Po prawie 40 latach od premiery pierwszych ,,Gwiezdnych wojen – Star Wars”

Szacuje się, że kosmiczna saga zarobiła ponad 4 miliardy dolarów! To sporo pieniędzy! 🙂

Oto 50 faktów o niej:

 1. Pierwotny tytuł pierwszej części całej sagi brzmiał ,,Przygody Luke’a Starkillera, Epizod I, Gwiezdne wojny”.
 2. Największe hollywoodzkie studia filmowe, takie jak Universal Studios czy Paramount Pictures, nie były zainteresowane kręceniem ,,Gwiezdnych wojen”.
 3. Jednym z większych zmartwień wytwórni było to, że ,,Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja” wchodził na ekrany równolegle z filmem ,,Mistrz kierownicy ucieka”. Obawiano się, że komedia z Burtem Reynoldsem będzie zbyt dużą konkurencją dla fantastyki. Wbrew obawom ,,Gwiezdne wojny” zarobiły w pierwszym tygodniu dwa razy tyle, co ,,Mistrz kierownicy”.
 4. Trailer ,,Star Wars VII: Przebudzenie mocy” obejrzano na YouTube ponad 20 milionów razy w ciągu pierwszych 24 godzin.
 5. W ,,Star Wars III: Zemsta Sithów” użyto 2151 efektów specjalnych.

  stars wars
  en.wikipedia.org
 6. Prezes wytwórni 20th Century Fox był zawiedziony, że po premierze filmu w Japonii cała sala milczała. Nie wiedział jeszcze, że Japończycy w kinie oczekują końca napisów i dopiero wtedy zaczynają rozmawiać i wychodzić.
 7. Nie tylko aktorzy i przedstawiciele wytwórni byli przekonani, że film będzie klapą. Również spora część ekipy filmowej nie wierzyła w sukces. Dziwne dialogi, mieszany brytyjsko – amerykański akcent Carrie Fisher i niezrozumiała historia nie motywowały ekipy do pracy.
 8. Pomiędzy epizodami ,,Nowa nadzieja” a ,,Imperium kontratakuje” powstał film telewizyjny ,,Star Wars Holiday Special”. Mimo obsady z oryginalnych ,,Gwiezdnych wojen” film wyśmiali zarówno widzowie jak i krytycy.
 9. Bitwa o Hoth między siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego w ,,Imperium kontratakuje” została włączona do scenariusza, ponieważ Lucasowi zależało, aby w odcinku rozegrała się jakaś spektakularna batalia.
 10. Tytuł ,,Zemsta Sithów” nawiązuje do pierwotnego pomysłu do tytułu ,,Powrót Jedi”, który miał brzmieć ,,Zemsta Jedi”.
 11. Zdjęcia kręcone na pustyni w Tunezji zaniepokoiły władze sąsiedniej Libii. Libijczycy przestraszyli się ogromnego pojazdu wojskowego w pobliżu swojej granicy.
 12. W skrzynkach widocznych w bazie na planecie Hoth był sztuczny śnieg, który ekipa zabrała na plan na wypadek, gdyby prawdziwy nie dopisał. W czasie zdjęć trafiła jednak na jedną z najzimniejszych zim w Norwegii, która odgrywała planetę Hoth. 
 13. Najsłynniejsze zdanie sagi, które Darth Vader wypowiada do Luke’a: ,,To ja jestem twoim ojcem”, nigdy nie padło na planie. Twórcy chcieli jak najdłużej utrzymać efekt zaskoczenia. David Prowse odgrywający Dartha Vadera był przekonany, że ojcem Luke’a jest Obi – Wan Kenobi. Na planie nie mówił ,,To ja jestem twoim ojcem”, tylko ,,To ja zabiłem twojego ojca”.
 14. Odgrywający rolę Dartha Vadera David Prowse jest w Wielkiej Brytanii znany jako Zielony Znak Drogowy, który uczy dzieci, jak zachowywać się bezpiecznie na drodze. Za udział w kampanii bezpieczeństwa ruchu drogowego otrzymał Order Imperium Brytyjskiego.
 15. Ciało i głos Vadera, czyli panowie David Prowse i James Earl Jones nigdy się nie spotkali.
 16. Reżyser Ivan Kershner zaproponował, żeby pokazać Vadera w prywatej kapsule, w której odpoczywa bez chełmu, co miało dodać mu cech ludzkich.

  star wars
  naekranie.pl
 17. Dźwięk oddechu Dartha Vadera pochodził z reduktora aparatu tlenowego do nurkowania.
 18. W sumie postać Anakina Skywalkera/Dartha Vadera była odgrywana przez sześciu różnych aktorów.
 19. W scenie zamrożenia Hana Solo w karbonicie pierwotny dialog między Leią a Hanem brzmiał ,,Kocham cię”, na co Han miał odpowiedzieć ,,Wkrótce wrócę”, co później zmieniono na: ,,Też cię kocham”. Żadna z wersji nie podobała się Fordowi, który zaproponował własny tekst i na wyzwanie Lei opowiedział ,,Wiem”.
 20. Han Solo w pierwotnej wersji opowieści był zielonym ufoludkiem. Miał być agentem wywiadu, a nie szmuglerem i awanturnikiem. Dopiero z czasem Lucas uznał, że przyjaźń łącząca go z Lukiem i Leią powinna być bardziej ,,uczłowieczona”.
 21. Mający 219 cm wzrostu Peter Mayhew zdobył rolę Chewbaccki w dziesięć sekund, gdy tylko stanoł wyprostowany przed George’ em Lucasem.
 22. Głos Chewbacki to połączenie dźwięków wydawanych przez duże ssaki, głównie niedźwiedzie grizzly.
 23. Zarząd wytwórni nie był zadowolony, że Chewbacca chodzi bez ubrania, i naciskali, żeby nosił przynajmniej szorty.
 24. Greedo, łowca nagród, który chciał złapać Hana Solo w barze na Tatooine, był kobietą. A dokładniej – łowcę grała kanadyjska aktorka Maria de Argon w scenach, które wyświetlane były w amerykańskiej wersji ,,Gwiezdnych wojen”. W europejskiej – w kostium przebrany był Paul Blake.
 25. Statek łowcy nagród Boba Fretta został zaprojektowany przez zespół ILM na podstawie kształtu… lampy ulicznej sprzed siedziby firmy.
 26. W trakcie kręcenia sceny w zgniatarce śmierci Mark Hamill tak długo wstrzymywał oddech pod wodą, że pękło mu naczynko krwionośne na policzku. Kolejne ujęcia przez kolejne kilka dni kręcono tylko z jednego profilu.

  star wars
  star-wars.pl
 27. W scenie ewakuacji bazy na Hoth komunikat ,,pierwszy transport wysłany” jest czytany przez Marka Hamilla. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w czasie ogłaszania komunikatu widzimy Luke’a biegnącego do myśliwca wraz z innymi pilotami.
 28. Żołądek kosmicznego ślimaka, w którego wnętrzu lądował Sokół Millenium, wykonano z czarnej foli, zasłon i maszyny do wytwarzania dymu ze sztucznego lodu.
 29. W scenie lotu w pasie asteroid jeden z okruchów skalnych to ziemniak. Rolę kosmicznych kamieni odgrywały też tenisówki.
 30. Sir Alec Guinness nie bardzo chciał grać w drugiej części ,,Imperium kontratkuje” (dlatego zaproponował uśmiercenie Obi – Wana w pierwszej części. Ostatecznie dał się namówić, a wszystkie fragmenty, w których występuje, zrealizował z ekipą filmową w ciągu sześciu godzin.
 31. Za rolę Obi – Wana Kenobi w częściach IV – VI, Alec Guinness wynegocjował 2 procent wynagrodzenia, które miał otrzymać reżyser. 

  stars wars
  www.thegreenhead.com
 32. W ,,Imperium kontratakuje” rozważano powrót Obi – Wana Kenobiego w ludzkiej postaci, ostatecznie Lucas zdecydował, że mistrz Jedi będzie się pokazywał jako duch.
 33. Buty, w których grał Cushing były za ciasne, dlatego nosił je tylko do zdjęć, w których było widać całą sylwetkę.
 34. Kenny Baker, który grał przebrany w kostium R2 – D2, opowiada, że ekipie zdarzało się o nim zapominać, i wychodząc, zostawiali go na planie uwięzionego w tym kostiumie.
 35. W większości scen odgrywanych wspólnie z Hanem Solo księżniczka Leia stoi na podwyższeniu. Dzięki temu różnica we wzroście między nimi (ponad 30 cm) nie była aż tak uderzająca.
 36. Odgłos ślizgacza Luke’a Skywalkera to dźwięk ulicy Harbor Freeway w Los Angeles nagrany przez rurę od odkurzacza.
 37. Imię mistrza Yoda pochodzi od słowa oznaczającego w sanskrycie ,,wojownika”.
 38. Twarz Yoda to połączenie twarzy Irvina Kershnera i charakteryzatora Stuarta Freeborna.
 39. Spośród wszystkich figurek z postaciami z sagi, jakie pojawiły się na rynku, Yoda zmieniał się najbardziej, zarówno pod względem koloru skóry, jak i akcesoriów, które mu towarzyszyły. 

  stars wars
  www.businessinsider.com
 40. Mistrz Yoda jest jedynym bohaterem sagi Star Wars, który umiera śmiercią naturalną.
 41. W ,,Powrocie Jedi” miało nie być mistrza Yoda, lecz reżyser przekonał Lucasa, że ktoś musi potwierdzić słowa Dartha Vadera.
 42. Frank Oz, współpracujący również z Jimem Hensonem nad produkcją ,,Mupettów”, kierował lalką przedstawiającą mistrza Yodę.
 43. Po ,,Imperium kontratakuje” figurka C3PO pojawiła się w wersji z odłączanymi kończynami i siatką, którą można było zaczepić na plecach Wookie’go.
 44. Pierwotnie Jabba w Stars Wars miał być pokryty futrem. 
 45. stars wars
  starwars.wikia.com-
  Dźwięk miecza świetlnego to kombinacja buczenia starego odbiornika telewizyjnego i projektora filmowego.
 46. Firma, która produkowała figurki z sagi, była zupełnie nieprzygotowana na sukces. Podczas okresu świątecznego sprzedawano nawet kupony na figurki, które realizowano do marca kolejnego roku.
 47. George Lucas nie był na palnie zbyt komunikatywny. Jego uwagi sprowadzały się do sformułowań: ,,szybciej” i ,,intensywniej”. Gdy pewnego dnia stracił głos, otrzymał od aktorów dwie tabliczki z tymi słowami.
 48. Cała saga, wliczając w to animowane ,,Wojny klonów”, zarobiła po uwzględnieniu inflacji 4,2 miliardy dolarów, przy czym 64 procent tej kwoty przypada na oryginalne trzy części.

  stars wars
  www.bestiarium.pl
 49. George Lucas w czasie kręcenia ,,Imperium kontratakuje” kierował drugą ekipą filmową, zajmującą się krajobrazami, scenami kaskaderskimi itd. Kershner później opowiadał, że praca na planie była jak reżyserowanie ,,Króla Leara” z Szekspirem w pokoju obok.
 50. Steven Spielberg po odwiedzeniu planu zdjęciowego był przekonany, że ,,Gwiezdne wojny” będą lepszym filmem niż ,,Bliskie spotkanie trzeciego stopnia”. Lucas był z kolei pewien, że to film Spielberga zarobi krocie. Panowie postanowili wymienić się 2,5 procent swoich udziałów w zyskach. Spielberg do dziś otrzymuje swoje 2,5 procent. 

Źródła: czasopismo ,,Sekrety nauki”, www.bestiarium.pl, www.thegreenhead.com, www.quizme.pl, www.nfl_.com,www.fansshare.com,  www.comicbookmovie.com, www.businessinsider.com, starwars.wikia_.com, geekandsundry.com, naekranie.pl.

50 faktów o Star Wars, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia; Nastogadka.eu

2 KOMENTARZE