cukier
pixels.com

Cukier i zamienniki.

Niebezpieczne dla naszych organizmów są nie tylko narkotyki, alkohol, pestycydy czy naturalne trucizny.

Do tej listy dołączyły w drugiej połowie XX w. dobrze nam znane: cukier, tłuszcz i sól. Te składniki pożywienia tak poważnie ingerują w nasze organizmy, że mogą odpowiadać za miliony zgonów! Powodują poważne schorzenia takie jak: cukrzyca, rak czy otyłość – dlatego stały się niepożądanymi pozycjami w składzie pożywienia i stopniowo znikają z opakowań – koncerny nie chcą rozdrażniać swoich klientów ich ,,obecnością” w swoich produktach.

Dlatego od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej napisów na żywności w stylu:

LIGHT – NIE ZAWIERA SOLI, CUKRU – BEZ CUKRU – 0 PROCENT – BEZ TŁUSZCZU itp.

Co zatem dostajemy w zamian cukru?  – setki innych substancji chemicznych,  zastępujących  go  – które często są równie lub bardziej szkodliwe niż on sam.

Zamiast cukru producenci żywności dodają … często:

ASPARTAM (E 951) (napoje light, bez cukrowe, gumy do żucia) – jest to substancja słodząca dodawana do większości słodkich produktów. Jest 180 razy słodsza od cukru, ale zachowuje jego podobną kaloryczność oraz smak.

Co może powodować: TO RAKOTWÓRCZA NEUROTOKSYNA, PRZEKSZTAŁCANA PRZEZ NASZ ORGANIZM W SZKODLIWY METANOL I FORMALDEHYD! Substancja powoduje bóle głowy, depresję, zmęczenie, nadpobudliwość, agresję, zawroty głowy… migrenę – ta lista jest naprawdę długa. Absolutnie nie powinny go spożywać kobiety w ciąży!

ACESULFAN K (E 950) jest 150–200 razy słodszy od sacharozy. Substancja ta powoduje, że odczuwamy słodki smak szybko po spożyciu i utrzymuje się on przez długi czas przy zbyt dużym stężeniu pozostawia metaliczny posmak. Z tego powodu w produktach spożywczych najczęściej stosowany jest w mieszankach z innymi substancjami słodzącymi. Zmieszanie aspartamu z acesulfamem powoduje wzrost słodyczy nawet o 60 % w porównaniu do smaku słodzików zastosowanych pojedynczo. Acesulfam nie gromadzi się w organizmie lecz jest  wydalany z moczem w niezmienionej postaci.

Co może powodować? Nadpobudliwość nerwową i ruchową, bóle głowy, choroby układu oddechowego i nowotwory u zwierząt. Ograniczajmy jego spożycie tak bardzo, jak to tylko możliwe.

SUKRALOZA (E 955) jest do 800 razy słodsza od sacharozy. Sukraloza nie zawiera kalorii. Słodki smak  szybko zanika. W dużych stężeniach może pozostawiać metaliczny posmak.  Ta substancja słodząca pozyskiwana jest z sacharozy. W organizmie mała jej część rozpada się na chloroglukozę i chlorofruktozę (substancje toksyczne).

Substancje te uznawane są za wysoce rakotwórcze. UE nałożyła ograniczenia na ich stosowanie w żywności, szczególnie w wędlinach wędzonych w naturalny sposób z wykorzystaniem wędzarni, a nie ekstraktu dymu wędzarniczego. Jednak większość przechodzi przez organizm w niezmienionym stanie i zostaje wydalona z moczem.

Syrop glukozowo-fruktozowy  (FRUKTOZA) zawiera 55% fruktozy pozyskiwanej z kukurydzy. Stosowana od ponad 30 lat na skalę przemysłową przez koncern Coca-Cola. Jest tańsza w produkcji prawie o 30%, co sprawia, że dodaje się ją obecnie do ogromnej części produktów i napojów słodkich i słodyczy.

Jej powszechne stosowanie i spożycie może w konsekwencji powodować przekroczenie dopuszczalnych dziennych dawek, czyli ok. 50g i zwiększać ryzyko zachorowań na cukrzycę, zawał serca lub udar mózgu.

… oczywiście to nie wszystkie zamienniki cukru, ich lista ciągle się powiększa.
Wnioski:
SŁODZIKI powodują NADWAGĘ, choć potocznie się mówi, że nie mają kalorii!
Jak to się dzieje:
Oszukując nasz organizm poprzez słodki smak – nie oferują w zamian energii – którą dają cukry… nasz organizm stopniowo przyzwyczaja się do tego smaku.  Po pewnym czasie nie odróżniamy smaku słodyczy i stajemy się od niego wręcz uzależnieni, nie dostając w zamian poszukiwanej energii – jemy i pijemy coraz więcej słodkiego pożywienia – I TYJEMY !!!
Przykład:
ZASTANÓWCIE SIĘ, CZY MACIE PROBLEM Z WYPICIEM 1L SŁODKIEGO NAPOJU… DLA PORÓWNANIA SPRÓBUJCIE WYPIĆ 1L CZYSTEJ WODY… I CO?
Dużo łatwiej  wypijamy  1L słodkich napojów smakowych, niż czystej wody – choć objętościowo to w dalszym ciągu 1L płynu!
UWAGA:
Słodkie napoje typu: COLA posiadają w swoim składzie średnio 11% cukrów – to ok. 20 kostek na 1 litr!
źródło informacji:http://bonavita.pl; I. Burgess, Adding sugar to high-fat western diet could be worse than a higt-fat diet alone, Universita degli Studi di Napoli, 2014;

 

Bezpieczne zamienniki cukru to między innymi:
 1. Miody pszczele; zawierają  niewielkie ilości składników mineralnych – wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, potasu, jodu i kobaltu. Głównym składnikiem miodów są cukry – fruktoza i glukoza, które  są bardzo dobrze przyswajalne przez ludzki organizm. O miodach już pisałam… bardzo polecam i sama stosuję!

  spoon-honey-jar-cukier
  free
 2. Ksylitol (cukier brzozowy); to cukier pochodzenia naturalnego, pozyskiwany najczęściej z drzewa  brzozy. To substancja, która goi, wzmacnia układ immunologiczny, chroni przed powracającymi niektórymi chorobami i opóźnia proces starzenia się organizmu.

  brzozy-cukier
  pixels.com
 3. Suszone owoce; są zdrowe i naturalnie słodkie. Poza licznymi minerałami i witaminami zawierają również błonnik. Dodatkowo można dodawać je do wypieków zamiast cukru.

  dried-fruits-cukier
  pixels.com
 4. Nierafinowany cukier;   sproszkowany sok trzcinowy. Zawiera 20 razy więcej żelaza i cynku niż cukier oczyszczony – rafinowany.

 5. Syrop daktylowy; posiada wszystkie wartości witaminowe zawarte w daktylach. Owoce daktylowca zawierają dużą ilość cukrów. Obok cukrów w syropie występują witaminy z grupy B (ale bez witaminy B12), witamina E, wapń, żelazo i fosfor. Nadaje się on do słodzenia herbaty i wyrobu domowych cukierków.

foto: https://www.pexels.com

Cukier i zamienniki: Nastogadka

Miód – pyszny i zdrowy dar od pszczół.