Egzaminy … tuż, tuż! Quizmaster – jak wasze przygotowania do egzaminów?

0
egzaminy
Nastogadka.eu

Egzaminy … tuż, tuż!

Wielkimi krokami zbliża się egzamin gimnazjalny, do którego staram się jak najlepiej przygotować! Nauka pochłania mnóstwo mojego wolnego czasu, a nauczyciele  zadają jeszcze więcej zadań domowych i kart powtórzeniowych.

Chyba każdy, kto ukończył gimnazjum dobrze wie o czym mówię 😉

W tym roku wielu z Was musi stawić czoła egzaminom i zastanawia się, jak przerobić 3 lata materiału z każdego przedmiotu. Może z pomocą przyjdą repetytoria? Jednak one również  są obszerne… Zatem jedyną opcją pozostaje ich czytanie.

Poniżej zamieściłam post o tym, jak czytać szybciej a przy tym zrozumieć sens tego co się przeczytało. Mam nadzieję, że zawarte w nim porady choć trochę Wam pomogą w przygotowaniach do egzaminów. Życzę Wam powodzenia i doskonałych wyników.

Zachęcam Was do zabawy w nowy Quizmaster – opowiadajcie, jak idą przygotowania do Waszych egzaminów!

Egzaminy … tuż, tuż!  Wasza Nastogadka.

JAK CZYTAĆ SZYBCIEJ?

 • Podczas czytania unikaj fonetyzacji, czyli wypowiadania słów na głos lub w myślach i artykułowania tekstu, gdyż znacznie obniża ono prędkość Twojego czytania, ponieważ twoje usta potrzebują trochę czasu, aby ułożyć się w dane słowo. Jest jednak pewna wada: brak artykułowania negatywnie wpłynie na zrozumienie tekstu!
 • Pamiętaj, aby nie czytać dwa razy tego samego fragmentu tekstu. Spowolnisz tylko cały proces i stracisz ciągłość myślenia.
 • Poniższe metody pozwolą opanować umiejętność szybkiego czytania (wybierz jedną z nich). Kiedy czytanie będzie Ci szło już lepiej, to spróbuj przesuwać wskaźnik (rękę) szybciej. Jednak pamiętaj, aby wzrok i wskaźnik przesuwały się po tekście w równym tempie
 1. Rękę przesuwaj w dół strony w wolnym i stałym tempie, tak aby wskazywała Ci kolejne wiersze, na których skupia się twój wzrok podczas czytania.
 2. Zasłaniaj białą kartką całą stronę książki poniżej wiersza, który aktualnie czytasz. Podczas czytania przesuwaj kartkę w dół tak, aby górna krawędź była pod linią tekstu, który aktualnie czytasz.
 3. Przesuwaj rękę wzdłuż każdej linii tekstu odsłaniając kolejno słowa. Używaj całego przedramienia, a nie tylko nadgarstka – ręka będzie wówczas zasłaniała cały wers, co pomoże Ci lepiej się skoncentrować. Trzymaj palce złączone. Zastosowanie tej techniki pomoże wyeliminować niepotrzebne pauzy pomiędzy słowami i sprawi, że będziesz czytać płynnie.
 4. Podobnie, jak poprzednio, przesuwaj dłoń wzdłuż każdej linii tekstu, ale w taki sposób, by wskazywała tylko na niektóre słowa (najlepiej 2 lub 3 na wers). Czytaj tylko te słowa, które znajdują się w pobliżu dłoni. Ta technika jest szczególnie pomocna przy pobieżnym przeglądaniu tekstu (np. kiedy musisz przeczytać lekturę w ciągu jednego wieczoru).
 • Nie rób pauz na kropkach i przecinkach, tylko czytaj cały tekst płynnie.
 • Niestety, u niektórych osób szybkie czytanie negatywnie wpływa na zrozumienie całego tekstu, dlatego ważne jest znalezienie równowagi pomiędzy zrozumieniem sensu wypowiedzi a prędkością czytania.
 • Zawsze miej kontekst tekstu w umyśle, ponieważ pomoże Ci to lepiej skoncentrować się na tym, co czytasz.
 • Łącz słowa w grupy, a nawet w zdania, zamiast czytać każde słowo osobno! Czym więcej spędzisz czasu nad jednym słowem, tym wolniej będziesz czytać, dlatego tak ważne jest czytanie całych grup słów.

Źródła: tipy.pl