Jak mieć więcej czasu?

1

Jak mieć więcej czasu?

Czas to coś czego nie da się odzyskać i nigdy nie ma się go wystarczająco dużo. Każdy dzień jest wypełniony co do minuty: szkołą, zebraniami, robotą papierkową, obowiązkami domowymi, spotkaniami, telefonami. Presja w pracy jest coraz większa, pracownicy mają pracować szybciej, lepiej i bardziej wydajnie, bo ‘przecież’ mnóstwo osób jest chętnych na ich posadę.

Często już sami nie wiemy czym najpierw się zająć i co jest najważniejsze. Przez natłok zajęć coraz trudniej znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, rozwijania swoich pasji itd. Dlatego przygotowałam dla was kilka wskazówek, co zrobić by wygospodarować sobie trochę czasu.

Od czego zacząć?

Sporządź listę wszystkich czynności jakie robisz w ciągu dnia, nawet tych pozornie błahych i zapisz ile czasu ci zajmują. Następnie zastanów się, które z nich zabierają twój cenny czas lecz nie dają ci zbytnio korzyści. Spróbuj je wyeliminować lub ograniczać poświęcany im czas do minimum.

więcej czasu
free

Krótkie, efektywne spotkania.

Oczywiście nie mam na myśli tych towarzyskich tylko tych czysto biznesowych. Powinny być one krótkie, efektywne, intensywne i organizowane tylko wtedy kiedy jest to absolutnie konieczne (przecież dużo rzeczy można ustalić przez Skype. Facebooka, telefon itd.) Musimy szanować swój czas i innych, którzy nam go chcą poświecić, przecież chyba każdy z Was miał okazje uczestniczyć w dłużących się w nieskończoność naradach, burzach mózgów, lunchach… Dlatego z góry zastanów się co musi zostać ustalone, ile masz czasu i kiedy następne zebranie.

Wyłącz powiadomienia w telefonie i komputerze.

Gdy podczas wypełniania obowiązków np. sprzątania, odrabiania pracy domowej, nauki, pracy itd. na telefon lub komputer przyjdą jakieś powiadomienia czy to z portali społecznościowych: Snapchata, Facebooka, Instagrama czy z poczty, stron internetowych. Większość ludzi ‘rzuca’ wszystko i sprawdza co nowego, przecież w ich mniemaniu zajmie to tylko chwilkę. Ostatnio kiedy wyciszyłam wszystkie powiadomienia w telefonie, myślałam, że będzie mi ich brakować, ale bardzo szybko przestałam zauważać ich brak. Teraz decyzja należy do mnie kiedy poświęcę im trochę czasu.

Multitasking

Mam na myśli np. słuchanie audiobooków albo podcastów w trakcie wykonywania rutynowych, codziennych czynności np:

  • sprzątania, mycia naczyń, składania prania
  • w trakcie joggingu, spaceru
  • stania w kolejkach
  • robienia sobie codziennego makijażu
  • zakupów, jeśli kupujemy podstawowe produkty i mamy spisana listę
  • jazdy samochodem ale tylko wyłącznie jeśli poruszamy się po znanych trasach!

Pamiętaj, aby nie robić tego podczas pracy, kiedy trzeba skupić się na wykonywaniu danego zadania. Multitasking To wielka oszczędność czasu, ponieważ podczas słuchania możemy robić też inne rzeczy a nie tylko siedzieć z książką w rękach i czytać.

Wyłącz radio i telewizor.

Oczywiście muzyka jest jak najbardziej dozwolona. Radio rozprasza, ponieważ między piosenkami pojawiają się wiadomości, reklamy, wywiady, żarty, pogadanki, które bardzo rozpraszają i sprawią, że spędzimy więcej czasu nad daną czynnością, a przecież chcemy skończyć ją jak najszybciej.

Telewizor to jeden z najczęstszych złodziei czasu – chcemy obejrzeć jeden serial potem okazuje się, że leci film, na który tak długo czekaliśmy i wreszcie leci w TV i tak z 30 min robią się 3 godziny.

więcej czasu
A photo by petradr. unsplash.com

Znajdź motywację.

Jeśli czeka cię dużo pracy i nie znajdziesz motywacji, aby ją wykonać to z pewnością znajdziesz dużo wymówek, aby rozciągnąć zadanie w czasie. Podczas nauki myśl o dobrej ocenie jaką dzięki niej dostaniesz a jeśli odrabiasz pracę domową pomyśl o tym, że kiedy ją skończysz możesz pooglądać TV, spotkać się z przyjaciółmi, poczytać książkę, zagrać w grę… Liczy się to co musisz zrobić teraz bo reszta świata może zaczekać.

Zastanów się co jest najważniejsze.

Kiedy nachodzą Was myśli, że powinniście w tej samej chwili odpowiedzieć na wiadomość, maila… Oczywiście są maile, na które trzeba odpowiedzieć jak najszybciej ale wszystko jest kwestią ustalenia priorytetów – szybkiego przejrzenia poczty i zastanowienia się na co trzeba odpisać natychmiast a co może zaczekać.

więcej czasu
A photo by Sonja Langford. unsplash.com

Śpij odpowiednio długo.

Zwróć uwagę na to ile czasu poświęcasz na sen. Czy śpisz zbyt krótko – jesteś zmęczony i niewyspany przez cały dzień? Musisz wtedy poświęcić więcej czasu na poszczególne czynności, robisz je gorzej niż kiedy jesteś wypoczętym i gotowym do działania). Może śpisz więcej niż potrzebuje Twój organizm? Aby to sprawdzić skróć czas spania o godzinę i zobacz jak będziesz się czuł w ciągu dnia. Każdy organizm ma inne zapotrzebowanie na sen, dlatego jest to bardzo indywidualna sprawa.

Dbaj o porządek.

Chyba nie muszę mówić ile czasu marnuje się na poszukiwanie zagubionych rzeczy, dlatego wszystko odkładaj na swoje miejsce.

Mam nadzieję, że Wam pomogłam. 😉 Jeżeli macie inne pomysły to napiszcie o nich w komentarzu.

Jak mieć więcej czasu ?: Nastogadka

1 KOMENTARZ