Drifting – to ekstremalna technika jazdy samochodem. Super widowisko.

Drifting jest techniką jazdy specjalnie przygotowanym samochodem polegającą na celowym wprowadzeniu auta w poślizg, podtrzymaniu i umiejętnym kontrolowaniu tego poślizgu.

Poślizg powinien być utrzymywany na jak najdłuższym odcinku drogi, a cała jazda powinna być jak najbardziej płynna. Ideałem jest, kiedy cała trasa pokonana jest w ciągłym, efektownym poślizgu. Auto powinno sunąć bokiem z jak największym wychyleniem, przy czym umiejętności kierowcy powinny pozwolić mu przez cały czas kontrolować trasę po jakiej się ono porusza.

Czas przejazdu najczęściej nie jest brany pod uwagę. Dyscyplina ta skupia się na samej ” jeździe bokiem”.

Oceniane są:

  • wychylanie auta względem osi toru,

  • perfekcja panowania nad autem,

  • płynność jazdy,

  • tor jazdy,

  • prędkość pokonywania zakrętów.

Zawody driftingowe są bardzo widowiskowym sportem motorowym, bo startujące auta są zazwyczaj bardzo kolorowe i głośne, a trasy przejazdu trudne do pokonania.

Obecnie drifting jest popularny w bardzo wielu krajach na świecie. W Japonii powstała pierwsza profesjonalna liga driftingowa – D1, która obecnie posiada również edycje w Wielkiej Brytanii, Malezji, Stanach Zjednoczonych i Australii. W Wielkiej Brytanii liga jest obecnie znana jako European Drift Championship (EDC).

TECHNIKI DRIFTU

Braking Drift – polega na przeniesieniu większej części masy auta na przednią część pojazdu za pomocą krótkich, lecz energicznych naciśnięć pedału hamulca w momencie, gdy rozpoczyna się zakręt. Wtedy koła tylnej osi tracą przyczepność i rozpoczyna się poślizg samochodu.

Clutch Kick – tzw “strzał ze sprzęgła”, polegający na chwilowym naciśnięciu pedału sprzęgła, często dodaniu nieco gazu i bardzo szybkim, energicznym puszczeniu go w trakcie przejeżdżania przez zakręt. Powoduje to gwałtowną utratę przyczepności kół.

Lift Off Drift (Race Drift, Kensei Drift) – wykonuje się ją przy wejściu w zakręt puszczając na krótko pedał gazu, efektem czego jest powstanie niewielkiej nadsterowności powodującej poślizg, który kontroluje się operowaniem pedałem gazu i kontrowaniem kierownicą. Technika ta używana jest przy większych prędkościach w łagodniejszych zakrętach.

Feint Drift – przed zakrętem wykonuje się skręt w kierunku przeciwnym do kierunku zakrętu, a następnie gwałtownie skręca się kierownicą we właściwą stronę rozpoczynając w ten sposób poślizg.

Dirt Drop Drift – polega na wyjechaniu tylną osią poza tor, gdzie przyczepność opon jest dużo mniejsza, co staje się przyczyną poślizgu.

E-Brake Drift (Emergency Brake Drift, Side Brake Drift) – najbardziej znana technika, polega na zaciągnięciu hamulca ręcznego, przy wciśniętym sprzęgle, w momencie wchodzenia w zakręt.

FF Drift (Front Wheel Drive Drift) – stosowana w samochodach z napędem na przednią oś, wykorzystuje się w niej hamulec ręczny oraz nożny podczas wchodzenia w zakręt. W przypadku hamulca nożnego często używa się lewej nogi.

Jump Drift – tzw “podskok”, wykonuje się go na zakręcie przejeżdżając przez tarkę tylnym kołem, które w tym momencie podskakuje i można dzięki temu uzyskać chwilowy brak przyczepności oraz nadsterowność samochodu.

Long Slide Drift – jest to długo trwający drift, rozpoczyna się go za pomocą np. hamulca ręcznego dużo wcześniej przed zakrętem. Wymagana jest do tego duża prędkość samochodu.

Źródła: driftshop.pl, en.wikipedia.org, www.carthrottle.com; www.turbozens.com; www.youtube.com

Drifting – to ekstremalna technika jazdy samochodem; Nastogadka.eu
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułRandka marzeń, czyli porady dla niej i dla niego
Następny artykułCo to drift? Jak przygotować samochód do driftu?
Hej, Nazywam się Julia i mam 16 lat! Jestem założycielką i administratorką tego bloga. Mam wielu przyjaciół i lubię poznawać nowych ludzi. Moimi pasjami są: fotografia, makijaż, wnętrzarstwo, dziennikarstwo, podróże, gry, motoryzacja i ten właśnie blog, który powstał po to, by dzielić się z wami moimi pomysłami i przemyśleniami. Założenie Nastogadki od dawna było moim wielkim marzeniem, ponieważ chciałam zrobić coś dzięki czemu będę mogła wyrazić siebie. Mam nadzieję, że moja praca Wam się spodoba.