Każdy kraj ma swoje zwyczaje, które mogą być dla turystów dziwne a nawet szokujące. Ponieważ ostatnio odwiedziłam Grecję (a właściwie to Kretę) postaram się Wam przybliżyć kilka greckich zwyczajów. 😉

 

GRECKIE IMIONA

Jeśli ktoś przedstawi ci się ,,Hej, nazywam się Achilles, Odyseusz, Afrodyta lub Atena to wcale nie jest żart, więc nie na miejscu było by wybuchnięcie śmiechem, ponieważ mitologiczne imiona w Grecji są nadal w użyciu!

 

PAPIER TOALETOWY

Wchodząc do łazienki nie zdziwi cię np. brak papieru toaletowego tylko tabliczki głoszące, że nie wolno go wrzucać do klozetu tylko do specjalnych koszy. Większość turystów popada wtedy w osłupienie ale na szczęście ten zwyczaj nie jest skutkiem jakiś przesądów tylko ma to czysto praktyczne podłoże; rury kanalizacyjne w Grecji są dość cienkie i często się zatykają.

 

TAJEMNICZE SŁOWO MALAKA

Jest to jedne z słów, które najczęściej usłyszysz będąc w Grecji. Co oznacza po polsku: ”dupku”, pomimo swojego znaczenia często używane jest podczas codziennych i zupełnie przyjacielskich rozmów (szczególnie tych młodego pokolenia mężczyzn).

 

RYBA PO GRECKU

Jeśli będziecie próbowali zamówić rybę po grecku, a kelner nie będzie wiedział o co Wam chodzi, nie miejcie mu tego za złe, ponieważ te danie w Grecji po prostu nie istnieje i nie jest powiązane z tradycyjnymi greckimi danami, więc pozostaje pytanie skąd ta potrawa pod taką nazwą u nas się wzięła?

 

MOŻE HERBATKA?

Na próżno szukać herbaty w menu większości greckich kawiarni, ponieważ Grecy prawie jej nie piją! A jeśli poprosicie o plasterek cytryny do herbaty z całą pewnością wprawicie kelnerów w osłupienie.

 

ROZRYWKA PODCZAS JAZDY – RADIO

Jeśli planujecie jeździć dłużej po Grecji samochodem nie liczcie na rozrywkę w postaci stacji radiowej, ponieważ dominują tam małe stacje, grające tradycyjną grecką muzykę. Na początku wydaje się ciekawa i egzotyczna, a potem zazwyczaj zaczyna działać na nerwy.

 

GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW

Planujecie zakupy? Lepiej dowiedzieć się wcześniej w jakich godzinach czynne są sklepy w waszym rejonie. Nie ma jednej reguły – zmienia się to w zależności od miasta czy regionu.

Niestety w Grecji wieczorem nie zrobicie zakupów, ponieważ od poniedziałku do soboty sklepy są czynne od rana do 14.00. Później jest przerwa na sjestę i tylko w trzy dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) czynne są od 18 do 21, ale w które dni dokładnie – tutaj trzeba rozpocząć własne śledztwo. A niedziela? Czynne są jedyne stacje benzynowe.

 

Który zwyczaj najbardziej Was zadziwił (mnie ten z papierem toaletowym)? 😉