Anthotypia, czyli fotografia z buraków

0

Anthotypia to obrazowanie przedmiotów metodą stykową na materiale światłoczułym wykonanym z roślin. Choć brzmi to przerażająco, to chyba najprostsza i jedna z ciekawszych fotografii. Technika została wynaleziona przez Sir Williama Herschela w 1842r.
Wraz z nadejściem wiosny mamy coraz więcej słońca, a rośliny zaczynają nowy cykl. Co ciekawe te dwie rzeczy wystarczą by wykonać fotografię.

Jak to możliwe? Światło słoneczne wpływa na barwniki zawarte w roślinach i po jakimś czasie powoduje ich blaknięcie. Barwnikiem wystarczy pokryć kartkę papieru lub dowolny inny materiał. Jeśli teraz zasłonimy jego część, promienie słońca zostaną zablokowane przez co barwnik w danym miejscu będzie dalej swojego koloru.

Anthotypia w kilku krokach:

1. Zacząć należy od przygotowania naszego barwnika i materiału światłoczułego. Możemy tu wykorzystać wszelkie rośliny. Najlepiej sprawdzają się te mocno barwiące (buraki, jagody itp). Ja przy okazji robienia świątecznej ćwikły odlałem trochę soku z buraków. Prostszym sposobem jest zblendowanie z odrobiną wody roślin zielonych- trawy chwastów i wszystkiego innego. Powstałą papkę trzeba odfiltrować, przez sitko z małymi oczkami lub gazę. Gdy mamy gotowy nasz barwnik, malujemy nim kartkę papieru, deskę, ubrania lub cokolwiek innego.

2. Gdy już nam to wszystko wyschnie przypinamy kartkę do kartonu w celu jej wyprostowania i usztywnienia. Potem można zająć się już układaniem przedmiotów. Używajcie wszystkiego! Kasze, rośliny, narzędzia, przedmioty biurowe, tkaniny, biżuterię itd. itp. Pamiętajcie: tam gdzie położycie np. kubek w finalnym zdjęciu zostanie ciemniejsze kółko.

3. Tak przygotowany materiał kładziecie w nasłonecznionym miejscu np. parapet. Ważne aby było to w miarę bezpieczne- tak by nikt tego nie strącił i nie ruszał.

4. To już niemal koniec naszej pracy. Resztę zostawiamy słońcu, które wybieli odsłonięte fragmenty zdjęcia. Po około tygodniu nasłoneczniania możemy zdjąć wszystkie przedmioty i nasza fotografia jest gotowa!

Jest jednak jeden minus tej techniki. Jako że fotografie są wrażliwe na światło nie możemy ich np. powiesić na ścianie ponieważ po jakimś czasie wyblakną aż w końcu znikną. Dla dłuższego ich zachowania trzymajmy je w papierowych teczkach schowanych np. w szafce.  Czekamy na Wasze prace. Jeśli macie jakieś wątpliwości- śmiało pytajcie.

Anthotypia
Filip Lomstar Łomnicki
Reasumując:
  1. Szykujemy barwnik
  2. Malujemy
  3. Suszymy
  4. Układamy
  5. Naświetlamy

Anthotypia, czyli fotografia z buraków: autor zdjęć i artykułu: Filip Lomstar Łomnicki

Warsztaty fotograficzne ,,Fotografia w pudełku” – relacja