oświetlić plan: Nastogadka
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCo to jest homeschooling?
Następny artykułWarto przeczytać – ,,Po drugiej stronie życia”
Hej, Nazywam się Julia i mam 16 lat! Jestem założycielką i administratorką tego bloga. Mam wielu przyjaciół i lubię poznawać nowych ludzi. Moimi pasjami są: fotografia, makijaż, wnętrzarstwo, dziennikarstwo, podróże, gry, motoryzacja i ten właśnie blog, który powstał po to, by dzielić się z wami moimi pomysłami i przemyśleniami. Założenie Nastogadki od dawna było moim wielkim marzeniem, ponieważ chciałam zrobić coś dzięki czemu będę mogła wyrazić siebie. Mam nadzieję, że moja praca Wam się spodoba.