Architekt potrzebny od zaraz!

KUPILIŚCIE NOWE MIESZANIE LUB DOM – i co dalej…

Urządzenie własnego kąta nie należy do najprostszych zadań. Przy braku doświadczenia lub pomysłów warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy profesjonalisty.

Dekorator czy architekt wnętrz?

Architekt to osoba z kierunkowym, wyższym wykształceniem, znająca najnowsze trendy, dostępne materiały, rozwiązania i produkty. Tak naprawdę zaczyna ona od prostych zmian lub wręcz gruntowej przebudowy pomieszczeń. Zastanawia się nad układem pomieszczeń, instalacji, oświetleniem, układem okien i drzwi. To ona może zasugerować inwestorom kolosalną przebudowę całej przestrzeni lub tylko wybranych elementów – np. zmianę lokalizacji kominka, dodatkowe okna lub wyburzenie jednej ze ścian.

Dekorator urządza wnętrza tak, aby pasowały one do charakteru i trybu życia właściciela. Przykładowo jeśli domownik często urządza imprezy z pewnością przyda się duży stół i trochę miejsca do tańczenia. Nie musi mieć on żadnego kierunkowego wykształcenia lub licencji – wystarczy dobry smak, wiedza, pomysłowość, znajomość rynku wnętrzarskiego oraz wyobraźnia i uzdolnienia plastyczne.

Dekorator lub architekt wnętrz pomoże przelać na papier oczekiwania i życzenia klienta, mając na uwadze rozmaite aspekty: logistyczne, techniczne, finansowe… Dzięki niemu dowiecie się na czym można ciąć koszta a w co warto zainwestować trochę więcej pieniędzy.

Wybierze dla Was funkcjonalne rozwiązania, kolory ścian, meble, dekoracje, odpowiednie materiały. Nie będzie tylko i wyłącznie odwzorowywał obecnej mody, ponieważ ona przemija ale zadba o dobry, ponadczasowy desing. Dodatkową korzyścią jest to, że mieszkania zaprojektowane przez architektów wnętrz mają większą wartość rynkową. Projektant zmniejsza ryzyko (tylko pod warunkiem jeśli umowa obejmuje projekt wykonawczy wraz z nadzorem) wystąpienia kosztownych pomyłek m in. z powodu źle wykonanych pomiarów, ograniczonej wiedzy na dany temat, doboru niesprawdzonych i nierzetelnych podwykonawców.

Wielu znanych architektów przed zaprojektowaniem domu dla klienta, najpierw spędza z nim/nimi minimum tydzień, wspólnie mieszkając, obserwując ich rytm dnia, upodobania, potrzeby, relacje między domownikami.

architekt
Processed with VSCO with e1 preset

Przed przystąpieniem do współpracy z wybranym ekspertem, należy sprawdzić opinie na jego temat oraz poprosić o referencje lub przykładowe wizualizacje prac, które zostały zrealizowane.

Popytaj znajomych – nie ma lepszego sposobu na rzetelną opinię. Jeśli ktoś z twoich znajomych korzystał z usług architekta, którego chcesz zatrudnić, zapytaj go czy współpraca przebiegała sprawnie, czy zmieścili się w określonym budżecie i jak sprawdzają się zaaranżowane przez niego wnętrza.

Dokładnie zapoznaj się z portfolio danego architekta – chociaż jego zadaniem jest projektowanie wszystkiego dla Ciebie, zgodnie z twoimi upodobaniami, to i tak każdy architekt ma swój własny, niepowtarzalny styl projektowania.

Zadzwoń lub spotkaj się – ważne jest to, aby potrafił wizualizować Twoje wizje, jasno i zrozumiale przedstawić ci swoje pomysły. Nawet nie zaczynaj współpracy z osobą, z którą nie potrafisz się dogadać lub po prostu jej nie lubisz, w końcu będziesz na nią ‘skazany’ przez kilka dni, tygodni, miesięcy, nawet dłużej… Urządzanie własnego mieszkania powinno ci sprawiać radość i być niezapomnianą przygodą a nie torturą.

Profesjonalny projekt składa się z kilku etapów:

 • wyceny usługi
 • projektu koncepcyjnego
 • wizualizacji pomieszczeń oraz całości
 • wykazu materiałów i mebli użytych w wizualizacjach (ewentualne zamienniki)
 • projekt wykonawczego dla ekipy zawierający wytyczne oraz obliczenia materiałów potrzebnych w trakcie prac

Wycena

To najważniejszy etap poprzedzający pracę wybranego projektanta. Musimy wiedzieć, czy nas stać na usługi wybranego profesjonalisty. Cena jest sprawą umowną, powinniśmy płacić dokładnie tyle, na ile umówiliśmy się. Kwoty za takie usługi są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników:

 • lokalizacji nieruchomości i biura, z którym chcemy współpracować
 • renomy projektanta
 • zakresu prac
 • powierzchni lub kubatury
 • terminu realizacji itd.

Jeśli cena jest za wysoka, ale bardzo zależy ci na współpracy z danym specjalistą – zrezygnuj z części usług np. z kosztownych fotorealistycznych wizualizacji lub ogranicz liczbę pomieszczeń poddanych konsultacji, wybierz tylko te najbardziej ważne i te, na które w ogóle nie masz pomysłów.

Zawsze podpisuj umowy, ponieważ zapobiegają one wystąpieniu wszelkich ewentualnych nieporozumień.

architekt
Processed with VSCOcam with f2 preset

Kiedy nie warto zatrudniać projektanta wnętrz?

Nie warto zatrudnić projektanta, jeśli:

 • potrafisz stworzyć moodboard (tablice inspiracji)
 • twoje mieszkanie jest funkcjonalnie rozplanowane i nie ma potrzeby ingerowania w układ przestrzenny
 • dzięki znajomym albo wcześniejszym doświadczeniom np. remontom znasz sprawdzonych i rzetelnych podwykonawców
 • masz wystarczająco dużo czasu i siły, żeby przeszukiwać sklepy, robić pomiary, porównywać oferty
 • nie brak ci dobrego gustu i masz własną wizję na zagospodarowanie przestrzeni
 • jest wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wszystkie potrzebne meble i sprzęty
 • masz ograniczony budżet, który nie pozwala ci na zatrudnienie architekta wnętrz
 • znasz rynek wyposażenia wnętrz
 • czytasz ciekawe czasopisma lub blogi o dekorowaniu wnętrz

Mam nadzieję, że Wam pomogłam. 😉

Architekt potrzebny od zaraz!: Nastogadka