Fidget Spinner 

Klocki LEGO, kostka Rubika, Monopoly… to zabawki, które w pewnym sensie kształtowały całe pokolenia. Przetrwały próbę czasu i stały się zabawkami dla kolejnych pokoleń.  Czy podobną popularność zyska nowa popularna zabawka jaką jest:  Fidget Spinner… ?

Fidget Spinner – Skąd to się wzięło?

Co ciekawe Fidget Spinner nie jest czymś zupełnie nowym. Na pomysł stworzenia minimalistycznej zabawki, która miała pomagać dzieciom z ADHD i autyzmem wpadła jeszcze w latach 90 Catherine Hettinger. Catherine była właścicielką patentu przez 8 lat, aż do 2005 roku, następnie zrezygnowała, gdyż nie stać jej było na opłatę (400$) związaną z przedłużeniem patentu.

“Po prostu nie miałam pieniędzy. To bardzo proste” powiedziała w jednym z wywiadów. “Bycie wynalazcą to duże wyzwanie. Zaledwie 3% wynalazców zarabia na swoich pomysłach. Widziałam ludzi zaciągających kredyty pod zastaw domu, których pomysł nie wypalił” dodała w rozmowie z TheGuardian.

Podczas, gdy producenci gadżetu zarabiają obecnie krocie, Catherine nie dostała za swój wynalazek ani centa. Właśnie dlatego postanowiła ogłosić w serwisie Kickstarter zbiórkę pieniędzy na uruchomienie produkcji oryginalnego, klasycznego Fidger Spinnera – idzie jej całkiem nieźle, gdyż w tym momencie zebrała 13 000$! Do celu brakuje już zatem 11 000$.

fidget spinner
pixabay.com
Fidget Spinner – co to właściwie jest…?

Fidget Spinner jest obrotową zabawką, której konstrukcja opiera się na obrocie odpowiednio wyważonego elementu wokół łożyska. Wprawienie części stałej w ruch, nawet z użyciem lekkiej ilości siły powoduje szybkie obracanie się wokół łożyska, które zapewnia długie i wydawałoby się, że ciągłe obracanie się. W klasycznej wersji składa się z czterech łożysk takich, jak w deskorolkach czy rolkach (jednego w środku i trzech na zewnątrz), które połączone są plastikiem lub metalem w kształt przypominający trójkąt. Cała zabawa polega na złapaniu go w środku i wprowadzeniu w ruch obrotowy. Dobrej jakości spinnery kręcą się nawet parę minut! Dzięki niewielkim rozmiarom możesz go mieć zawsze przy sobie i używać w każdym miejscu, w szkole, w pracy, na podwórku lub siedząc przy komputerze.

Fidget Spinner – po co nim kręcić..?

Gadżet roku 2017, za który został uznany przez magazyn Forbes ma wpływać relaksująco, odstresowująco oraz wzmacniać koncentrację. Jest to świetny sposób na odstresowanie się, a także polepszenie swoich zdolności manualnych.

Może ten gadżet spowoduje, że dzieci choć na chwilę oderwą się od komórek i będą rozwijać swoje umiejętności manualne!

W jej moc uwierzyli jednak już nawet niektórzy nałogowi palacze licząc, że pomoże im rzucić papierosy. To zdrowy gadżet czy tylko zwykły chwyt marketingowy? – Nieważne, bo liczy się tylko to, że dzieci porzuciły dla niego smartfony – uważa dr Joanna Janiszewska, socjolog z UKW w Bydgoszczy.

Oprócz tych zastosowań na tym małym cacuszku możecie robić niezliczoną ilość tricków. Wymagają one precyzji i skupienia ale dają niesamowitą frajdę. Kilka  z nich możecie zobaczyć poniżej.

Fidget Spinner – ile to kosztuje…?

Zabawki te można kupić na allegro już od kilku zł za sztukę. Hand Bridget spinner – zabawka zręcznościowa za 19,99 zł – tak reklamuje nowy gadżet sklep Smyk. Najdroższe modele kosztują około 100 zł. – Takiego gadżetu nie było od czasu słynnych Pokemonów – mówią zgodnie kujawsko-pomorscy sprzedawcy zabawek. Często muszą dowozić spinnery w ciągu dnia, bo towar schodzi na pniu.

Fidget Spinner – kontrowersje i zabobony.

Szkolny hit, którym interesują się także dorośli, to zdaniem bijących na alarm redaktorów wielu prawicowych i chrześcijańskich portali internetowych, kolejna zabawka, która wykorzystuje diabelskie symbole. Skąd taki pomysł? Bridget spinner – modna zabawka to narzędzie szatana?

fidget spinner
pixabay.com

Okazuje się, że wszystkiemu winna jest konstrukcja trójramiennego gadżetu. Wirujący fidget spinner ma rzekomo przedstawiać cyfry 666, czyli określaną w Biblii “liczbę bestii” – powszechnie znany satanistyczny symbol diabła. – Rodzice musicie być świadomi – szatan indoktrynuje dzieci za pomocą tych zabawek – można było przeczytać we wpisie w tworzonym przez Tomasza Terlikowskiego Małym Dzienniku.

Fidget Spinner – jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku, które upiera się na nową zabawkę?

Amerykańska komisja do spraw bezpieczeństwa produktów oceniła zabawkę jako niebezpieczną. W wielu amerykańskich szkołach zabroniono przynoszenia i używania tej zabawki.  Niektórymi  z realnych zagrożeń wynikających z zabawy fidget spinnerem są ryzyko połknięcia małych elementów zabawki przez dzieci lub urazy spowodowane uderzeniem wirującego spinnera. Zawsze należy podchodzić do tematu bezpieczeństwa dzieci przez pryzmat ich wieku oraz zdolności manualnych. Ta zabawka z całą pewnością nie jest przeznaczona dla wszystkich, choć ze względu na fakt, że składa się z kilku małych elementów. Wirujące przedmioty mogą również powodować ataki epilepsji.

Oczywiście można również rozpatrywać również bezpieczeństwo w innych aspektach, ale tą ocenę  pozostawiam Wam.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszam do dyskusji na FB.

źródła: miejskiesporty.pl ;  Reuters; Wikipedia. onet.pl

Fidget Spinner – czy zabawka przetrwa próbę czasu…? Nastogadka.eu – Marcin

Zobacz również:

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych – totalny hit!