fotografia krajobrazowa
free

Fotografia krajobrazowa.

Podróżując po różnych ciekawych miejscach chcemy zachować skrawek wspomnień z tych chwil dzięki fotografii plenerowej.

To chwile tak szybko pozostają tylko wspomnieniem – najlepiej uwiecznionym na wspaniałych fotografiach z wakacji… i tu pojawia się pewien problem! Nasze zdjęcia po powrocie do domu okazują się delikatnie mówiąc – SŁABE!

I CZAR CHWILI ZNIKA!

Oto kilka prostych rad jak temu zaradzić:
 1. Fotografowanie przyrody należy rozpoczynać bardzo wcześnie rano, najlepiej ustawić sprzęt na statywie fotograficznym i być przygotowanym na wykonywanie ujęć na 15-30 minut przed wschodem słońca – ten krótki przedział czasowy pozwala wykorzystać naturalne światło, które jest bardzo łagodne, miękkie i ciepłe.
 2. Jeżeli zaspaliście to nic straconego!  30 minut przed zachodem słońca oraz do 20 minut po jego zniknięciu za horyzontem można powtórzyć sesję z równie dobrym efektem!
 3. Koniecznie stosujcie statywy lub monopody – to wyróżnia profesjonalistów, którzy ze statywem raczej się nie rozstają… ta zasada obowiązuje bezwzględnie w przypadku zdjęć wykonywanych rano i podczas zachodu słońca!
 4. Do fotografowania linii horyzontu statyw oraz sprzęt musi być starannie wypoziomowany.
 5. Unikajcie ujęć w których horyzont dzieli ujęcie na dwie połowy – to nudna i oklepana formuła!
 6. Nie ograniczajcie się wyłącznie do wykonywania ujęć z jednej wysokości statywu – spróbujcie wykonać kilka ujęć z pozycji ,,żaby” lub maksymalnie wykorzystajcie wysokość statywu.
 7. Jeżeli wykonane zdjęcie ma dobrą kompozycję krajobrazu, ale zawiodła jego kolorystyka – nie rezygnujcie z tego ujęcia – można wykonać konwersję na czerń i biel – to często ratuje sytuację.
Pamiętajcie, że:
 1. Używajcie filtrów polaryzacyjnych aby uzyskać żywe i nasycone kolory. Pamiętajcie, że używając je eliminujecie odblaski światła oraz ożywiacie kolorystykę ujęcia. Prawidłowe ustawienie sprzętu wyposażonego w taki filtr to ok. 90 stopni do aktualnej pozycji słońca!
 2. Fotografujcie przy zastosowaniu preselekcji przysłony – ustawienie oznaczone na pokrętle w standardzie, jako: A lub Av.
 3. Planując ujęcie podzielcie je na trzy elementy; ostry i wyraźny pierwszy plan; plan środkowy oraz mniej ostre tło.
 4. Zdjęcia, które przedstawia np. odbicie gór w powierzchni jeziora – wykonujcie raczej wczesnym porankiem – woda wówczas jest spokojniejsza tworząc lustrzaną powierzchnię.
 5. Nie bójcie się deszczu! Kilka chwil po nim pojawia się niepowtarzalna okazja do fotografowania roślinności , która pod wpływem wilgoci kolorystycznie się ożywia; liście wyglądają na bardziej wypukłe i żywe.
 6. Fotografując dużą płaszczyznę nieba stosujcie filtry połówkowe (gradientowe), które eliminują nadmierne prześwietlenia nieba w porównaniu z dużo ciemniejszą powierzchnią ziemi. Prawidłowo ustawiony filtr połówkowy kończy swoje działanie na linii zbliżonej do linii horyzontu całego ujęcia.
 7. Stosujcie samowyzwalacz lub wężyk spustowy lub jeżeli posiadacie – pilota, unikniecie niepotrzebnych poruszeń lub zmiany ustawienia statywu.
 8. Fotografując panoramę ustawcie aparat na statywie w pozycji portretowej (pionowo) – to pozwoli uniknąć zniekształceń na krawędziach panoramy i poprawi jej jakość.
Życzę Wam samych udanych zdjęć.
fotografia krajobrazowa
free
Fotografia w plenerze: Nastogadka