Fotografia stokowa i darmowe banki zdjęć to temat, który już raz poruszałam na stronach Nastogadki w poprzednim artykule:

Fotografia stokowa na topie! Nastogadka na Pixabay

Powracam do niego, bo to ciekawy i rozległy temat. Tym razem opiszę kilka swoich wskazówek, które mam nadzieję, że będą dla Was przydatne…

Darmowe banki zdjęć… Komu mogą się przydać? Blogerom, dziennikarzom którzy piszą na jakiś temat którego zwyczajnie, nie chcą lub nie mogą sfotografować. Informatykom, którzy tworząc stronę internetową ustalają różne plany budżetowe w których uwzględniają płatną grafikę zarówno jak i darmową. Mogą uratować skórę studentom podczas tworzenia przez nich prezentacji. Możliwości jest nieskończenie wiele.

Stoki fotograficzne to nie tylko ukłon w stronę osób niezainteresowanych fotografią, to również miejsce dla miłośników fotografii, którzy mogą czerpać z nich inspiracje. Jednak zanim podam Wam moją 3 faworytów najpierw kilka słów o licencjach na których podstawie można wykorzystywać zdjęcia innych do własnych celów:

  • CC0 – Oznacza, że autor zrzekł się wszelkich praw autorskich i umożliwia nam tym samym wykorzystywanie, kopiowanie, rozpowszechnianie, modyfikowanie dzieła bez uznania jego autorstwa.
  • CC-BY – Również pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie oraz wykonywanie utworu, ale tylko pod warunkiem, że za każdym razem oznaczymy jego autora.
  • CC-NC – W tym przypadku mamy zgodę na wszystkie czynności wymienione powyżej, ale tylko pod warunkiem, że utwór nie będzie użyty w projekcie komercyjnym, czyli takim, który przynosi nam jakiekolwiek wynagrodzenie.

Pamiętajcie, że zawsze  można wykorzystywać twórczość innych wyłącznie na polach określonych w danej licencji. Przekroczenie ich zasad może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawa; Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Foodiesfeed

Zdjęcia jedzenia nie należą do najprostszych w wykonaniu , pomimo to mogę zagwarantować, że każda potrawa na zdjęciach z tego stoku wygląda tak apetycznie, że ślinka cieknie. Całe szczęście, że od oglądania nie przybywa wagi…

Gratisography

Dlaczego tak bardzo uwielbiam ten stok? Otóż można na nim znaleźć przezabawne, niepowtarzalne zdjęcia, których koncepcja jest zaskakująca a nawet szokująca. Każde pojedyncze zdjęcie budzi we mnie silne emocje i nasuwa mnóstwo różnych skojarzeń czy interpretacji. Co tu dalej pisać, zobaczcie sami!

Unsplash

Co go charakteryzuje? Wysoka jakość, duża różnorodność tematyczna, mnóstwo tak artystycznych, klimatycznych fotografii, że czasem brak mi słów, żeby je opisać. Mam do niego wielki sentyment między innymi dlatego, że to pierwszy stok z jakiego zaczęłam korzystać.

zobacz również:

Prawo cytatu – jak działa? Cytuj innych świadomie i zgodnie z prawem.