Drukarki 3D  są coraz tańsze i coraz popularniejsze. Wydrukować można już niemal wszystko – narzędzia, zabawki, protezy kości, a nawet domy.

Z PLASTIKU I Z CZEKOLADY.

Ogólnie mówiąc, druk 3D polega na tworzeniu przestrzennych przedmiotów poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw materiału, taki druk to doskonałe rozwiązanie np. w przypadku tworzenia prototypów (do czego drukarki przestrzenne były pierwotnie przeznaczone). Technologia druku 3D eliminuje proces żmudnego materializowania projektu tradycyjnymi metodami: składania ruchomych części, wiercenia, cięcia, dopasowywania ich do siebie. Jest to  tańsze i szybsze rozwiązanie. Dziś drukować można już niemal wszystko: prototypy biżuterii, sprzętu AGD, karoserii pojazdów czy silników samolotowych, urządzenia elektroniczne. Rozpowszechnienie się drukarek 3D na rynku i obniżenie ich cen sprawiło, że za produkcję przedmiotów mogą się dziś wziąć nawet osoby prywatne.

sekufashion.com-

Obecnie istnieją trzy podstawowe metody druku trójwymiarowego. SLA (stereolitografia) to tworzenie przedmiotów za światłoutwardzalnej żywicy utwardzalnej promieniem lasera. To najbardziej precyzyjna, ale i najdroższa, metoda wydruku 3D. SMS/SLM (selective laser sintering?metal laser melding) selektywne spiekanie i topnienie laserem pozwala produkować bardzo wytrzymałe metalowe przedmioty. Promień lasera miejscowo spieka lub stapia drobiny bardzo cienkiej warstwy proszku, rysując obraz pierwszej warstwy. Tak np. wydrukowano komory spalania silników rakietowych Super Draco.

www.reevolt.pl-

FFF/FDM (fused filament fabrication/fused desposition modeling) to najpopularniejsza i najtańsza technika, która podbiła rynek hobbystyczny i małych przedsiębiorstw. Stopione tworzywo sztuczne układane jest w wąskich ścieżkach stykających się ze sobą, a kładzione warstwy utwardzają się, stygnąc.

Drukarki wzorowane na tej metodzie mogą tworzyć produkty z przeróżnych materiałów.

Drukarki przemysłowe i modele specjalistyczne mogą drukować produkty z metalu, gipsu a nawet z czekolady czy ciasta. Twórców ogranicza już tylko: metoda wytwarzania, dostępność i cena materiałów oraz rozmiary urządzenia.

CIEMNA STRONA

Drukarki 3D na pewno zostaną wykorzystane przez fałszerzy dzieł sztuki, bowiem za ich pomocą drukować można idealne kopie obrazów i rzeźb.

gadzetomania.pl-2

Z DRUKARKĄ W KOSMOS

Kto wie, czy drukarki przestrzenne nie przydadzą się też w eksploracji przestrzenni pozaziemskiej. Ograniczona pojemność transportowa statków kosmicznych oraz wysokie koszty wynoszenia ładunków na orbitę niewątpliwe utrudniają podbój kosmosu. Na razie trwają testy, w jaki sposób mikrograwitacja wpływa na możliwości druku 3D. NASA wdraża już projekt budowania baz księżycowych z użyciem tamtejszej gleby przez roboty drukujące, co ma ułatwić kolonizację Księżyca i Marsa.

WIĘCEJ NIŻ CIEKAWOSTKA

Na tysiącach stron internetowych można znaleźć bezpłatne projekty trójwymiarowych obiektów. Jedną z tych stron jest Thingiverse.com. Wytwarzanie niektórych przedmiotów zamiast ich kupowania może przynieść znaczne oszczędności w domowym budżecie. Mogą to być elementy smartfonów lub aparatów fotograficznych, pojemniki na sztućce, biżuteria czy spersonalizowany sprzęt medyczny. Części do starszych modeli bywają przecież czasami niedostępne lub kosztują krocie.

www.woodpol.com.pl-

Amerykańscy naukowcy zbudowali eksperymentalne drukarki narządów i wydrukowali przydatną do przeszczepów oraz naczynia krwionośne. Biologiczne ,,farby” składają się z komórek skóry, kolagenu i koagulantów. Po połączeniu z biożywicą skóra nadaje się do nałożenia na uszkodzone miejsce. Trwają prace nad wydrukowaniem siatkówki oka, a za kilka – kilkanaście lat będzie możliwe drukowanie kompletnych narządów.

Rewolucja ta też trafiła do branży budowlanej. Chińczycy zbudowali 10 domów (trochę topornych) w jeden dzień, przy bardzo niskich kosztach (5 tys. dolarów).

POLSKIE WĄTKI

Trzech wynalazców z Poznania założyło firmę RapCraft i stworzyło drukarkę dla prywatnych użytkowników, niedużą i niedrogą. Liczą, że ich urządzenia spopularyzują druk 3D i znajdą się w każdej szkole, gdzie będą użytkowane w ramach zajęć z techniki. Cena urządzenia wynosi 6,5 – 10,5 tysięcy zł, a materiał, z którego powstają wydruki ok. 40 zł za kg.

 

 

 

Źródła; czasopismo ,,Wiedza i życie”, technowinki.onet_.pl, www.woodpol.com_.pl, www.reevolt.pl, wiedzoholik.pl, gadzetomania.pl, www.komputerswiat.pl.

 

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułLeague of Legends
Następny artykułRodzaje bohaterów w LOL – u
Hej, Nazywam się Julia i mam 16 lat! Jestem założycielką i administratorką tego bloga. Mam wielu przyjaciół i lubię poznawać nowych ludzi. Moimi pasjami są: fotografia, makijaż, wnętrzarstwo, dziennikarstwo, podróże, gry, motoryzacja i ten właśnie blog, który powstał po to, by dzielić się z wami moimi pomysłami i przemyśleniami. Założenie Nastogadki od dawna było moim wielkim marzeniem, ponieważ chciałam zrobić coś dzięki czemu będę mogła wyrazić siebie. Mam nadzieję, że moja praca Wam się spodoba.