Instrumenty muzyczne dla każdego

Kiedy nauczysz się grać na instrumencie, możesz samodzielnie odtwarzać muzykę i tworzyć własną! Nauka czytania nut jest bardzo ważna, poznajesz wtedy wartość każdej nuty (czyli jak długo trwa dźwięk) i co oznaczają układy nut na pięciolinii.

Kiedy już nauczysz się czytać muzykę z nut, poznasz technikę gry na instrumencie i nabierzesz pewności siebie, będziesz mogła skomponować swój utwór.

Na każdy gust:

Instrumenty muzyczne dzielą się na różne typy w zależności od zastosowania, sposobu wydobywania dźwięku i budowy oraz materiału, z którego są wykonane. 😉

instrumenty muzyczne

IDIOFONY

Marakasy, trójkąty, ksylofony i dzwonki to przykłady idiofonów, instrumentów, które wytwarzają dźwięk poprzez własne wibracje, bez udziału np. strun.

 

instrumenty muzyczne
powerbeat.pl
MEMBRANOFONY

Instrumenty, w których dźwięk powstaje z wibracji naciągniętej membrany, takie jak bęben, nazywamy membranofonami. Dźwięk powstaje przy uderzeniu membrany dłońmi, pałeczkami.

INSTRUMENTY STRUNOWE – CHORODOFONY

Wytwarzają dźwięk poprzez wibracje strun. Struny mogą być uderzane (np. w pianinie), poruszane smyczkiem (np. skrzypcach) lub szarpane palcami (np. w gitarze czy na harfie).

INSTRUMENTY DĘTE – AEROFONY

Instrumenty, z których wydobywa się dźwięk, wdmuchując w nie powietrze, nazywamy aerofonami. Należą do nich harmonijki, flety, klarnety, saksofony, trąbki czy puzony.

instrumenty muzyczne
Yamaha EZ 220 keyboard instrument klawiszowy
ELEKTROFONY

Elektrofony to instrumenty wymagające prądu elektrycznego do wytwarzania dźwięków. Należą do nich keyboardy, perkusje elektryczne i syntezatory.

 

instrumenty muzyczne
pixabay.com

Spróbujcie Sami!

Twórz muzykę! Sam/a lub z przyjaciółmi. Możesz założyć orkiestrę grającą na instrumentach własnej roboty.

Marakasy

Weź trochę ziaren ryżu i fasoli, parę garści piasku i żwiru. Wsyp każdy materiał do plastikowej butelki, napełniając ją do połowy. Zakręć butelki i masz marakasy!!!

Bębny

Mocno naciągnij kawałek materiału na wierzchu wiadra i przymocuj go do krawędzi za pomącą gumki. Graj pałeczkami (dobrze sprawdzą się te do jedzenia).

Gitara

Weź pudełko po butach, w pokrywce pośrodku zrób dziurę, a nad dziurką przeciągnij i przymocuj naprężone struny z żyłki. Jeśli chcesz, by kształt instrumentu przypominał gitarę, to z tuby po papierowych ręcznikach zrób gryf.

KSYLOFON

Postaw na stole pięć kieliszków i do każdego wlej inną ilość wody. Następnie zwilż czubki palców i delikatnie przesuwaj nimi po krawędziach kieliszków. Uzyskasz pięć różnych przeciągłych dźwięków.

Zawodowe granie.

Jeśli chcesz zawodowo grać na instrumentach wybierz jedną z tych propozycji!

  • Solista

Artysta grający na konkretnym instrumencie.

  • Zespół

Grupa instrumentalistów grających razem.

  • Kompozytor

Osoba, która pisze utwory muzyczne.

 

instrumenty muzyczne, gitara
pixabay.com

,,Magią muzyki jest to, że każda piosenka przypomina Ci jakąś chwilę z życia”.

Źródła zdjęć: muzyczny.pl, pl.wikipedia.org, powerbeat.pl, www.mgoksir.info, www.fotka_.pl, www.digart.pl

Źródło tekstu: magazyn ,,Violetta”.

instrumenty muzyczne; Nastogadka.eu
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułRelacja ze startu 33 PKO MARATONU WROCŁAW 13.09.2015
Następny artykułJak dobrać odpowiedni tusz do swoich rzęs? Porady Nastogadki.
Hej, Nazywam się Julia i mam 16 lat! Jestem założycielką i administratorką tego bloga. Mam wielu przyjaciół i lubię poznawać nowych ludzi. Moimi pasjami są: fotografia, makijaż, wnętrzarstwo, dziennikarstwo, podróże, gry, motoryzacja i ten właśnie blog, który powstał po to, by dzielić się z wami moimi pomysłami i przemyśleniami. Założenie Nastogadki od dawna było moim wielkim marzeniem, ponieważ chciałam zrobić coś dzięki czemu będę mogła wyrazić siebie. Mam nadzieję, że moja praca Wam się spodoba.