Czy wiecie…

nvjvjkk

Dlaczego koty nie nienawidzą wody?

Koty unikają wody, ponieważ nie umieją pływać? Nieprawda! Prawdziwy powód tej niechęci do zmoczenia jest inny. Ich futro mocno nasiąka i robi się ciężkie, tracąc swoje właściwości izolacyjne. Na skutek tego zwierzę się wyziębia i ma mniej energii na ruszanie się, więc grozi mu utonięcie. Wilgoć zmniejsza też skuteczność włosków czuciowych, dzięki którym czworonóg ma orientację nawet w ciemnościach. Futro jest poza tym ważną częścią ,,osobowości” kota, gdyż nosi jego indywidualny zapach. Po przymusowej kąpieli zwierzak musi go starannie odtworzyć za pomocą śliny i wydzielin z gruczołów na głowie.

Ile można przeżyć bez snu? 11 dni

Pozbawienie snu to jedna z najłatwiejszych i najbardziej efektywnych tortur. Prowadzi do problemów z koncentracją, halucynacji, ograniczenia zdolności myślenia, poważnych zaburzeń psychicznych oraz chorób. Jeśli człowiek przez dłuższy czas nie będzie w ogóle spał, to umrze. Badania wykazały, że maksymalna granica to 30 dni. Chiński kibic piłki nożnej, Jiang Xiaoshan, zmarł w trakcie piłkarskiego Euro 2012 po jedenastu dobach niespania. Zdarza się, że na skutek pewnych urazów ludzie nie są już w stanie zasnąć. Większość z nich żyje jeszcze tylko kilka miesięcy, czasami kilka lat.

dfghjkIle możesz widzieć kolorów? 99 milionów

,,Tetrachromatem” nazywa się osobę, u której wykształcił się superzmysł: widzi ona nawet 99 milionów odcieni barw. Człowiek zazwyczaj wyczulony jest jedynie na około 500 000 barw. Ale z powodu defektu genetycznego w oczach niektórych ludzi znajdują się cztery zamiast tylko trzech rodzajów receptorów barw tzw. czopków. To sprawia, że widzą prawie sto barw, podobnie jak niektóre gatunki zwierząt.

Z jaką siłą możemy zadać cios? 4741 niutonów

Zawodowi bokserzy tak naprawdę mogliby się zmierzyć z niedźwiedziem polarnym, największym na świecie lądowym drapieżnikiem. Odkryli to bioinżynierowie z Uniwersytetu Stanowego Wayne, obserwując bokserów sprawdzających siłę swoich pięści na manekinie. Czujniki zarejestrowały średnią siłę ciosów: 3427 niutonów (N). Najcięższy z nich miał 4741 N – odpowiada to sile półtonowego niedźwiedzia polarnego.

Czy ptaki posługują się hasłami dostępu?

Żyjąca w Australii chwostka szafirowa rzeczywiście uczy swoje młode hasła dostępu. I to nie po ich narodzinach, ale już, w czasie kiedy wysiaduje jaja. Gdy młode się wylęgną, matka karmi je tylko wtedy, gdy potrafią wyśpiewać określoną sekwencję dźwięków. Po co to wszystko? W Australii, tak jak w Europie, żyją kukułki, które – zamiast same wysiadywać jajka – podrzucają je innym ptakom. Chwostka szafirowa może odróżnić swoje pisklęta od podrzutków na podstawie hasła – wtedy młode kukułki umierają z głodu.

Czy można jeść prąd?

Elektryczność to nic innego jak strumień elektronów. Bakteria Rhodopseudomonas palustris jest w stanie przyswajać elektrony z zewnętrznych źródeł na potrzeby swojego odżywania i tworzyć zawierające energie związki organiczne. Jako ,,elektronowe pożywienie” mikroby wykorzystują np. naturalne przewodniki znajdujące się w skorupie ziemskiej, takie jak żelazo. Powstający samoczynnie w tych przewodnikach potencjał jest wprawdzie słaby, ale może przeniknąć wiele warstw ziemi do powierzchni, na której znajdują się bakterie, i zostać przez nie wchłonięty. Efektem ubocznym działania bakterii jest szybsze utlenianie, czyli rdzewienie materiałów w ich otoczeniu.

kbnbnbCzy można skrzyżować Materac z pomarańczą?

W pewnym stopniu tak – pomysł zawdzięczamy firmie Hilding, która opracowała specjalny materac piankowy o nazwie Vitamin. W jego wnętrzu kryje się unikalny, profilowany i wentylowany wkład, ale najbardziej zaskakujący jest pokrowiec. Wydziela on delikatny aromat pomarańczy oraz zawiera specjalne mikrokapsułki z witaminą A,C i E, które pękając, stopniowo uwalniają zawarte w nich witaminy i w ten sposób odżywiają oraz regenerują skórę śpiącej osoby.

Czy trzeba jeść ciepłe posiłki?

Nie, o ile nasz organizm regularnie otrzymuje odpowiednie substancje odżywcze. Przekonanie to ma swoje korzenie w fakcie, iż niegdyś wiele pokarmów podgrzewano, żeby zabić zarazki. Pewne jest jednak, że znaczna część potraw po prostu lepiej smakuje na ciepło…

Czy można gryźć wodę?

Wygląda jak meduza i w przyszłości ma szansę zastąpić miliardy plastikowych butelek – oho! Jest elastycznym, biodegradowalnym pojemnikiem, w który trzeba się wgryźć, aby dostać się do zawartej w nim wody. Projektanci wkładają kulę lodową do galaretowatej membrany stworzonej z chlorku wapnia. W roztworze fukoksantyny wodną kulę otacza druga membrana. Ma ona grubość mniej więcej skórki jabłka. Kiedy osiągnie odpowiednią wytrzymałość i będzie higieniczna w stopniu wystarczającym do produkcji masowej, może zastąpić tony plastiku.

 

To już wszystkie ciekawostki, mam nadzieję, że ci się spodobały. 😉

 

Źródła: wszystkie ciekawostki zaczerpnięte są z czasopisma ,,Świat wiedzy”, dookolakotatv.pl,

hoga.pl, zwierciadlo.pl
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułW poszukiwaniu DIY
Następny artykułCzy wiecie, że…? Ciekawostki i nie tylko cz. 2
Hej, Nazywam się Julia i mam 16 lat! Jestem założycielką i administratorką tego bloga. Mam wielu przyjaciół i lubię poznawać nowych ludzi. Moimi pasjami są: fotografia, makijaż, wnętrzarstwo, dziennikarstwo, podróże, gry, motoryzacja i ten właśnie blog, który powstał po to, by dzielić się z wami moimi pomysłami i przemyśleniami. Założenie Nastogadki od dawna było moim wielkim marzeniem, ponieważ chciałam zrobić coś dzięki czemu będę mogła wyrazić siebie. Mam nadzieję, że moja praca Wam się spodoba.