kvjvjvj

Czy wiecie … ?

Jaki zasięg rażenia ma piorun?

Nawet jeśli piorun nie uderzy prosto w nas, to i tak możemy zostać przez niego ,,trafieni” – pośrednio. Ponieważ energia elektryczna tego wyładowania rozchodzi się w glebie we wszystkich kierunkach, strefa zagrożenia wynosi co najmniej dziesięć metrów wokół miejsca uderzenia. W przypadku, kiedy burza zaskoczy cię na otwartej przestrzeni, przykucnij i złącz nogi, ponieważ podczas wyładowania między stopami może wytworzyć się niebezpieczne tzw. napięcie krokowe, które prowadzi czasami do zatrzymania akcji serca.

 

Czy rośliny potrafią liczyć?

Raz, dwa, trzy – smacznego! Naukowcy z uniwersytetu w Würzburgu odkryli, że mięsożerne muchołówki liczą za pomocą włosków czuciowych dotknięcia ofiary, zanim zamkną ją w liściach pułapkowych. Jeśli po pierwszym kontakcie w ciągu 20 sekund nastąpi drugi, mięsożerna roślina zatrzaskuje pułapkę. Jednak dopiero trzeci bodziec uruchamia śmiercionośny proces trawienny. Gdyby zatem owad był w stanie po drugim kontakcie z włoskami czuciowymi zastygnąć w bezruchu, muchołówka po kilkunastu godzinach uwolniłaby go.

 

Czy geniusz musi mieć wykształcenie?

Niekoniecznie. Dean Simonton, który zbadał życiorysy trzystu geniuszy, odkrył, że większość z nich… nie dokończyła rozpoczętej edukacji. O tak np. słynny wynalazca Thomas Edison rzucił szkołę w wieku 14 lat, pracę doktorską twórcy teorii względności Alberta Einsteina dwukrotnie odrzucono, reżyser Woody Allen oblał na studiach egzamin z filmoznawstwa, a fizyk i chemik Michael Faraday w ogóle nie studiował. Do chlubnych wyjątków należy Maria Skłodowska – Curie. Więcej o krętych ścieżkach ludzkiego umysłu można przeczytać w książce Erica Weinera ,,Genialni, w pogoni za tajemnicą geniuszu”.

downloadx z

Ile wiatru wytrzyma drzewo?

Już Leonardo da Vinci badał drzewa pod kątem ich wytrzymałości na złamanie. Dzisiaj, 500 lat później, francuscy naukowcy przeprowadzili eksperyment i stwierdzili: ponad 50 % drzew, których nie chroni las, łamie się przy wietrze o szybkości 42 m/s (151 km/h). O dziwo, wysokość, średnica, gatunek drzewa i podłoże nie odgrywają przy tym żadnej roli!

 

hfhhg

Czy jesteśmy spokrewnieni z naszymi przyjaciółmi?

,,Mój najlepszy przyjaciel jest dla mnie jak brat” – często tak mówimy. Amerykańscy naukowcy odkryli, że z przyjaciółmi dzielimy się średnio 1% naszego genomu. Jest to taka sama liczba jaką mają kuzyni czwartego stopnia. Zagadką pozostaje, jak udaje nam się zaprzyjaźnić z taką właśnie osobą. Naukowcy mają jednak swoją teorię: ponieważ podobne są na przykład geny, które kierują zmysłem węchu, możliwe, że dwie spokrewnione genetycznie osoby zatrzymują się w tej samej kawiarni, ponieważ lubią tamtejszy zapach – i tam się poznają.

Mikrofalówka zabija witaminy?

Przeciwnie! Przygotowanie potrawy w mikrofalówce trwa krótko, co chroni witaminy wrażliwe na wysokie temperatury, takie jak witamina C czy B1. W efekcie niektóre witaminy są nawet lepiej zachowane podczas podgrzewania w mikrofalówce niż w garnku czy piekarniku.

Czy cukier podnosi ryzyko cukrzycy?

Nie! Decydującym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia cukrzycy starczej nie jest cukier, tylko nadwaga.

Czy można operować za pomocą dźwięku?

W przyszłości dźwięk mógłby zastąpić skalpele na salach operacyjnych. Badaczom udało się w roli tego precyzyjnego instrumentu zastosować fale ultradźwiękowe wysokiej częstotliwości. W tym celu głośniki wytwarzają drgania, które są ogniskowane na jeden punkt. Ta skupiona energia może sterować w powietrzu maleńkimi obiektami wielkości kropli lub rozcinać tkanki – niczym niewidzialny skalpel. W ten sposób można by w przyszłości precyzyjnie operować ,,zakamarki” ludzkiego ciała, do których obecnie nie ma dostępu.

 

To już wszystkie ciekawostki, mam nadzieję, że się Wam spodobały.

 

Źródło: wszystkie ciekawostki są zaczerpnięte z magazynu ,,Świat wiedzy”